نسخه شماره 3949 - 1394/10/22 -

 انتقاد پوتين از تحريم هاي غرب 

ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه بار ديگر از اعمال تحريم‌هاي غرب عليه اين کشور به شدت انتقاد کرد. پوتين تاکيد کرد که ادامه اين تحريم‌ها به هر دو طرف خسارت وارد مي‌کند.

پوتين در مصاحبه‌اي با روزنامه آلماني «بيلد» گفت: «تحريم‌هاي غرب کمکي به کشور اوکراين نکرده، بلکه بيشتر در خدمت انزواي ژئوپليتيکي روسيه بوده است.» وي تصريح مي‌کند که اين تحريم‌ها سبب شده‌اند روسيه با مشکلاتي در جذب سرمايه‌هاي بين‌المللي مواجه شود.

در پي افزايش تنش‌ها ميان روسيه و اوکراين اتحاديه اروپا و آمريکا تحريم‌هايي عليه روسيه در سال 2014 برقرار کردند. اشغال شبه‌جزيره کريمه از سوي روسيه و حمايت آشکار مسکو از جدايي‌طلبان در شرق اوکراين، دلايل اصلي براي وضع تحريم‌ها بودند.

پوتين در مصاحبه با روزنامه بيلد ضمن رد انتقاد کشورهاي غربي به سياست‌هاي خود گفت: «به شما مي‌گويم که وحدت دوباره شبه جزيره کريمه و روسيه اقدامي عادلانه بود.»

کاهش درآمدهاي نفت وگاز

به گفته ولاديمير پوتين کاهش بهاي انرژي خسارت بيشتري نسبت به تحريم‌ها به اقتصاد روسيه وارد کرده است. رئيس‌جمهور روسيه تاکيد کرد که صادرات نفت خام و گاز اين کشور هم‌چون گذشته منبع درآمد مطمئني نبوده و روسيه با «کاهش خطرناک درآمد» مواجه است که به سختي از راه‌هاي ديگر اين کمبود قابل جبران هستند.

رئيس‌جمهور روسيه بار ديگر در اين گفت‌وگو اتهامات پيشين خود عليه ناتو را تکرار کرد: «ناتو با گسترش منطقه تحت نفوذ خود بر خلاف قرارهاي قبلي عمل مي‌کند.»

پوتين نخستين بار اين اتهامات را در سال 2007 ميلادي در کنفرانس امنيتي مونيخ مطرح کرده بود. به گفته پوتين ناتو با گسترش مناطق تحت نفوذ خود درصدد نمايش «پيروزي کامل» غرب بر اتحاد جماهير شوروي (سابق) است. وتين اين «ادعا» را رد کرد که گسترش ناتو در پي درخواست کشورهاي اروپاي شرقي نظير لهستان بوده است. وي افزود که ناتو به راحتي مي‌توانست با اين درخواست‌ها مخالفت کند.

کنفرانس امنيتي مونيخ

پوتين گفت در کنفرانس امنيتي مونيخ که در فوريه 2016 برگزار مي‌شود، شرکت نخواهد کرد. برگزارکنندگان آلماني اين کنفرانس اميدوار بودند که حضور پوتين در مونيخ زمينه‌اي براي گفت‌وگوها ميان روسيه و کشورهاي غربي ايجاد کند تا از اين طريق تنش‌هاي بين‌المللي کاهش يابند.

رئيس‌جمهور روسيه تاکيد کرد که به‌رغم عدم شرکت وي در کنفرانس امنيتي مونيخ، روسيه آماده همکاري‌هاي بين‌المللي است تا مبارزه عليه تروريسم در سراسر جهان به پيش برده شود. به گفته پوتين اقتصاد روسيه گام به گام در جهت تثبيت حرکت مي‌کند. با اين وجود «توليد ناخالص ملي اين کشور در سال گذشته 8/ 3 درصد و توليد صنعتي 3/ 3 درصد کاهش داشته‌اند.»

رئيس‌جمهور روسيه اعتراف کرد که نرخ تورم در اين کشور در سال گذشته 7/ 12 درصد بوده است. به گفته پوتين به‌رغم اين آمار منفي روسيه در زمينه صادرات و واردات موازنه مثبتي را نشان مي‌دهد. وي گفت که در حال حاضر حجم ذخيره ارزي روسيه بيش‌از 300 ميليارد دلار است.

سگ پوتين و عذرخواهي از آنگلا مرکل

پوتين در اين مصاحبه تاکيد کرد که وي با صدراعظم آلمان مناسباتي «حرفه‌اي و آزاد» دارد. پوتين گفت که در ملاقات با آنگلا مرکل در سال 2007 در سوچي قصد نداشته که با سگش سبب ترس صدراعظم آلمان شود، بلکه برعکس مي‌خواسته از اين طريق سبب «خشنودي» آنگلا مرکل شود.

پوتين گفت از اينکه مرکل از سگ خوشش نمي‌آيد ، آگاهي نداشته و به همين دليل از صدراعظم آلمان پوزش خواسته است.

در اين ديدار معروف پوتين سگ خود به نام «کُني» را به اتاقي راه داد که مرکل در آن نشسته بود. بوييدن مرکل از سوي سگ پوتين براي صدراعظم آلمان به‌هيچ‌وجه خوشايند نبود. برخي از ديپلمات‌هاي آلماني در آن‌زمان گمانه‌زني کرده بودند که پوتين آگاهانه دست به چنين کاري زده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان