نسخه شماره 3984 - 1394/12/04 -

 آمريکا از پرونده سوريه کنار کشيده است؟
 تمکين به آتش بس سوريه 
 حمله زميني به دمشق تعليق شد

گروه بين‌الملل: جزييات جديدي درباره تفاهم روسيه و آمريکا در مورد آتش بس سوريه اعلام شده است. در توافقنامه روسيه و آمريکا سوريه آمده است که آتش‌بس از نيمه‌شب 27 فوريه (8 اسفند) آغاز خواهد شد و شامل داعش و جبهه النصره نمي شود. در اين توافقنامه از گروه‌هاي مسلح خواسته شده است تا موافقت خود را تا ظهر 26 فوريه اعلام کنند.

در اين ميان،وزير امور خارجه ايران گفته است که هنوز جزئيات مربوط به نحوه اجراي آتش بس در سوريه مورد توافق قرار نگرفته است.

محمدجواد ظريف افزود: جمهوري اسلامي ايران از هر اقدامي که به توقف خونريزي ها بي انجامد و جان مردم سوريه را حفظ کند، حمايت مي کند.

وزير خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: آتش بس در طرح هايي که جمهوري اسلامي ايران در دو و نيم سال اخير براي راه حل سياسي ارايه کرده، قدم اول بوده و در نشست گروه بين المللي حمايت از سوريه در وين نيز جمهوري اسلامي ايران بر آتش بس فوري، همه جانبه و ارسال کمک هاي انساني به همه مناطق سوريه تاکيد کرده است و هنوز هم همين اعتقاد را دارد.

افزايش تلفات حمله داعش

در روزي که زمزمه‌هايي درباره آتش بس از شرق و غرب شنيده مي‌شد‌، تروريست‌ها به شکلي متفاوت غيرنظاميان را کشتند. بيش از 140 نفر در رشته انفجارهايي در مناطق تحت کنترل دولت مرکزي سوريه جان خود را از دست داده‌اند. داعش در بيانيه‌اي در فضاي مجازي، مسئوليت حملات را بر عهده گرفته‌است.

به گزارش خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) دست‌کم 83 نفر در حملات منطقه عمدتا شيعه‌نشين زينبيه در جنوب دمشق کشته شدند. بيش از 180 نفر نيز زخمي شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي شماري از قربانيان را کودکان تشکيل مي‌دهند.

اين دومين بار است که طي چند هفته گذشته حملاتي از اين دست در منطقه زينبيه رخ مي‌دهد. تنها چند هفته پيش از اين 71 نفر در حملاتي که گروه «حکومت اسلامي» مسئوليت آن‌ها نيز را بر عهده گرفته، کشته شدند. از سوي ديگر سازمان ديدبان حقوق بشر سوريه که مقر آن در لندن است مي‌گويد در دو انفجار همزمان خودروهاي بمب‌گذاري‌شده در شهر حمص دست‌کم 59 نفر کشته شده‌اند.

حملات حمص در منطقه الزهرا انجام شده است که عمده ساکنان آن علوي هستند. به گفته سازمان ديدبان حقوق بشر سوريه اکثر کشته‌شدگان، دست‌کم 39 نفر از آنها، غيرنظامي هستند. در عين حال هويت گروهي از قربانيان هنوز مشخص نشده است.

تعليق حمله زميني به سوريه

به موازات خبرهايي که مبني بر پذيرش آتش‌بس شنيده مي‌شد‌، در پي بالا گرفتن گمانه‌زني‌‌ بر سر امکان عمليات زميني ترکيه و عربستان در سوريه، وزير خارجه ترکيه اين عمليات را منتفي دانست. مولود چاوش‌اوغلو تأکيد کرد که چنين عملياتي نياز به مشارکت همه کشورهاي ائتلاف ضدداعش دارد. اين درحالي است که اخيرا منابع و رسانه‌ها از آمادگي اين دو کشور براي اعزام نيروي زميني به سوريه خبر داده‌اند. عربستان در اين راستا جنگنده‌هاي خود را در پايگاه «اينجرليک» ترکيه مستقر کرده و رزمايش گسترده‌اي نيز به راه انداخته است.

چاووش اوغلو مدعي شد که «حملات هوايي روسيه بزرگترين مانع در مقابل آتش‌بس در سوريه است!»

با وجود ادعاي اوغلو، خود ترکيه اخيرا حملاتي را عليه کردهاي سوريه آغاز کرده که با محکوميت مسئولان سوريه و برخي کشورها مواجه شد.

وزير خارجه ترکيه همچنين اعلام کرد که مخالفان سوريه امروز (سه‌شنبه) نشستي را در رياض برگزار مي‌کنند. پيش‌از اين روزنامه الشرق‌‌الاوسط اعلام کرده بود که مخالفان ديروز (دوشنبه) در رياض راه‌هاي برقراري آتش‌بس در سوريه را مورد بررسي کردند.

نااميدي شورشيان از آمريکا

مخالفان سوري در حال حاضر هدف حملات هوايي روسيه و حملات يگان‌هاي مدافع خلق کرد که اتفاقا آنها نيز از سوي آمريکا حمايت مي‌شوند، قرار مي‌گيرند. حملات از همه طرف به مخالفان مسلح دمشق به اين انتقادات دامن زده است که دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در حالي گوشه‌اي ايستاده و کار نمي‌کند که متحدانش کشته مي‌شوند.

اما با وجود اين نظرات، کارشناسان همواره بر ماهيت پيچيده جنگ سوريه و دشواري‌هاي پيش روي دولت اوباما در اتحاد با نيروهاي محلي براي انجام عمليات زميني تاکيد مي‌کنند.

فردريک هوف، مشاور ويژه اوباما درباره انتقال سياسي سوريه مي‌گويد: شما در سوريه بايد بين بد و بدتر يکي را انتخاب کنيد.

دولت آمريکا به اميد ايجاد يک نيروي زميني «سني ميانه‌رو» در سوريه براي آموزش و تجهيز مخالفان برنامه‌اي در سازمان سيا در نظر گرفت تا به دولت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه براي مذاکره سياسي و پذيرفتن راه حل مورد نظر واشنگتن فشار وارد کند.

جداي از اين پنتاگون برنامه‌اي 500 ميليون دلاري براي مخالفان «ميانه‌رو» سوري در نظر گرفت اما اين برنامه در مرحله عضوگيري و انتخاب افرادي که تنها داعش را مورد حمله قرا دهند، متوقف ماند و در نهايت پس از هزينه 384 ميليون دلار براي آموزش و تجهيز 145 تن پايان يافت. پنتاگون مي‌گويد اين 145 تن هنوز در ميدان نبرد فعال هستند.

مقامات مي‌گويند، واقع بينانه نخواهد بود که دولت آمريکا از مخالفان سوري در برابر حملات روسيه و کردها حفاظت کند؛ کردهايي که خود نيز تحت حمايت آمريکا هستند. کارشناسان و مقامات واشنگتن هردو معتقدند، آمريکا بايد يگان‌هاي مدافع خلق کرد را به شورشيان ترجيح دهد و آنها را انتخاب کند. هرف در اين باره مي‌گويد: به طور کلي تنها کساني که قصد مبارزه زميني با داعش در غرب سوريه را دارند همين کردها هستند. اما اين شبه نظاميان نيز چارچوب عملي خود را دارند و اهداف خود را دنبال مي‌کنند که يکي از مهمترين آنها تشکيل يک منطقه خودمختار کرد در شمال سوريه است.

اين در حالي است که يگان‌هاي مدافع خلق علاوه بر آمريکا با روسيه و دولت سوريه نيز عليه مخالفان به ويژه داعش همکاري مي‌کنند. يکي از مقامات آمريکايي مي‌گويد، اين شبه نظاميان به نيروهاي هوايي روسيه براي بمباران مقرهاي مخالفان در شمال سوريه کمک مي‌کنند.

اوايل هفته گذشته جان کربي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا نيز بر حمايت آمريکا از نيروهاي کرد صحه گذاشت؛ وي گفت: کردها يکي از کارآمدترين مبارزان عليه داعش هستند و از سوي ائتلاف حمايت مي‌شوند. از اين به بعد هم اين حمايت ادامه خواهد داشت. در اين ميان کارشناسان مسائل سوريه و منتقدان سياست دولت اوباما تصميم کاخ سفيد براي مقابله با داعش و جلوگيري از تقابل با نيروهاي دولت بشار اسد را عامل اين شرايط مي‌دانند. دولت اوباما علاوه بر اين به دليل خبر دادن به نيروهاي هوايي روسيه درباره مناطق فعاليت نيروهاي ويژه آمريکا در سوريه به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. اين در حالي است که مقامات دولت اوباما حفاظت از نيروهاي آمريکايي را عامل اين تصميم اعلام کرده‌اند.

منتقدان همچنين مي‌گويند، باقي نماندن در کنار مخالفان سوري به ساير متحدان آمريکا اين پيام را مي‌دهد که واشنگتن قابل اعتماد نيست. اما دولت به اين انتقادات چنين پاسخ مي‌دهد، که استراتژي‌اش در حمايت از کردها به اهداف سياسي آنها مربوط نمي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان