نسخه شماره 3948 - 1394/10/21 -

 تاثير بالاي فيلم هاي مستند در جامعه 

مهدي شامحمدي معتقد است انتظاراتي که جامعه ما از سينما دارد را فيلم مستند به تنهايي به دوش مي‌کشد و اين نشان از تاثير سينماي مستند در جامعه دارد. به گزارش روابط عمومي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، مهدي شامحمدي تهيه کننده مستند «فصل هرس» که با اين فيلم نشان فيروزه بهترين مستند نهمين دوره جشنواره بين المللي سينماحقيقت را به خود اختصاص داد، در گفتگويي اظهار داشت: «قبل از جشنواره و ديدن آثار اين دوره، مي‌دانستم «فصل هرس» در ميان نامزدهاي نهايي جشنواره حضور خواهد داشت و جايزه بهترين کارگرداني را مي‌برد، اما بعد از ديدن آثار اين دوره از جشنواره و ارزيابي واکنش مخاطبان، مطمئن شدم اين فيلم با اقبال هيات داوران هم مواجه خواهد شد.» وي با تاکيد بر اينکه لقمان خالدي بهتر از هر کسي مي‌توانست اين مستند را بسازد، خاطرنشان کرد: «من کار مستندسازي انجام مي‌دهم اما ترجيح دادم اين سوژه را به لقمان پيشنهاد بدهم و فکر کردم که او بهتر از من مي‌تواند روي چنين موضوعي کار کند. خوشبختانه او هم به خاطر دغدغه‌اي که داشت، از آن استقبال کرد.» تهيه کننده مستند «فصل هرس» حجم آثار مستند بلند ارسال شده به دبيرخانه نهمين جشنواره سينماحقيقت را يکي از شگفتي‌هاي اين دوره از جشنواره دانست و عنوان کرد: «در معتبرترين جشنواره مستند آمريکا، در نهايت 70 مستند بلند متقاضي حضور در بخش مسابقه هستند، اما در اين دوره از جشنواره سينماحقيقت ما شاهد 136 مستند بلند ارسالي به دبيرخانه بوديم که به نظرم رقم قابل ملاحظه‌اي است».

او با بيان اينکه کيفيت بالاي مستندهاي بلند کار را براي هيات داوران سخت مي‌کرد، گفت: «تعداد فيلم‌هاي خوب قابل ملاحظه بود و کار انتخاب بهترين‌ها به اندازه‌اي سخت بود که يکي، دو مستند قابل توجه از حضور ميان نامزدهاي نهايي بازماندند. خوشبختانه جشنواره سينماحقيقت به قدري تاثير‌گذار بوده که شنيده‌ام سياستگذاران سينمايي کشور و در راس آنها آقاي ايوبي قرار است از سال آينده يک تا سه فيلم مستند را وارد بخش سوداي سيمرغ جشنواره فيلم فجر کنند».

رونمايي ازکتاب

«شناخت کورش، جهانگشا‌ي ايراني»

مراسم رونمايي کتاب «شناخت کورش، جهانگشا‌ي ايراني» هم‌زمان با انتشار اين کتاب برگزار مي‌شود. به گزارش ايلنا، نشر مرکز در نظر دارد هم‌زمان با انتشار کتاب «شناخت کورش، جهانگشا‌ي ايراني» مراسم رونمايي اين کتاب را برگزار کند. «شناخت کورش» نوشته رضا ضرغامي، پژوهشگر ايراني مقيم آمريکاست که عباس مخبر آن را به فارسي برگردانده است. کتاب حاضر روايتي از زندگي کورش بنيان‌گذار سلسله هخامنشي است. در اين روايت بناي نويسنده بر اين بوده است که تا حد امکان همه منابع موجود درباره کورش را از نظر بگذراند، اما کتاب را به شيوه رايج نوشته‌هاي دانشگاهي ننوشته و مقايسه و سبک و سنگين کردن شواهد را در مرکز کار خود قرار نداده است، بلکه کوشيده تا ماجرايي داستان‌گونه از زندگي کـورش بازگو کند که هم بر منابع تاريـخي متکي باشد و هم گـروه گستـرده‌تري از خوانندگان را با خود همراه کند. در اين مسير نويسنده براي سامان بخشيدن به روايت خود بسياري از جريان‌هاي تاريخي‌موازي را هم بازگو کرده است تا کورش را در قاب زمينه و زمانه خود بهتر تصوير کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان