نسخه شماره 3949 - 1394/10/22 -

 پيانيست ارمنستاني براي ايرانيان مي‌نوازد 

پيانيست مطرح ارمنستاني رسيتالي از آثار آهنگسازان ايراني را در شهرهاي تهران، بوشهر، يزد، اهواز و شيراز برگزار خواهد کرد. به گزارش هنرآنلاين، «هايک مليکيان» در پنج شهر ايران رسيتال پيانو خواهد داشت. مليکيان در اين کنسرت قصد دارد قطعاتي چون سونات شماره 2 از هرمز فرهت، سونات شماره 1 از خود شاهين فرهت، ايرانا از فوزيه مجد و قطعه پندار ساخته اميرمهيار تفرشي‌پور و نيز آثاري از آهنگسازان ارمني و اروپايي را اجرا کند. طبق برنامه ريزي‌هاي انجام شده اين پيانيست ارمنستاني 23دي در سالن شهيد آويني بوشهر، 25 و 26 دي تالار رودکي 27 دي در سالن شهرداري يزد، 29 دي در تالار آفتاب اهواز، 30 دي در تالار حافظ شيراز به اجرا خواهد پرداخت. «هايک مليکيان» درباره تور کنسرت‌هايش در ايران گفت: از اينکه به ايران دعوت شدم خيلي خوشحالم. من اجراهاي زيادي از مليت‌هاي مختلف داشتم و اين بار بسيار خوشحالم که کار آهنگسازان ايراني را اجرا مي‌کنم. وي همچنين درباره اينکه چطور به فکر اجراي رسيتال پيانو در ايران افتاد نيز عنوان کرد: اولين نکته رپرتوار مدرن بود و بايد بگويم که رپرتوار بسيار ارزشمندي است. من 15سال است که موسيقي مدرن اجرا مي‌کنم و اين براي من بسيار هيجان انگيز است که براي اولين بار به ايران مي‌آيم و آثار آهنگسازان ايراني را اجرا مي‌کنم و از نزديک با مردم ايران و فرهنگ شنيداري آن‌ها آشنا مي‌شوم. اين پيانيست درباره شباهت‌هاي بين آثار آهنگسازان ايراني و ارمني گفت: در جواب اين سؤال بايد بگويم به طور مثال در اثر خانم فوزيه مجد يه رابطه مستقيمي بين ايشان و کميتاس مي‌بينم نه به صورت دقيق اما تشابهي که بين آن‌ها هست ملودي فولک و استفاده اونيسون از ملودي به صورت روشن است که به کميتاس خيلي نزديک است. مليکيان در ادامه افزود: ما آهنگسازان زيادي داريم که نقاط مشترکي با آهنگسازان ايراني دارند. اين نقاط مشترک بيشتر در سبک خاچاطوريان و تفکر او ديده مي‌شود. آهنگسازاني که امروز در سبک قديم فعاليت مي‌کنند و بازگشتي به قديم دارند خود اين افراد سن و سال بالاتري دارند و تفکرشان تفاوت زيادي با تفکر نسل جوان در ارمنستان دارد. وي گفت: آهنگسازان جديد مي‌توانند در سبک جديد بنويسند واين تفکر را در آثار آهنگسازان ايراني هم مي‌توان ديد. به طور مثال اجراي آثار آقايان فرهت و تفرشي‌پور را مي‌توان گفت که تفاوت‌ها و تناقض‌هاي زيادي با هم دارند. در مجموع مي‌توان گفت نقاط مشترکي بين موسيقي ارمنستان و ايران وجود دارد حتي در سبک موسيقي مدرن. اين موزيسين افزود: در زمان گذشته در شوروي سابق آهنگسازان فوق العاده‌اي بودند و ما نيز همزمان آهنگسازان خودمان را داشته‌ايم که بيشتر تحت تأثير موسيقي ملي ارمنستان بودند ولي در حال حاضر زمان عوض شده است.

و تفکر جديد در اين است که شما خود را معرفي کنيد و من فکر مي‌کنم که در ارمنستان همه چيز آزاد است و مشکلي با اين تفکر جديد نيست.

«هايک مليکيان» افزود: در آخر بايد بگويم که پروژه 1900پلاس مجموعه‌اي از اجراهاي من از سال 2009 است که طي آن فقط آثار ساخته شده از سال 1900 ميلادي به بعد را اجرا مي‌کنم و هميشه به فکر اين اجرا و کنسرت در ايران بودم و بسيا ر خوشحالم که اين فرصت پيش آمده است. آهنگسازان ايراني آثار بسيار ارزشمندي دارند که به نظر من براي حفظ اين آثار، بسيار مهم است که آن‌ها اجرا و در دنياي ديجيتال امروزي معرفي شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان