نسخه شماره 3946 - 1394/10/18 -

 دکتر مسعود پزشکيان نماينده تبريز‌، آذرشهر و اسکو در مجلس شوراي اسلامي:
 علت اينکه در کشور ما پول کثيف وجود دارد، نبود سيستم اطلاعات است 

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دکتر پزشکيان، هفته‌نامه رزق در شماره اين هفته خود، گفت‌وگويي با دکتر پزشکيان انجام داده است که در ادامه متن اين گفت و گو را به قلم مجيد پالوايه، مي‌آيد. انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تبريز، نشستي را با نماينده مردم در مجلس نهم ترتيب داده‌اند. او البته حوزه تخصصي اش پزشکي است و به دليل نمايندگي شهرش در مجلس گوشي براي شنيدن دردهاي گروه‌ها و اصناف مختلف. اين بار حفظ ميراث معنوي و فرهنگي شهر دغدغه اصلي است. در حاشيه اين جلسه فرصتي دست داد تا با مسعود پزشکيان هم صحبت شويم. نماينده مردم تبريز در مجلس نهم. او که با نطق‌هاي خاصش شهره شده است. نماينده‌اي که همچون علي مطهري خود را ترکيبي از اصولگرايي و اصلاح‌‌طلبي مي‌داند. اين هم البته شايد از ويژگي‌هاي نمايندگي در ايران است. همين ويژگي خط اصلي داستان صحبت ما با اوست. در ادامه اين گفت‌و‌گوي توام با نکات چالشي را مرور مي‌کنيم:

علت عدم تشکيل و نقش‌آفريني احزاب را توسعه ‌نيافتگي سياسي مردم مي‌دانيد يا همان افرادي که در اين شرايط از مردم رأي مي‌گيرند؟

ببينيد جوامع را با سه شاخص متر مي‌کنند. اول، توان فرد فرد جامعه است، مثلاً اينکه تک‌تک افراد چقدر سواد دارند، چقدر به فناوري دسترسي دارند، قطعاً جامعه‌اي که افراد آن هرکدام پنج کلاس سواد داشته باشند با جامعه‌اي که افراد آن بيشتر درس‌خوانده‌اند متفاوت است و جايگاه بالاتري خواهد داشت.

مورد دوم، توانمندي‌هاي اجتماعي است، در جامعه‌اي که پزشکان و مهندسان و صنعتگران جامعه، کنار هم جمع مي‌شوند و براي صنعت، کشاورزي و فرهنگ منطقه‌شان(دقت کنيد نه خودشان براي منطقه‌شان)، نقشه مي‌کشند از جامعه‌اي که مردم آن کنار هم جمع نمي‌شوند و به توانمندي اجتماعي نرسيده‌اند جامعه بهتري است. جامعه‌اي که توان اجتماعي نداشته باشد، حالا هر چه مي‌خواهيد اسمش را بگذاريد، در اين جامعه سيستم هماهنگ در شهرهاي آن ديده نمي‌شود. در اين جامعه هر‌کس هرچقدر مي‌خواهد از زمين آب برداشت مي‌کنند. در اين نوع از جامعه تک‌تک افراد توانمند هستند ولي چون کار مشترک نمي‌کنند همين افراد توانمند اقدامي ‌مي‌کنند که منطقه نابود شود، چون با هم ننشسته‌اند که فکر کنند. اين جامعه هنوز مشکلات را نفهميده است.

مورد سوم ساختار سازماني است. افرادي که پست‌هاي مديريتي را در اختيار مي‌گيرند، بايد به ‌صورت پله به پله و مرحله‌اي پيشرفت کنند. بنده بايد کلاس سوم را بگذرانم بعد به کلاس چهارم بروم. نمي‌شود که تنها سه کلاس درس را بگذرانم و بعد ديپلم بگيرم. وقتي کسي وارد اداره مي‌شود ابتدا بايد به‌ عنوان کارمند معمولي به کار گرفته شود سپس مرحله ‌به ‌مرحله پيشرفت کند.

جامعه‌اي که افراد به‌ صورت ساختاري پيشرفت مي‌کنند، با جامعه‌اي که هر رهگذري را مدير مي‌کنند، با هم برابر نيستند. در جامعه پيشرفته و داراي ساختار هر فرد را ولو اينکه سالم باشد را مدير نمي‌کنند، مدير بايد توان حل مسائل را داشته باشد. در کشور ما الزاماً اين‌طور نيست، دانشگاه‌ها هم همين‌طور هستند، درآنها افراد بر‌اساس ساختار پيشرفت نمي‌کنند. احساس مي‌کنم در اين سه شاخص نتوانستيم درست عمل کنيم و در نتيجه به اينجا رسيديم.

مجلس نهم در خصوص ساماندهي انتخابات طرح‌هايي داشت و در اين ‌بين بحث هزينه‌هاي انتخاباتي را هم مطرح کرد ولي گويا به‌جايي نرسيد اين طرح مي‌توانست مشکل انتخابات را حل کند؟

اين‌ها مشکل را حل نمي‌کند، علت اينکه در کشور ما پول کثيف وجود دارد، نبود سيستم اطلاعات است. در کشورهاي دنيا مشخص است افراد چقدر درآمد و دارايي دارند و بر‌اساس آن نيز ماليات مي‌دهند. در آنجا هرکس بيشتر داشته باشد، بيشتر هم ماليات مي‌دهد. هر کس نيز کمتر دارد، کمتر ماليات مي‌دهد. هرکس نيز دارايي نداشته باشد دولت به او کمک مي‌کند، اصلاً وظيفه دولت کمک به آن‌هاست ولي در کشور ما 70 ميليون نفر يارانه مي‌گيرند. اعطاي يارانه يعني اينکه فرد نمي‌تواند هزينه زندگي‌اش را تأمين کند. اصلاً قابل‌ قبول نيست که 70 ميليون نفر مشکل داشته باشند، پس چرا يارانه مي‌گيرند؟ به خاطر اينکه در کشور مديريت اطلاعات وجود ندارد که دولت بداند بنده سالانه چند بار سفر خارجي دارم، آيا باغ دارم؟ ويلا دارم؟ دارايي دارم؟ و... وقتي هم خود اظهاري مي‌کنم، مي‌گويم که هيچ‌چيزي ندارم. بنده خودم در اين شرايط پول کثيف هستم. اطلاعات را درست نمي‌دهيم و با دلالي ميلياردر مي‌شويم، در هيچ کجاي دنيا با دلالي کسي ميلياردر نمي‌شود؛ کار مي‌کنند و براي درآمدشان نيز ماليات مي‌دهند. تا اين سيستم و اطلاعات در کشور نباشد با پاييدن مردم نمي‌شود به نتيجه‌اي رسيد و اين کار تبديل به سوء‌استفاده سياسي مي‌شود. از کساني که بدشان مي‌آيد مي‌گويند پول گرفتي و نمي‌تواني نماينده شوي، از کسي که خوششان مي‌آيد برايش پول خرج مي‌کنند و نماينده‌اش هم مي‌کنند صدايشان هم در‌نمي‌آيد.

آقاي دکتر ساختار را چگونه مي‌شود اصلاح کرد وقتي اين اشکالات در خود مجلسي که قانونگذار است وجود دارد؟

ابتدا ساختار بايد اطلاعاتي شود، در تمام ادارات و قوا هم بايد اطلاعات درست باشد. در بحث اجراي قانون ماليات‌ها که تقريباً همين اتفاق مي‌افتاد که مدنظر شماست، با دخالت مجلس اجراي قانون به حال تعليق درآمد.

اگر اين‌طور باشد و مجلس در اين قضيه دخالت کرده باشد، ما نمي‌توانيم مشکل پول کثيف را حل کنيم. مجلس اگر اين کار را کرده، کار اشتباهي بوده است. خود مجلس چگونه انتخاب‌شده است، هر کس وعده‌اي داده و از مردم رأي گرفته است.

با اين شرايط چه‌کاري مي‌شود کرد؟

بنده فکر مي‌کنم بايد سيستم گردش اطلاعات در کشور درست شود. در سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري نيز اين آمده است و بايد روي آن تأکيد شود. ما در برنامه توسعه در بحث بهداشت نوشته بوديم، در سيستم سلامت هر کس سابقه سلامتش در کارت سلامت باشد، ولي در اجرا مشکل ايجاد مي‌شود و عزم و اراده در اين قضيه ديده نمي‌شود. افراد هم نمي‌خواهند که اطلاعاتشان دست مردم بيفتد، ولي اگر بخواهيم کشور را درست اداره کنيم بايد سيستم اطلاعات درست شود، اگر از بنده ماليات اضافه مي‌گيرند به من ظلم مي‌کنند و نبايد اجازه دهم، چون حق ندارند، ولي اگر درآمد ‌دارم و ماليات نمي‌دهم به کشور ظلم مي‌کنم.

نقش مجلس را در اين اتفاق چقدر مي‌دانيد؟

مجلس شاهراه حياتي است، اگر مجلس درست تصميم بگيرد کارها درست اجرا مي‌شود. اگر تصميمات لرزان باشد اجرا نمي‌شود. در قضيه ماليات اشاره کرديد به هر دليلي نگذاشتند، اين اطلاعات بيايد، درصورتي‌که اگر اين اطلاعات نباشد، چگونه مي‌شود ماليات گرفت. بنده هم يک نفر آشنا پيدا مي‌کنم و ماليات نمي‌دهم. بعد هم کسي که قرار است از بنده ماليات بگيرد از طريق رابطه ديگر از من ماليات نمي‌گيرد، بعد براي حل قضيه ناظر مي‌گذارند، بنده هم ناظر را تطميع مي‌کنم، اين يعني سيستم معيوب است. اگر اطلاعات نباشد با اين روش‌ها نمي‌شود کاري کرد. اين زمين‌خواري‌ها چگونه اتفاق مي‌افتد؟ اگر اطلاعات کامل و ثبت‌شده باشد و مشخص شود که زمين متعلق به کيست، اگر در مالکيت بنده است بايد ماليات آن را بدهم اگر هم نيست و فردا سند آن را آوردم بايد بپرسند از کجا آورده‌اي؛ در چنين شرايطي ديگر کوه‌ها را نمي‌توانند تقسيم کنند.

برسيم به بحث مجلس نهم، مجلس در برخي موارد بسيار مصمم نشان مي‌داد ولي در برخي موارد نااميدکننده عمل مي‌کرد مثلاً در بحث سؤال از رئيس‌جمهور اين مجلس براي اولين بار چنين اقدامي‌کرد ولي در پيگيري امر کنار نشست، در ماليات هم که مثالش را گفتيم، در کل مجلس نهم را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

اشکال اصلي به نظر بنده عدم تدوين و نظارت درست قانون بود که اشکال کمي‌نيست. از بحث ماليات مثال زديد، از احمدي‌نژاد هم مثال زديد، در هر دو مورد کوتاه آمديم، نتيجه‌اش هم اين شد که احمدي‌نژاد بسياري از قوانين را اجرا نکرد يا کلاً متفاوت اجرا کرد. سؤال کرديم ولي کوتاه آمديم. رئيس‌جمهور حق ندارد خلاف قانون عمل کند. وي نه‌تنها خلاف قانون عمل کرد بلکه مجلس را تمسخر کرد و هيچکس پيگيري نکرد. کساني که خواستند پيگيري کنند و حرف بزنند کم بودند و تنها ماندند، به نظر بنده قوه قضاييه بايد آن‌ها را محاکمه مي‌کرد، با آن‌ها برخورد مي‌کرد، شوراي نگهبان بايد برخورد مي‌کرد، هر کس خلاف قانون رفتار کند بايد با او برخورد شود. در برخي موارد کارهاي خلاف قانون انجام مي‌شود و برايشان تا حد اعدام حکم مي‌دهيم ولي کساني که مجري قانون هستند و خلاف قانون رفتار مي‌کنيد کسي با آن‌ها کاري ندارند. تقصير از اين بزرگتر؟

اگر مجلس نهم را با مجالس قبلي مقايسه کنيد قوي‌تر‌ بود يا ...؟

با چند دوره اخير فرقي نکرده است. اما در اوايل انقلاب مجلس بسيار قدرتمند بود، مقام معظم رهبري شهيد بهشتي، آيت‌الله منتظري، همه شخصيت‌هاي مهم نظام در مجلس بودند امروز شخصيت‌هاي برجسته کمي‌ در مجلس مي‌بينيد.

در شکل‌گيري مجلس نهم تحريم انتخابات توسط برخي گروه‌ها و احزاب به اين وضعيت کمک کرد؟

فرق نمي‌کند تا ساختار انتخابات اين‌گونه است که مردم مسئول نيستند و نماينده جلوي مردم خودش را مسئول و پاسخگو نمي‌داند اين مجلس با آن مجلس فرق نمي‌کند، نتيجه‌اش هم همين مي‌شود که مسائل فرهنگي، آب، کشاورزي، اقتصاد و دانشگاه ما اشکال دارد، اگر مجلس درست قانونگذاري و نظارت مي‌کرد مي‌توانستيم اشکالات را برطرف کنيم.

اما تقريباً همه شخصيت‌ها در اين دوره کانديدا شده‌اند...

بسيار کم هستند، چه کساني کانديدا شده‌اند اگر مجلس اول را ازنظر سياسي و کارشناسي در نظر بگيريد جزو مجالس استثنايي بود.

فکر مي‌کنيد مجلس دهم با مجلس نهم چه تفاوت‌هايي خواهد داشت؟

اينکه مقام معظم رهبري اعلام کردند ملت و دولت هم‌صدا شوند بايد در رأي مردم خودش را نشان دهد، مجلس تا جايي که ممکن است بايد به دولت کمک کند و سياست‌هايي که در چشم‌انداز آمده اجرايي شود. ولي اينکه افرادي به مجلس بروند که هرروز دعوا کنند، حتي اگر حرفشان حق هم باشد به‌جايي نمي‌رسيم. در رأس امور مقام معظم رهبري حضور دارند و به مجلس و دولت توصيه‌هاي لازم را مي‌فرمايند. اگر وحدت در انتخابات خودش را نشان ندهد و کار مجلس با دولت به دعوا بکشد وقتمان تلف خواهد شد. انتظار و اميد اين است که کساني که انتخاب مي‌شوند با توصيه‌هاي مقام معظم رهبري و همچنين با مباحث کارشناسي، وحدت مجلس و دولت بيشتر شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان