نسخه شماره 3978 - 1394/11/27 -

 محمدجواد ظريف در ديدار رئيس هيات روابط با ايران درپارلمان اروپايي:
 بر تداوم گفت وگوها بين ايران و اتحاديه اروپا تاکيد داريم 

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان وارد بلژيک شد و در طول سفر دو روزه‌اش به اين کشور علاوه بر ديدار با مقامات بلژيکي با تعدادي از مقامات اتحاديه اروپا نيز ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، ظريف در بدو ورود به بروکسل در جمع خبرنگاران با بيان اين که مدتي است براي سخنراني در پارلمان اروپا و ديدار با مسئولان اتحاديه اروپا و مقامات بلژيک از وي دعوت شده، درباره اهداف سفرش به بروکسل گفت: بحث‌هاي مهمي‌را با اتحاديه اروپا شروع کرده‌ايم. گفت‌وگوهايي در سطح بالا در سطح معاونين شروع شده و در سفر آينده خانم موگريني به تهران اين گفت‌وگوها در سطح وزير با حضور کميسيونرهاي مختلف اتحاديه اروپا ادامه پيدا خواهد کرد. وي افزود: در واقع يک همکاري همه‌جانبه بين ايران و اتحاديه اروپا در حوزه‌هاي مختلف مورد علاقه دو طرف شروع خواهد شد. روابط با بلژيک نيز به عنوان يکي از اعضاي مهم اتحاديه اروپا روابط خوبي است. ظريف افزود: علاوه بر بحث‌هاي دو جانبه هنوز ضرورت دارد در مورد نکات مربوط به اجراي دقيق برجام با مقامات اتحاديه اروپا که خانم موگريني مسئوليت هماهنگي کميسيون مشترک را دارد، بحث کنيم. به گفته وي کارها در مورد اجراي برجام به خوبي پيش مي‌رود. مخصوصا با اجرايي شدن سوئيفت در پايان هفته گذشته يک قدم مهم برداشته شد و يک روند چندين هفته‌اي پايان پيدا کرد. ظريف افزود: در ساير زمينه‌ها هم با توجه به اين که تحريم‌هاي غيرقانوني ايالات متحده سال‌ها ادامه داشته، برداشته شدن آنها و عملياتي شدن رفع تحريم‌ها نکته‌اي است که مسئولان اتحاديه اروپا، کشورهاي اروپايي و ايران در آن داراي منافع مشترک هستند که اين موضوعات را ما با جديت پيگيري کرده‌ايم و باز هم نياز به هماهنگي داريم که انجام خواهيم داد. وي موضوعات مهم منطقه‌اي را از موارد مهم دستور کار اين سفر عنوان کرد. در ادامه محمدجواد ظريف به ديدار يانوش لواندوفسکي، رييس هيأت روابط با ايران در پارلمان اروپايي رفت و در اين ديدار گفت: روابط خوبي بين مجلس ايران و پارلمان اروپا وجود دارد و ما بر تداوم گفت‌وگوها بين ايران و اتحاديه اروپا تاکيد داريم.

او به موضوع مهاجرت به عنوان موضوعات مشترک بين ايران و اروپا اشاره کرد و گفت: ايران ميزبان حدود 3 ميليون افغاني است. ايران و اروپا مي‌توانند همکاري خوبي در اين زمينه داشته باشند. ظريف با ابراز نگراني از بحران انساني در يمن خواستار توجه به موضوع يمن شد و گفت آمار تلفات در يمن بالاتر از تلفات در سوريه است. وزير خارجه کشورمان بر حل صلح آميز موضوع يمن تاکيد کرد و با اشاره به موضوع سوريه به تشريح آخرين وضعيت تحولات سوريه پرداخت و بر حل بحران سوريه از طريق سياسي تاکيد کرد و افزود: حل بحران سوريه راه حل نظامي‌ندارد.

لواندوفسکي نيز در اين ديدار بر ايجاد پل ارتباطي بين ايران و اروپا به ويژه در زمينه اقتصادي در شرايط پس از سفر روحاني به ايتاليا و فرانسه تاکيد کرد.

او هم‌چنين بر همکاري در زمينه مقابله با قاچاق مواد مخدر، مسايل انسان دوستانه و هم‌چنين گسترش مناسبات پارلماني تاکيد و نقش ايران را در حل مسايل منطقه‌‌اي مهم توصيف کرد. پس از آن وزير امور خارجه کشورمان با شارل ميشل، نخست‌وزير بلژيک ديدار و گفت‌وگو کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان