نسخه شماره 3984 - 1394/12/04 -

 موضع‌گيري مزدوران سعودي عليه تهران 

ائتلاف 14 مارس لبنان حزب‌الله را مسئول تنش در روابط با عربستان دانست و خواهان عقب نشيني اين حزب از سوريه شد. به گزارش الجزيره، گروه 14 مارس در پايان نشست خود در بيروت حزب‌الله را مسئول «تنش در روابط با عربستان و ضربه زدن به ثبات امنيتي لبنان» دانست. اين ائتلاف سياسي در بيانيه‌اي اعلام کرد: با تبديل لبنان به پايگاهي براي استفاده از آن در دشمني عليه کشورهاي عربي و لطمه زدن به حاکميت اين کشورها مخالفيم. 14 مارس از حزب‌الله خواست از سوريه عقب‌نشيني کند.

ائتلاف 14 مارس به عنوان رقيب اصلي جريان هشت مارس و حزب‌الله، مخالف مشارکت نيروهاي اين حزب در جنگ سوريه است اما اين حزب الله تأکيد دارد که اگر در جنگ سوريه شرکت نمي‌کرد اکنون گروه‌هاي تروريستي به لبنان نيز رسيده بودند.

14مارس در بيانيه خود از دولت نيز خواست که به قانون اساسي و قطعنامه‌هاي بين‌المللي احترام بگذارد.

ائتلاف 14 مارس از طوايف مختلف لبنان تشکيل شده است. اين ائتلاف شامل جريان المستقبل به رهبري سعد حريري، القوات اللبنانيه به رهبري سمير جعجع، حزب الکتائب به رهبري امين الجميل و حزب سوسياليست ترقي‌خواه به رهبري وليد جنبلاط است.

هيئت علماي مسلمين لبنان نيز از دولت خواسته از عربستان و کشورهاي عربي به دليل کاري که «وزير خارجه حزب‌الله به نام لبنان» کرده عذرخواهي کند.

اين هيئت در بيانيه‌اي خواهان برکناري جبران باسيل، وزير خارجه لبنان شد و تأکيد کرد که تمام سلام، نخست وزير لبنان بايد به مسئوليت خود عمل کرده و از اتفاق نظر عربي حمايت کند.

اين هيئت از عربستان و کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس خواسته تحريم‌هاي جمعي عليه تمامي لبناني‌ها اعمال نکنند.

روز گذشته اشرف ريفي، وزير دادگستري لبنان در اعتراض به روندپرونده ميشل سماحه، وزير سابق کابينه که به تلاش براي انجام اقدامات تروريستي متهم شده، استعفا کرد. وي حزب‌الله را درخصوص اين مسئله و مسائل پيش آمده در روابط با عربستان مسئول دانسته است.

عربستان اخيرا کمک مالي خود به ارتش لبنان را لغو کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان