نسخه شماره 3949 - 1394/10/22 -

 جاي خالي نمايشگرهاي کيفيت هوا در کرج 

يکي از مصوبات سال گذشته شوراي شهر کرج خريد دستگاه‌هاي نمايشگر کيفيت هوا است مصوبه‌اي که تخصيص اعتبار شده ولي با گذشت يک سال هنوز محقق نشده است.

به گزارش مهر،جلسات شوراي شهر هميشه با ارائه چند لايحه آغاز و با بحث جدل اعضاي شورا در خصوص چند و چون لايحه‌هاي مطرح شده ادامه پيدا مي‌کند. روند تصويب لايحه‌ها بسته به اهميت موضوعات تشريح شده دورکُند يا تندي به خود مي‌گيرد. در اين ميان همگان بر اهميت لايحه‌هايي با موضوع کاهش آلودگي هوا در راستاي حفظ سلامت شهروندان اذعان دارند. به تازگي استان جوان البرز روزهاي آلوده‌اي را پشت سر گذاشت. اوايل دي‌ماه جاري بود که مسئولان البرزي به اين نتيجه رسيدند تا با اجراي طرح زوج و فرد به داد مردمي‌برسند که هر روز از پشت ماسک به هم سلام مي‌کردند. متوليان امر با اجراي طرح زوج و فرد در هسته‌اي مرکزي کلانشهر کرج و تعطيلي مدارس مردم را اميد به روزهاي پاکي دادند که در دهه نخست دي ماه تبديل به آرزويي محال شده بود به طوري که روز نهم دي ماه شاخص کيفيت هواي کرج روي عدد 159 قرار گرفت تا آلودگي هوا به مرز هشدار برسد. در اين گزارش قصد نداريم کتاب قطور آلودگي هواي استان البرز را ورق بزنيم بلکه قرار است به مبحث مطرح شده‌اي در کميته محيط زيست شوراي شهر کرج در تاريخ يازدهم مردادماه سال گذشته اشاره کنيم مبحثي با محوريت کاهش آلودگي هواي اين کلانشهر که موجب شد در سي و هشتمين جلسه کميسيون تلفيق در تاريخ 26 اسفندماه سال گذشته لايحه اي مبني بر خريد دو دستگاه نمايشگر «ال. سي. دي» تا سقف دو هزار و 400 ميليارد ريال مورد بررسي قرار گيرد و در يکصد و سي و چهارمين جلسه رسمي ‌شوراي شهر کرج در تاريخ 30 اسفندماه سال گذشته با اکثريت آرا به تصويب برسد. مصوبه‌اي که علي‌رغم تخصيص اعتبار هنوز به اجرا درنيامده است.

مهر براي پيگيري دليل تاخير در اجراي اين مصوبه روز گذشته، يکشنبه 20 دي‌ماه در حاشيه جلسه علني شوراي شهر کرج با مريم قهرماني يکي از اعضاي شوراي شهر کرج گفتگو کرد. وي در خصوص اين مصوبه که بر زمين مانده است، اظهار کرد: لايحه خريد 2 دستگاه نمايشگر براي اطلاع رساني شاخص‌هاي آلودگي هوا و حفظ سلامت و بهداشت شهروندان سال گذشته مصوب و بودجه نيز اختصاص داده شد. وي در ادامه گفت: طبق اين مصوبه بايد دو دستگاه «ال. سي. دي» خريداري و در نقاطي که کارشناسان تعيين کرده اند جانمايي مي‌شد که متاسفانه تا کنون اين اتفاق نيفتاده است. قهرماني با تاکيد بر اينکه کلانشهر کرج روزهاي آلوده زيادي را پشت سر گذاشته است، گفت: اگر نمايشگرهاي کيفيت هوا در سطح شهر در مناطق پر تردد نصب شود شهروندان در روزهايي که هوا در شرايط ناسالم قرار دارد متوجه شده و از فعاليت غيرضروري در سطح شهر خودداري مي‌کنند. عضو شوراي شهر کرج آگاهي يافتن از وضعيت هوا را حق شهروندان اعلام کرد و گفت: آمار ارائه شده از سوي بيمارستان‌ها و مراکز درماني در روزهاي آلوده نشانگر اين مهم است که بسياري از مردم به دليل نبود اطلاعات کافي در سطح شهر تردد کرده و مجبور به مراجعه به مراکز درماني مي‌شوند. قهرماني در ادامه با تاکيد بر اينکه بايد به مردم در خصوص حقوق شهرمندي اگاهي داده شود، گفت: يکي از دغدغه‌هاي مسئولان در شهرستان کرج وجود بافت‌هاي فرسوده و ساخت و سازهاي غير مجاز است. وي با اشاره به اينکه مناطق حاشيه اي و سکونتگاه‌هاي غيررسمي‌در کرج رو به افزايش است، گفت: اين مناطق يک شبه رشد نکرده اند در غفلت مسئولان و متوليان افزايش يافته اند خدمات رساني به اين مناطق طبق قانون مجاز نيست ولي مديريت شهري مجبور به خدمات رساني به اين مناطق مي‌شود و همين اجبار باعث تحميل هزينه‌هاي زيادي مي‌شود. وي در ادامه به بحث آلودگي هواي کلانشهر کرج اشاره کرد و گفت: زيرساخت‌هاي حمل و نقل عمومي‌در شهري با جمعيت بيش از يک و نيم ميليون نفر ضعيف است وجاي بسي تاسف است که اين شهر مجهز به خطوط اتوبوس‌هاي تندرو نيست. وي ضعف زيرساخت‌هاي حمل و نقل عمومي‌در کرج را يکي از دلايل افزايش آلودگي اعلام کرد. قهرماني در پايان در پاسخ به اين پرسش که وظيفه اجراي مصوبه خريد نمايشگرهاي کيفيت هوا بر عهده کدام سازمان يا معاونت شهرداري است، گفت: اجراي اين مصوبه جزو وظايف معاونت خدمات شهري شهرداري کرج است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان