نسخه شماره 3942 - 1394/10/14 -

 واکنش‌ها به اعدام شيخ نمر توسط عربستان ادامه دارد
 هشدار نصرالله درباره فتنه جديد سعودي 

گروه بين‌الملل – علي ودايع: مساله اعدام غيرانساني شيخ نمر با شمشيرسعودي‌ها موضوعي است که به سوژه داغ رسانه‌هاي جهان تبديل شده است‌. البته پروپاگانداي رسانه‌هاي معاند با ايران تلاش مي‌کنند موضوع به آتش کشيده شدن سفارت و کنسولگري عربستان در ايران را براي تحت الشعاع قرار دادن اعدام شيخ نمر برجسته کنند.

هافينگتن پست در مقاله مفصلي تناقض ميان اعدام دسته‌جمعي 47 نفر در يک روز در عربستان و در عين حال عضويت اين کشور در شوراي حقوق بشر در سازمان ملل را به تمسخر گرفت. «سارا ليا ويتسون» مدير بخش خاورميانه سازمان ديده‌بان حقوق بشر به رويترز گفت: «صرفنظر از جرايم رخ داده اعدام دسته‌جمعي زندانيان تنها باعث لکه‌دار شدن هرچه بيشتر سوابق نگران‌کننده حقوق بشري عربستان خواهد شد.»

به رغم ابراز خشم جهاني عليه اعدام‌ها درعربستان، رياض به طور قطع با برخوردي از سوي نهاد حقوق بشري سازمان ملل مواجه نخواهد شود. در حقيقت عربستان در شوراي حقوق بشر سازمان ملل با توجه به بهره‌مندي از حمايت قدرت‌هاي جهاني نظير انگليس و آمريکا از نفوذ فراواني برخوردار است. 47 عضو شوراي حقوق بشر سازمان ملل بين 5 منطقه جغرافيايي تقسيم مي‌شوند و در جريان يک راي‌گيري مخفي، در مجمع عمومي‌سازمان ملل به مدت سه سال انتخاب مي‌شوند. عربستان سعودي در نوامبر 2013 به عنوان يکي از اعضاي اين شورا از قاره آسيا انتخاب شد. با وجود آنکه گروه‌هاي حقوق بشري نسبت به عضويت عربستان در شوراي حقوق بشر سازمان ملل ابراز نگراني کردند، اين کشور حاشيه خليج فارس در پيمودن اين راه از حمايت حاميان قدرتمندي شامل انگليس برخوردار بود. همچنين عربستان به عنوان رييس يک کميته کليدي شوراي حقوق بشر سازمان در تابستان گذشته انتخاب شد که خشم هرچه بيشتر گروه‌هاي حقوق بشري را در پي داشت. اين کشور به رياست گروه 5 عضوي موسوم به شوراي مشورتي انتخاب شده و در اين سمت مي‌تواند کارشناساني را انتخاب کند که براي بررسي مسائل حقوق بشري به نمايندگي از شوراي حقوق بشر منصوب مي‌شوند. به نوشته‌هافينگتن پست عضويت عربستان در مناصب حقوق بشري و اعدام دسته جمعه مساله اي مضحک است.

از بي‌اعتنايي آمريکايي تا اعتراض رهبران منطقه

در ميان اعتراضاي که قنطيف عربستان و برخي کشورهاي حاشيه خليج فارس بروز کرده است ، آمريکا تلاش کرد که نسبت به اعدام شيخ نمر موضع گيري صريحي نداشته باشد ، واشنگتن که در اغلب موارد مشابه در کشورهاي ديگر به شدت موضع گيري مي‌کرد اين بار تنها به ابراز نگراني بسنده کرد.

سخنگوي بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل در بيانيه‌اي اعلام کرد: شيخ نمر و تعدادي ديگر از زندانيان اعدام شده به دنبال محاکمه‌اي که نگراني‌هاي جدي درباره ماهيت اتهامات و عادلانه بودن اين روند را به دنبال داشت، محکوم شدند.

وي گفت که دبيرکل سازمان ملل مساله‌ اعدام شيخ نمر را با رهبران عربستان سعودي در چندين مورد به بحث گذاشته و از دولت عربستان خواسته بود که احکام مرگ را منتفي کند.

اين مقام سازمان ملل که گويا نگران تبعات اعدام شيخ نمر در خاورميانه است ، گفت: دبيرکل سازمان ملل همچنين خواستار آرامش و خويشتنداري در واکنش به اعدام شيخ نمر شده و از تمامي ‌رهبران منطقه‌اي مي‌خواهد که براي اجتناب از تشديد تنش‌هاي فرقه‌اي در منطقه با يکديگر همکاري کنند. در موضع گيري خصمانه ، فوزي الزفزاف، عضو مجمع پژوهش‌هاي اسلامي‌الازهر گفت: عربستان با اعدام 47 «تروريست» شرع و قانون الهي را اجرا کرد. اين اقدام قصاص عادلانه‌اي بود که خداوند براي حفظ جان و آبرو و محافظت از امنيت مسلمانان آن را تدوين کرده است. همچنين اقدامي‌عليه تمامي‌کساني است که در زمين فساد ايجاد مي‌کنند تا امنيت خلق خدا را به خطر بيندازند.

در مقابل بي اعتنايي و حمايت دوستان عربستان‌، آيت‌الله سيستاني مرجع عالي قدر شيعيان عراق پيامي‌منتشر کرد و نوشت « با نهايت اندوه و تاسف خبر شهادت جمعي از برادران مومن خود را در منطقه‌ که خون پاک آنان از جمله عالم مرحوم شيخ نمر (قدس سره) با ظلم و دشمني ريخته شده است، شنيديم.» ايشان در ادامه با اعتراض به اقدام رياض نوشت «ما اين اقدام را محکوم کرده و به شما به ويژه به خانواده‌هايي که فرزندان خود را در اين اقدام از دست داده‌اند تسليت مي‌گوييم و از خداوند بزرگ مي‌خواهيم که اين شهداي بي‌گناه را مشمول رحمت خود کرده و با اولياي خدا، محمد(ص) و خاندان پاکش محشور کند و به خانواده‌هاي آنها صبر و آرامش عطا فرمايد.»

عصر روز گذشته رهبر حزب‌الله لبنان نيز در نطق تندي رژيم عربستان را به چالش کشيد. سيد حسن نصرالله ضمن تسليت شهادت شيخ نمرگفت:در سرزمين شبه جزيره عرب کشوري تاسيس شد و از سر ظلم و در اقدامي‌باطل نام سعودي را بر سرزمين حرمين و اهل بيت گذاشتند و سرزمين مجاهدان نخست و سرزمين اسلام با نام خانداني نامگذاري شد که آن‌ها خاندان آل سعود هستند که خود را با کشتارها و قتل‌هاي دسته جمعي و ايجاد هول و وحشت تحميل کردند و تمامي‌اين امور در کتاب‌هاي تاريخي به عنوان بخشي از طرح استعماري در سرزمين‌هاي ما وجود دارد و در آن هنگام تمهيداتي براي تشکيل رژيمي‌ديگر با نام اسرائيل در فلسطين اشغالي مقدمه‌چيني مي‌شد.

وي افزود: در مملکت سعودي جايي براي يک عالم ديني يا اصلاحات يا اعتراض وجود ندارد. اعدام شيخ نمر رخدادي نيست که بتوان از آن گذشت کرد. آيا دستگاه قضا عربستان توانست ثابت کند که شيخ نمر با سلاح جنگيده است؟ تمام مسيري که شيخ نمر طي کرد همچون مسير تمامي‌علماي منطقه شرقيه عربستان و بحرين يک مسير مسالمت‌آميز بود.

وي افزود: شيخ نمر باقر النمر مردي بسيار شجاع بود و با ترغيب ديگران صحبت مي‌کرد و نه تنها سلاح در دست نگرفته بود بلکه خواهان احقاق حقوق جزيره عرب بود که از سر دروغ مملکت عربي سعودي ناميده شده است. وي افزود: شيخ نمر خواهان اين بود که مردم حقوق و آزادي‌هاي طبيعي خود را به دست آوردند که هر انساني در جهان خواهان آنها است و او به صورت آشکار و شجاعانه خواهان اين امور بود و اين مسائل تنها جرم وي بود و هرکس که در عربستان صحبت کند اعدام مي‌شود؛ عربستاني که مدعي است که مي‌خواهد آزادي و دموکراسي‌ را در منطقه رواج دهد. امروز روزي است که عربستان به صورت آشکار محکوم مي‌شود و خون شيخ نمر در اين دنيا و در آخرت دنبال آل سعود خواهد بود.

سيد حسن نصرالله عنوان داشت: چرا اصرار بر اين بود که دقيقا شيخ نمر در اين زمان اعدام شود و اين علي رغم آن بود که پيام‌هايي به عربستان براي توقف حکم اعدام يا عفو وي فرستاده شد و اين امکان وجود داشت تا او در زندان بماند اما چرا اصرار بر اين بود که او در اين زمان اعدام شود؟

دبيرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: اين اعدام پيامي‌با خون است که مي‌گويد نظام عربستان برايش نه افکار عمومي‌عربي و اسلامي ‌و بين‌المللي اهميت دارد و نه احساسات دوستان خود يا صدها ميليون مسلمان که احساساتشان جريحه دار شده است. عربستان همچنين مي‌گويد که هرکس که با ما به عنوان آل سعود مخالفت کند، خونش ريخته خواهد شد. آنها مي‌گويند که ما نظامي‌هستيم که تحمل هيچ انتقادي را نداريم؛ يا در مملکت ما به عنوان گوسفند زندگي کنيد يا همچون گوسفندان قرباني شويد و عربستان از طريق اين کشتار و اعدام وارد فتنه شده و اين فتنه عرصه‌هاي خطرناکي را ايجاد مي‌کند.

وي افزود: پيام اعدام به تمامي‌خردمندان و افراد صبرپيشه کننده که بر روي گفتگو با نظام آل سعود حساب باز کرده بودند، مي‌گويد که نه تنها هيچ گفتگو و ميانه روي وجود ندارد، بلکه کشتارها و جنگ‌هاي ويرانگر بيشتري در کار خواهد بود و همچنين اين اقدام بيش از هر زمان ديگري چهره واقعي عربستان را که همان چهره تکفيري و تروريستي و جنايت‌کار است، بر ملا کرده است.

دبيرکل حزب‌الله لبنان تصريح کرد: هدف جنگ عربستان عليه يمن تخريب يمن و سيطره بر مردم آن و گرفتن انتقام از آن‌هاست و نظام عربستان اصرار دارد که روش کشتار و ريختن خون و نه گفت‌وگو و تعقل را ادامه دهد.

سيد‌حسن نصرالله تصريح کرد: آل سعود خواهان فتنه سني- شيعي است و اين آل سعود است که از سال‌هاي مديد اين فتنه را به راه انداخته و در هر مکاني از اين جهان براي شعله‌ور کردن اين فتنه تلاش مي‌کند. در هر مکاني که مشکلي ميان اهل تسنن و تشيع وجود دارد بايد به دنبال عربستان و پول‌هايش بگرديد.

وي افزود: شيعيان بايد توجه داشته باشند و اين مساله را به يک مساله سني‌- شيعي تبديل نکنند. اين آل‌سعود بود که شيخ نمر را به قتل رساند و پا گذاشتن به فتنه سني – شيعي جايز نيست و اين فتنه به آل‌سعود خدمت مي‌رساند و نبايد از اعدام شيخ نمر سوءاستفاده شود.

وي افزود: آيا زمان آن فرا نرسيده است که با شجاعت هرچه تمام‌تر به تمام جهان بگوييم که پايه و اساس و خاستگاه انديشه تکفيري که ويران مي‌کند و مي‌کشد و کشتارهاي دسته جمعي را مرتکب مي‌شود و تمام ملت‌هاي جهان را تهديد مي‌کند اين خاندان و اين مکتب در عربستان است؟ کتاب‌هايي که داعش آنها را تدريس ميکند همان کتاب‌هاي مدارس آل‌سعود است و به همين دليل مي‌بينيم که روش همان است.

مکر سعودي‌ها

روزنامه ساندي تايمز ضمن اشاره به اعدام‌هاي صورت گرفته نوشت ، هنوز يک سال کامل از پادشاهي ملک سلمان، پادشاه 80 ساله عربستان نگذشته است و با اين حال عربستان يکي از بدترين سال‌ها در تاريخ خود را تجربه مي‌کند. اين روزنامه بريتانيايي در ادامه نوشت، دنياي غرب اکنون مي‌داند که تفکرات وهابي که عربستان بر اساس آن بنا شده است، دليل افراط گرايي‌اي است که منطقه را در نورديده است.

روزنامه اينديپندنت هم در گزارش مفصلي نوشت ، زياده‌روي عربستان سعودي در سربريدن‌ها، با سربريدن 47 تن از جمله شيخ نمر باقر النمر آن هم با توجيه ديني و قرآني کاري بود که تنها داعش از عهده آن برمي‌آيد. شايد نکته همين است؛ با چنين حمام خون عجيبي که در سرزمين‌ سني‌هاي سعودي به راه افتاده مي‌توان گفت آنها قصد دارند تا ايراني‌ها و در کل شيعيان را براي تشديد جنگي مذهبي تحريک کنند؛ جنگي که داعش تاکنون در تلاش براي گسترش آن بوده است.

به نوشته روزنامه اينديپندنت تنها تفاوتي که اينجا بين سعودي‌ها و داعش وجود دارد فيلم سربريدن است اما نمي‌توان ناديده گرفت که بريدن سر 158 تن از سوي سعودي‌ها طي يک سال گذشته به طرز عجيب و کاملي با آموزه‌هاي وهابي داعش هماهنگ بوده است. جمله مشهور نمايشنامه مکبث که مي‌گفت «خون را فقط خون مي‌شويد» اين روزها خوب به وضعيت سعودي‌ها مي‌آيد؛ کساني که جنگشان عليه تروريسم به نظر مي‌رسد قرار است هر مقداري خون ريخته شده‌اي را چه از سني و چه از شيعه توجيه کند. اما فرشتگان الهي براي ارائه احکام کشتن و قتل مگر هر چند وقت يک بار به شاهزاده بن نايف، وزير کشور فعلي سعودي‌ها وارد مي‌شوند؟!

ادعاي عجيب و غريب مقامات سعودي در اينکه کشتارهاي اخير هيچ ارتباطي به نژاد و مذهب ندارد دقيقا همان خوانش کلاسيک داعش است. با تمام اين‌ها، داعش همانگونه سر شيعيان را مي‌برد که سر از تن کافران سني و عراقي و سوري‌هاي سني جدا مي‌کند و اگر داعش شيخ نمر را از سعودي‌ها گرفته بود دقيقا شاهد همان رفتار يکسان بود و شايد تنها تفاوت برگزار نکردن دادگاه مسخره‌اي بود که نمر در آن حاضر شد. اما اين کشتارهاي اخير چيزي بيشتر از نفرت سعودي‌ها به شيخ النمري را نشان مي‌دهد که در فوت نايف بن عبدالعزيز، وزير کشور پيشين ابراز شادي کرده و گفته بود: «کرم‌ها او را خواهند خورد و او از عذاب جهنم در قبرش رنج خواهد کشيد.» اعدام نمر جان تازه‌اي به مبارزان حوثي در يمن مي‌دهد؛ يمني که سعودي‌ها طي يک سال گذشته با هدف از بين بردن قدرت شيعه در آنجا به آن حمله و مردم را بمباران کردند. اين اقدام علاوه بر اين، اکثريت شيعه در پادشاهي سني بحرين را خشمگين مي‌کند و روحانيون ايراني هم که از زمان اعدام تاکنون بارها گفته‌اند بريدن سرهاي اين افراد باعث سقوط خاندان سعود خواهد شد.

اين کشتارها همچنين غرب را در مقابل شرم آورترين مشکلات خاورميانه قرار مي‌دهد: غرب در گروتسکي تمسخرآميز همزمان که لازم است خودش را در مقابل پادشاهي‌هاي ثروتمند و مستبد جمع و جور و حقير کند، تلاش دارد که مؤدبانه ناراحتي خود را نيز نسبت به قصابي‌هاي دادگاه‌هاي سعودي که طي آن‌ها تمامي‌دشمنان پادشاهي را سر به نيست مي‌کند، ابراز کند.

در حالي که گفته مي‌شود بسياري از سني‌هاي القاعده نيز توسط جلادان سعودي سربريده شده‌اند سوالي که هم در واشنگتن و هم پايتخت کشورهاي اروپايي پرسيده خواهد شد روشن است: آيا سعودي‌ها تلاش مي‌کنند که با مجبور کردن متحدان غربي خود حتي در حمايت از اقدام شنيع اخير آن‌ها، توافق هسته‌اي با ايران را نابود کنند؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان