نسخه شماره 3976 - 1394/11/25 -

 نمايشگاه عکس گران‌ترين عکاس خاورميانه در گالري بوم 

دو رکورد فروش بالاي يکصد هزار دلار براي دو عکس «عباس کيارستمي» اين فيلمساز جهاني کشورمان را گران ترين عکاس خاورميانه بدل کرده است؛ اين روزها گزيده‌اي از 30 سال عکاسي او در گالري بوم با استقبال شايان توجه مردم به روي ديوار است. هر دوي اين رکوردها در سال 2008، سال شکوفايي اقتصاد هنر خاورميانه، خلق شدند و هر دوي آن به پرفروش ترين دوره عکس او، سفيد برفي، تعلق دارد: 30 اپريل در کريستيز دوبي 133 هزار دلار و 17 مي‌در حراجي فيليپس لندن 118 هزار دلار چکش خوردند و عنوان گرانترين عکس‌هاي خاورميانه را به کلکسيون افتخارات هنرهاي تجسمي‌ايران علاوه کرد.

نمايشگاه «چهار فصل» شامل 29 عكس در ابعاد بسيار بزرگ و يك ويدئوآرت از برنده نخل طلاي کن ميزبان هنرمندان و هنردوستان است که اين نمايشگاه شش مجموعه «سفيد برفي، راه‌ها، مهتاب، ديوار، درها و يادها و پنجره رو به حيات» را در مي‌گيرد، و شايد نخستين بار است كه مجموعه‌اى از عکس‌هاي او در كنار يکديگر به نمايش در مي‌آيد و مي‌تواند تصوير جامعي از زاويه نگاه اين هنرمند جهانى كشورمان عرضه كند.

از درب گالري بوم که وارد مي‌شويد عکسي از مجموعه برف شما را به قلب زمستان مي‌برد، کيارستمي ‌گفته بود: «همه اين مجموعه را در ايران گرفته‌ام، شايد بيش‌از 30 سال است از برف‌ها عکس مي‌گيرم، گاهي در کل يک زمستان فقط هشت عکس از برف ثبت کرده‌ام لذا ذره ذره اين مجموعه شکل گرفته است»؛ از پلکان که بالا برويد مجموعه‌هاي ديوار و پنجره رو به حيات شما را به دنياي ديگري مي‌برد، پيش‌تر استاد گفته بود:

«پنجره رو به حيات، را ابتدا عکاسي مي‌کردم بعضي از اين پنجره‌ها در ديوار جذابي قرار گرفته بودند و کم کم دوربين من از پنجره‌ها فاصله گرفت و روي ديوار‌ها رفت و مجموعه ديوار پديد آمد؛ ديوارها اما به تمام دنيا تعلق دارد و هر کدام شان مال يک جايي ست».

اما شايد يکي از جذاب ترين فصل‌هاي عکس‌هاي «چهار فصل» کيارستمي ‌در بخش پشتي گالري بوم به تماشاست؛ مجموعه «درها و يادها» که به ابتکار مديران گالرى، از ديوارهاي نمايشگاهي كوچه‌هاى باريك و بن بست قديمي‌بازآفريني شده تا اين تصاوير از مديوم عکس فاصله گرفته و در قالب اينستاليشن ديده شوند».

دکتر عليرضا سميع آذر،مدرس تاريخ هنر و مدير اسبق موزه هنرهاي معاصر تهران در ابتداي مقاله‌اي مفصل درباره مجموعه «درها و يادها» که با تيتر «واقعيت و زيبايي» در بخش مياني کاتالوگ اين نمايشگاه به چاپ رسيده چنين نوشته است: «درها و ياد‌ها بي ترديد متفاوت ترين و چالش برانگيزترين سري عکس‌هاي عباس کيارستمي‌به شمار مي‌روند.

آنها مجموعه‌اي از تصاوير ساده و تا حدي راز آميز درب‌هاي ورودي باشکوه و البته هميشه بسته‌اي هستند که معمولاً در منتهااليه کوچه‌هاي تاريک و بن بست قديمي‌جاي داشته‌اند. اين درب‌ها تنها جلوه بيروني خانه‌هاي درون گراي ايراني را نمايش مي‌دهند و در عين حال تصاويري نوستالژيک از محله و همسايگي را در خاطره‌ها بيدار مي‌سازند.

تمامي‌عکس‌ها در شرايط تصويري کاملاً يکسان و بدون هر گونه مداخله هنرمند تهيه شده‌اند تا شايد در وحله اول بيانگر نوعي گونه شناسي درب‌هاي قديمي‌ايراني باشند. از اين منظر مجموعه تصاوير نشان‌دهنده اين واقعيت تعمق برانگيزند که درب‌هاي کلاسيک علاوه بر زيبايي در ترکيب و رنگ‌، از تنوع شکلي بسيار گسترده‌اي نيز برخوردارند».

سميع آذر افزوده است: «اما در نگاهي عميق‌تر به نظر مي‌رسد مجموعه درها و يادها کيارستمي‌بيش از آنکه درباره درب باشد ، به وسوسه پنهان وي براي رهايي از اصول زيبايي‌شناسي تصاوير مربوط مي‌شود. او در اين آثار از هرگونه مداخله در شکل و ترکيب تصاوير اجتناب ورزيده و برخلاف ديگر کارهايش از نگاره‌هاي زيبايي شناختي تعمداً فاصله گرفته است.

کادر تصوير دقيقاً به روي مستطيل چارچوب درب بسته شده و ترکيب و رنگ آن نيز کاملاً تابع وضعيت درب است . گويي تصوير نوعي فتوکپي دقيق درب در سايز واقعي است و هيچ زاويه نگاه يا گزينش کادري خاص براي اعمال سليقه شخصي در آن به کار گرفته نشده است.

اين وضعيت طبيعتاً جايي براي نقد اثر هم باقي نمي‌گذارد، چرا که هر اظهار نظري در خصوص ظاهر اثر، در اصل نقد خود درب است و نه تصوير کيارستمي‌از آن. درواقع تصويري که چيزي به درب اضافه و يا از آن کم نمي‌کند، نمي‌تواند مستقلاً مورد نقد قرار گيرد. اما جايي که هنر را نتوان نقد کرد، در حقيقت يک بن بست براي هنر است؛ بن بستي که پيش از طرح هر موضوعي، خود هنر را به چالش مي‌کشد»... ديگر بخش هيجان برانگيز اين نمايشگاه در اتاق مخصوص ويوئو آرت گالري بوم به تماشاست، اولين ويديو از مجموعه «بيست‌و‌چهار فريم» مي‌ که کيارستمي ‌خبر خلق آن را نخستين بار در کارگاه فيلمسازي در مراکش اعلام کرد؛ ويديويي چهار دقيقه‌اي که با روايت دو اسب سپيد و موسيقي، جلوه اي شاعرانه را بازتاب مي‌دهد.

نمايشگاه «چهار فصل» کيارستمي، نهمين نمايشگاه گالرى بوم از بدو تاسيس در سال 1391 به شمار مي‌آيد؛ تمامي‌آثار به نمايش درآمده در گالرى بوم در زمره گنجينه اين گالرى‌ست و در جهت حمايت از هنر ايران است و جنبه فروش ندارد.

گالرى بوم که از يازدهم دي «چهار فصل» را به تماشا گذاشته تا 27 اسفند از دوشنبه تا جمعه (‌غير از تعطيلات مناسبتى) به نشانى خيابان ولي عصر، خيابان ارمغان غربي، شماره 11 آثار كيارستمي‌را به تماشا خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان