نسخه شماره 3949 - 1394/10/22 -

 «پنه‌لوپه» رفت، «آناهيتا» مي‌آيد 

«با پايان يافتن نمايشگاه چند ماهه «پنه‌لوپه‌ها» در تهران، ايران و ايتاليا در صدد برگزاري نمايشگاه مشترک ديگري با نام «آناهيتا» هستند».

به گزارش ايسنا، محمدحسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با اعلام اين خبر گفت: براي برگزاري بعدي، موزه لوور فرانسه نيز اعلام آمادگي کرده تا در برگزاري آن با ما سهيم باشد.

وي نمايشگاه «پنه‌لوپه»ها در ايران را يک نمايشگاه چند جانبه و داراي اهميت زياد دانست و افزود:‌ ما به دنبال همکاري‌هاي بعدي در اين زمينه هستيم و از امروز براي برگزاري‌ آن فکر مي‌کنيم،‌ عنوان آن نيز «آناهيتا» است. وي که يکشنبه‌شب (20 دي) در مراسم اختتاميه نمايشگاه «پيکره‌اي براي صلح، تنديس‌هاي پنه‌لوپه از تخت جمشيد تا روم» که از سه ماه و نيم گذشته در موزه ملي ايران باستان برپا شده است، سخن مي‌گفت، برگزاري اين نمايشگاه را کار سختي دانست که قدم‌هاي نخست آن توسط «مهناز گرجي، رئيس سابق موزه ملي ايران» و قدم‌هاي بعدي‌اش توسط «جبرئيل نوکنده، رئيس کنوني اين موزه» برداشته و ادامه‌دار بوده است. او سابقه همکاري ايران و ايتاليا را از سال‌هاي گذشته و از شهرسوخته تا تخت‌جمشيد دانست و بيان کرد: تبادلات و تعاملات فرهنگي بين ايران و کشورهاي ديگر زمان و مکان و حد و مرز نمي‌شناسد. همچنين گفت‌وگوي بين تمدن‌ها وصلح و احترام و توسعه فرهنگي جهان را از طريق هنر و موزه مي‌توانيم انجام داده و ادامه دهيم. «سيد‌محمد بهشتي»، رئيس پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز در سخناني به روابط فرهنگي ميان ايران و ايتاليا اشاره کرد و گفت: در طول سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي شاهد فراز‌و‌نشيب‌هايي به خصوص با کشورهاي غربي بوده‌ايم، اين نوسانات گاهي اوقات بسيار شديد بود، اما زماني‌که در نسبت مناسبات فرهنگي ميان ايران و ايتاليا نگاه مي‌کنيم، متوجه مي‌شويم که زياد متاثر نبوده‌اند. او افزود:‌ به نظر مي‌رسد مناسبات ما با بسياري از کشورها سياسي با برخي‌ اقتصادي، اما با برخي مانند ايتاليا فرهنگي بوده است، بنابراين ما بهتر يکديگر را مي‌شناسيم و شايد به دليل اين شناخت نسبت به هم تلاش کرده‌ايم تا آن را عميق‌تر کنيم. وي با بيان اين‌که در طول تمام سال‌هاي پيروزي انقلاب در عرصه فرهنگ و هنر بوده است، بيان کرد: در آن زمان شاهد بودم که در همکاري‌هاي بين‌المللي فرهنگي ايتاليا پيش‌قدم بود و هميشه براي فرهنگ و هنر به راحتي با يکديگر کار مي‌کرديم و آنها کمتر دچار سوء تفاهم بودند وي ادامه داد: ما در آستانه تحولي بزرگ در مناسبات بين‌المللي ايران هستيم، در اين شرايط جديد زمينه براي همکاري‌هاي گسترده با ايتاليا کاملا فراهم است. سيداحمد محيط طباطبايي، عضو اجرايي هيات ايکوم ايران نيز نمايشگاه «پنه لوپه» را نتيجه صلح آميزي دانست که مبتني بر معرفي تاريخ و فرهنگ به مردم بوده است. وي ادامه داد: موزه‌ها به عنوان مکان اصلي کار و فعاليت در جهت يادآوري هستند، چيزي که نشان دهنده حضور اين تاريخ در زندگي مردم است. اين اتفاق يکي از مهمترين اهداف سازمان جهاني ايکوم است که پس از صلح جنگ جهاني دوم و در شرق پاريس شکل گرفت و به دليل توسعه وترويج فرهنگ موزه و معرفي آثار تاريخي تلاش کرد تا مردم ميراث و تاريخ را شناخته و به عنوان يک نوع تعامل با کشورهاي ديگر بشناسند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان