نسخه شماره 3969 - 1394/11/15 -

 بازيگرنقش «طوبي» در فيلم دلبري:
 «طوبي» از شخصيت‌هاي ماندگار اين دهه سينماست 

نشست خبري فيلم «دلبري» ساخته سيدجلال اشکذري ديروز در سالن کنفرانس مرکز همايش‌هاي برج ميلاد با حضور عوامل آن برگزار شد.

به گزارش ايلنا؛ سيدجلال اشکذري (کارگردان) در ابتداي اين نشست گفت: ايده اوليه فيلم از چند سال قبل به ذهنم خطور پيدا کرده بود ولي به دليل اينکه سعي کردم به سمت فضا نو و جديد آن را سوق بدهم، مقداري کار را براي من سخت کرد.

او ادامه داد: شايد شخصيت اصلي فيلم حال و هواي فيلمنامه را مال خود کرده است. وقتي 70 درصد فيلمنامه نوشته شده بود، سيدمحمود رضوي آن را مطالعه کرد و پس از نگارش يک ساله آن ايشان براي ساخت فيلم راغب شدند. براساس تعاملاتي که انجام گرفت 30 درصد باقي مانده فيلمنامه نيز نگارش شد و ما وارد مرحله فيلمبرداري شديم.

سيدمحمود رضوي (تهيه‌کننده فيلم دلبري) در ابتداي صحبت‌هاي خود گفت: به همسران شهدا کمتر پرداخته شده بود و اين فضا عاشقانه را کمتر مشاهده کرديم و بخش کارگرداني و هنگامه قاضياني با سختي‌هاي زيادي در اين فيلم نقش‌آفريني کرده بودند لذا فضا براي جنس عاشقانه اين فيلم براي ايفاي آن خيلي سخت بود.

او ادامه داد: فيلم دلبري قرار بود به‌طور کامل در موسسه سيماي مهر ساخته شود اما به خاطر سوژه، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي سهم 45 درصدي سرمايه گذاري اثر را به خاطر مضمون کار به عهده گرفت که اين اتفاق در زمان آقاي بيگلري در سازمان توسعه سينمايي سوره افتاد.

هنگامه قاضياني در ادامه نشست بيان کرد: در اين چند سال فيلم سينمايي بر مبناي مونولوگ نداشتيم و 70 درصد اين فيلم مونولوگ است که براي من تجربه بسيار خوبي بود. من خوشحالم که در يک محيط محترم رعايت شئونات انساني که اين روز‌ها بايد بر آن تکيه زيادي کنيم، کار کردم و مي‌توانم بگويم که تمام سکانس‌ها را به معنا و مفهوم واقعي کلمه زندگي کردم.

وي افزود: عادت ندارم که از اشک مصنوعي براي صحنه‌هاي بغض آلود و گريه‌دار استفاده کنم بنابراين در اين فضا کار بسيار سخت و مشکلي داشتم که شرايطي را براي شخصيت طوبي به عنوان يک روح بزرگ خلق کرد که به اعتقاد من يکي از شخصيت‌هاي ماندگار اين دهه سينماست. خوشبختانه کارگردان و عوامل مجموعا کمک کردند تا شرايط براي خلق «طوبي» تسهيل شود.

منوچهر اکبرلو (منتقد اين نشست) نيز در پايان بيان کرد: اين فيلم‌‌ همان سبک زندگي که رسانه‌هاي رسمي و حوزه هنري دوست دارد ترويج دهد را نشان داد از تعداد بچه تا پوشش و روابط خانوادگي. البته باتوجه به سرمايه‌گذاري حوزه هنري مي‌توان چنين انتظاري را داشت.

او ادامه داد: ‌ اينکه صرفا به ماجراي فيلم تک شخصيتي نگاه شود به خودي خود ارزشمند نيست و از طرفي هم کار سهل و ممتنعي است. به اعتقاد من؛ اگر چنين محتواي داستاني با بازي هنگامه قاضياني در يک فضاي نمايشي روي صحنه اتفاق مي‌افتاد ما شاهد يک کار درخشان بوديم اما نکته اينجاست وقتي عناصر سينمايي و پروداکشن‌هاي بزرگ سينما حذف مي‌شود ما در مديوم تصوير چه چيزهايي را بايد جايگزين آن کنيم؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان