نسخه شماره 3946 - 1394/10/18 -

 هفته نامه يا لثارات قطعا ديگر منتشر نمي‌شود 

هفته نامه يالثارات در هفته گذشته با حکم هيات نظارت بر مطبوعات لغو مجوز شد اما روز چهارشنبه 16 دي ماه شماره جديد اين هفته نامه منتشر شد. حسين نوش‌آبادي در گفت‌و‌گو با ايلنا با اشاره به اينکه اين رفتار خلاف قانون است گفت: مجوز اين هفته نامه روز دوشنبه با اکثريت آراي هيات نظارت لغو شد اما متاسفانه اين نشريه دو روز بعد منتشر شد و به روي کيوسک‌ها آمد که اين کار تخلف است. وي ادامه داد: بلافاصله ما موضوع را پيگيري کرديم و علت اين کار را از آن‌ها جويا شديم و مسئولان نشريه به ما اعلام کردند که راي هيات‌نظارت به آن‌ها ابلاغ نشده است و با وجود آنکه راي رسانه‌اي شده‌بود دوباره به آن‌ها ابلاغ کتبي شد و تذکر جدي به آن‌ها داده شد. وي ادامه داد: مسئولان اين نشريه نيز به دنبال اين تذکر سريعا نسخه‌هاي توزيع شده را جمع‌آوري کردند و متعهد شدند که ديگر اين نشريه را چاپ نکنند زيرا لغو مجوز اين نشريه توسط يک نهاد نظارتي قانوني صورت گرفته و فقط يکي از اعضاي آن نماينده وزارت ارشاد است.

برنامه چکناواريان جشنواره موسيقي فجر

اجراي ارکستر موسيقي ملي ايران در سي و يکمين جشنواره موسيقي فجر با رهبري مهمان لوريس چکناواريان در تالار وحدت برگزار خواهد شد. لوريس چکناواريان آهنگساز و رهبر ارکستر درباره اجراي خود در سي و يکمين جشنواره موسيقي فجر به هنرآنلاين گفت: براي اولين بار به عنوان رهبر مهمان اين ارکستر حضور پيدا خواهم کرد. اين برنامه روز 24 بهمن‌ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد. اين رهبر ارکستر ادامه داد: در اين اجرا گزيده‌اي از برترين قطعات خود را اجرا خواهم کرد. سعي کردم گلچيني جالب و هماهنگ از کارهايم را انتخاب کنم. اين قطعات حدوداً 14 يا 15 قطعه را شامل خواهد شد. سوييت سمفوني هم جزو قطعات اجرايي من خواهد بود. چکناواريان اضافه کرد: جدا از مسئله ارکستر، اين روزها مشغول ساخت قطعه‌اي جديد با مضمون «سلام» هستم. در اين کار از اشعار شاعران بنامي چون: حافظ، مولانا، فردوسي و... که براي سلام سروده‌اند استفاده کرده‌ام. مدت اين قطعه يک ساعت و براي ارکستر تنظيم خواهد شد. اين آهنگساز درباره حضور دائم خود در ارکستر موسيقي ملي هم گفت: فعلاً مشخص نيست که مجدداً به‌عنوان رهبر حضور خواهم داشت يا خير. من به دعوت آقاي فرهاد فخرالديني براي رهبري مهمان حضور پيدا کردم و اين ادامه‌دار بودن همکاري را ايشان بايد تعيين کند. اجراي ارکستر موسيقي ملي ايران به رهبري لوريس چکناواريان روز 24 بهمن‌ماه ساعت 18 در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

«گلستان سعدي» صوتي شد

کتاب صوتي «گلستان سعدي» به زودي راهي بازار مي‌شود. به گزارش ايسنا، کتاب صوتي «گلستان سعدي» با صداي احسان چريکي و الهام نامي و آهنگسازي مهدي زارع راهي بازار خواهد شد. در اين کتاب صوتي، قريب به 10 ساعت فايل صوتي اجرا شده است. «گلستان» نوشته شاعر و نويسنده پرآوازه ايراني سعدي شيرازي است. به باور بسياري، «گلستان» تاثيرگذارترين کتاب نثر در ادبيات فارسي است که در يک ديباچه و هشت باب به نثر مُسَّجَع (آهنگين) نوشته شده‌ است. بيشتر نوشته‌هاي آن کوتاه و به شيوه داستان‌ها و پندهاي اخلاقي است. موسسه نوين کتاب گويا مسئوليت نشر اين کتاب صوتي را بر عهده دارد.

نگارش سريال نوروزي سعيد آقاخاني به نيمه رسيد

بهرام توکلي نگارش «بيمار استاندارد شده» را در مرکز گسترش فيلمنامه‌نويسي رسانه ملي به نيمه رساند. به گزارش ايسنا، بهرام توکلي از نگارش نيمي از سريال نوروزي «بيمار استاندارد شده» خبر داد و گفت: هفت قسمت از فيلمنامه نوشته شده و همزمان بازنويسي توليدي آن انجام مي‌شود تا به زمان‌بندي نگارش فيلمنامه که تا پايان دي ماه پيش‌بيني شده برسيم. وي درباره‌ ايده شکل‌گيري اين سريال افزود: ايده‌ اوليه مجموعه «بيمار استاندارد شده»، از دل تحقيقاتم براي نگارش فيلمنامه ديگري بيرون آمد و کم کم در ذهنم پررنگ شد، کار با بيماراستاندارد شده يا s.p روش درماني نسبتا جديدي است که مايه‌هاي دراماتيک جذابي در دل خود دارد و در ارتباط مستقيمي با مفهوم نقش بازي کردن است. داستان ما البته از اين روش درماني تنها به عنوان سرچشمه و نقطه عزيمت استفاده مي‌کند و با رويکردي کميک، شاخ و برگ قصه را به سمت آدم‌هايي درگير با أيده نقش بازي کردن و درگيري‌هاي رواني سوق مي‌دهد. سريال «بيمار استاندارد شده» درباره‌ قهرمان داستان (بهنام) فردي تحصيل‌کرده بازيگري است که با اين شيوه درماني درگير مي‌شود و وارد ماجراهايي مي‌شود که تا به حال تجربه‌شان نکرده ... .

رضا درميشيان داور جشنواره هندي پونا

رضا درميشيان در ترکيب هيات داوران بخش اصلي چهاردهمين جشنواره بين‌المللي فيلم پونا حضور خواهد داشت. به گزارش ايسنا، چهاردهمين جشنواره بين‌المللي فيلم پونا که از 24 دي تا يکم بهمن ماه در کشور هند برگزار خواهد شد، ميزبان يک داور و شش فيلم ايراني است. رضا درميشيان کارگردان فيلم‌هاي «بغض»، «عصباني نيستم!» و «لانتوري» به عنوان يکي از اعضاي هيات داوران بخش اصلي جشنواره حضور داشته و فيلم «عصباني نيستم!» نيز يک نمايش ويژه خواهد داشت. فيلم ايراني «مميرو» ساخته سيد‌هادي محقق در بخش مسابقه اصلي جشنواره پونا و فيلم کوتاه «آعي» ساخته يوسف کارگر در بخش مسابقه فيلم‌هاي کوتاه حضور دارند. فيلم‌هاي «احتمال باران اسيدي» ساخته بهتاش صناعي‌ها، «بهمن» ساخته مرتضي فرشباف و «تاکسي» ساخته جعفر پناهي در بخش غيررقابتي سينماي جهان به نمايش درخواهد آمد.

جشنواره «مدرسه عشق» در ايستگاه اختتاميه

احمد مداحي، دبير اجرايي جشنواره «مدرسه عشق» با توجه به پايان زمان ارسال آثار و آغاز داوري در بخش‌هاي مختلف گفت: ده‌ها هزار اثر از سراسر کشور براي ما ارسال شده است که در چند مرحله داوري مي‌شوند. وي با تشريح 6 بخش مختلف اين جشنواره، گفت: امسال در بخش «هنرهاي تصويري و نمايشي» که شامل فيلم مستند، فيلم داستاني، فيلمنامه نويسي، تئاتر، فيلم کوتاه موبايلي و طرح فيلم، «بخش هنرهاي تجسمي» شامل خط، نقاشي و خط نقاشي، پوستر و تراکت، عکس، طراحي گرافيک، کاريکاتور، تنديس و اينفوگرافي، «بخش نشر» شامل نشريات، کتاب، رسانه‌هاي ديجتيال، ايده‌پردازي روش‌هاي ترويج کتابخواني، «بخش موسيقي و سرود» شامل سرود، آواها و موسيقي انقلابي، تواشيح، ابتهال و همخواني، فتوکليپ و نماهنگ، تيزر و مداحي، «بخش پويانمايي و بازي‌هاي رايانه اي» شامل نرم افزارهاي چند رسانه اي، بازي‌هاي رايانه اي، پونمايي و ايده و فيلمنامه پويانمايي، «بخش نوآوري و ابتکارات» شامل طراحي‌هاي سن و دکور مراسم و فضاسازي ابتکاري، تابلوهاي اعلانات، مراسم‌هاي مناسبتي خلاقانه و ايده‌هاي نو برگزار مي‌شود. مداحي با تشريح تعداد آثار رسيده گفت: از ميان هزاران اثر رسيده در 6 بخش جشنواره، پس از بررسي‌هاي اوليه متوجه شديم، غناي آثار و کيفيت آنها نسبت به سال‌هاي گذشته، سير صعودي خوبي را طي کرده است. امسال هم از لحاظ کميت و هم کيفيت، سطح جشنواره بالاتر رفت که اين امر اثبات مي‌کند که جشنواره مدرسه عشق به صورت يک برند درآمده و رقابت‌هاي جدي در آن شکل گرفته است. دبير جشنواره مدرسه عشق در پايان تاکيد کرد: به محض اتمام داوري نهايي، اسامي‌برگزيدگان اعلام مي‌شود و در اوايل بهمن ماه، جشن اختتاميه با حضور مسئولان لشکري و کشوري در تهران برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان