نسخه شماره 3950 - 1394/10/23 -

 دانستني‌ها 

با قيمت هر گرم 167 ميليون دلارگران‌ترين ماده جهان ساخته شد

دانشمندان دانشگاه آکسفورد موفق به ساخت گرانترين ماده جهان شدند و اخيرا نمونه‌اي از آن به اندازه يک سوم وزن موي انسان را 33 هزار و 400 دلار به فروش رسانده‌اند. به گزارش ايسنا،‌ اين ماده که توسط شرکت طراح مواد کربني ساخته شده، «اندوهدرال فولرن» (endohedral fullerenes) نام دارد که شامل مولکول‌هاي کربن کروي است. دو گرم از اين ماده معادل قيمت يک هواپيماي ايرباس A380، يکي از گرانترين هواپيماهاي جهان است. ماده گران‌تر از اين ماده، ضد ماده است که در حال حاضر در بازار وجود ندارد، اما ناسا قيمت آن را 61 تريليون دلار تخمين‌زده است.

اندوهدرال فولرن از 60 اتم کربن تشکيل شده و يک اتم نيتروژن در ميان آن‌ها قرار دارد. در نتيجه اين ساختار، اندوهدرال فولرن مبتني بر نيتروژن از يک طول عمر فوق‌العاده طولاني اسپين الکترون برخوردار است. اين نانوساختارها به هيچ وجه جديد نيستند، آن‌ها ابتدا در سال 1985 کشف شدند اما اکنون قرار است در ساعت‌هاي اتمي براي دقيق‌تر کردن آنها بکار روند. اگرچه ساعتهاي اتمي فوق دقيق بسيار بزرگ و در اندازه يک کابينت هستند، اما اميد است که در آينده نسخه‌هاي کوچکتر آن‌ها را بتوان در دستگاه‌هاي جي‌پي‌اس ادغام کرد. اين امر باعث ارتقاي دقت دستگاه تا يک ميليمتر مي‌شود.

در مقايسه، احتمال خطاي کنوني تا پنج متر است. دانشمندان اميدوارند با کوچکتر کردن اين فناوري تا اندازه يک ميکروتراشه بتوانند از آن در تلفن‌هاي هوشمند نيز بهره ببرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان