نسخه شماره 3942 - 1394/10/14 -

 مکر سعودي و اسپايدرهاي ايراني 
نويسنده : علي ودايع

اعدام شيخ نمر با شمشيرسعودي توسط حکومت عربستان موضوع دردناکي است که در ميان بي‌اعتنايي مدعيان جهاني حقوق بشر به وقوع پيوسته است. اقدامي‌که عربستان با هدف گسترش جنگ مذهبي در خاورميانه مرتکب شده است در نگاه نخست اقدامي‌جنون انگيز بوده است اما در عمق مساله رخ داده مکر حساب شده سعودي‌ها نهفته است.

معادلات در هم تنيده خاورميانه به گونه‌اي است که عربستان در سوريه، عراق و حتي يمن به هيچ کدام از اهداف و آرزوهايش نه تنها دست نيافته است، در عين حال عمق استراتژيک قدرت نرم جمهوري اسلامي‌در منطقه و کشورهاي مختلف افزايش يافته است. اين دو اتفاق متاثر از يکديگر کينه رياض از تهران را دو چندان کرده است.

سعودي‌ها که تا همين چند سال پيش نان ايران هراسي خود را در ميان کشورهاي عرب و بازي با ناوهاي آمريکايي در خليج‌فارس مي‌خوردند با بهت و ناباوري شاهد اين بودند که واشنگتن ابتدا به صورت محرمانه در عمان وارد چانه‌زني با تهران شد و در نهايت پس از حدود 3 سال تفاهم برجام منتهي شد. اين که کسي گمان کند همزماني اعدام رهبردموکراسي خواهان عربستان توسط رژيم سعودي با موعد اجرايي شدن تفاهم برجام اتفاقي بوده است را مي‌توان مضحک قلمداد کرد. عربستان که همراه رژيم صهيونيستي خود را براي شکست مذاکرات ظريف و کري به آب و آتش مي‌زد، تلاش مي‌کند برداشته شدن تحريم‌هاي خصمانه را تحت‌الشعاع قرار دهد.

منهاي تخاصم طلبي عربستان با ايران، معادلات داخلي اين کشور به گونه‌اي است که حکومت پادشاهي سعودي در آستانه فروپاشي قرار مي‌گيرد. عربستان تاکنون مبالغ هنگفتي را در جهت جنگ‌هاي نيابتي هزينه کرده است و همين موضوع موجب برهم خوردن تراز مالي رياض شده است. به موازات اين مساله، دود آتش جنگ نفتي عربستان با ايران که موجب سقوط قيمت نفت گرديد، سعودي‌ها را در آستانه ورشکستگي قرار داده است. عربستان هفته گذشته جهت کاهش کسري بودجه رياض ناچار شد،سوبسيدها را قطع و هزينه‌هاي زندگي را به شدت افزايش دهد.

سعودي‌ها در جريان وزش نسيم بهار عربي که منجر به سقوط دومينوي ديکتاتورهاي عرب شده بود، مبالغ هنگفتي را به عنوان رشوه به مردم اين کشور پرداخت کرده بودند؛ در آينده نه چندان دور نارضايتي اقتصادي و نارضايتي‌هاي اجتماعي شورش عليه ديکتاتوري حاکم بر اين کشور را تشديد خواهد کرد. در ميان بلبشويي که در تحولات عربستان به وجود آمده است، جنگ قدرت شاهزاده‌هاي فربه سعودي که مانند گذشته نيز نمي‌توانند ولخرجي کنند به يک مصيبت بزرگ تبديل شده است. ملک سلمان کهنسال با تجميع قدرت در خانواده خود قصد دارد عرف نانوشته عربستان را به کام پسرش تغيير دهد، رويکرد پادشاه سعودي جنگ داخلي دربار سعودي را به محتمل‌ترين اتفاق در حکومت عربستان تبديل کرده است. اين روزها محمدبن‌سلمان مغز متفکر مکر سعودي‌ها شده است.

عربستان که عنوان پدرخوانده ديکتاتورهاي عرب را نيز يدک مي‌کشد نيازمند يک تنش اساسي بزرگ تر از جنگ‌هاي نيابتي است تا بتواند با بهره گيري از پروپاگانداي رسانه‌اي عليه ايران وارد عمل شود. اعدام خبيثانه شيخ نمر همزمان با عملياتي شدن تفاهم برجام مکر حساب شده سعودي‌ها بوده است. متاسفانه اقدام برخي که همچون اسپايدرمن از ديوار سفارت عربستان بالارفته و آن را به آتش کشيدند منجر به حاشيه رانده شدن مساله اعدام شيخ نمر شد و کام مکر سعودي‌ها در جهت تنش‌سازي با تهران شيرين کرد. سعودي‌ها که در جريان مذاکرات اتمي‌ايران با گروه 1+5 به دوستان صميمي‌تل‌آويو تبديل شدند از دوستان اسرائيلي خود آموختند که همانند ماجراي هولوکاست دست به مظلوم نمايي بزنند‌. آنها از ماجراي تسخير سفارت عربستان در تهران و کنسولگري اين کشور در مشهد نهايت بهره را ديروز بردند.

در همين حال، رسانه‌هاي ضد ايراني که عقده ناکامي‌در ايران هراسي را داشتند با عناويني همچون «ديپلمات‌هاي خارجي در تهران امنيت ندارند» يا « جمهوري اسلامي‌سفارتخانه‌ها را به آتش مي‌کشد» و حتي «ايرانيان مردمي‌غير قابل اعتماد و تشنه جنگ هستند» هجمه رواني عجيبي را عليه مردم صلح طلب پارس به راه انداخته‌اند. مساله دردناک پيش آمده در جريان تسخير سفارت عربستان اينجاست که حقوق ديپلماتيک اين کشور را علي رغم اختلافات و جنايتي که رياض مرتکب آن شده بايد بازخواني کنيم‌؛ در حالي که با يک تجمع منسجم و اعتراضات مدني به شکلي مقتدرانه مي‌شد پيامي‌واضح و روشن را به مقامات رياض ابلاغ کرد. قطعا واکنش احساسي اسپايدرهاي ايراني موضوعي است که اتاق فکر سعودي‌ها در جريان اعدام شيخ نمر روي آن حساب کرده بوده است. اگرچه به واکنش ديرهنگام رئيس جمهوري ايران در رابطه با به اعدام شيخ نمر انتقاد جدي وارد است اما گلايه و تذکر جدي مقام معظم رهبري در ماجراي تسخير سفارت بريتانيا در تهران موضوعي است که مدعيان پوشالي بصيرت و انقلابي‌گري لحاظ نکردند و منافع ملي ايران خدشه دار شد. اين که به بهانه اعتراض هر کسي خود را محق به هر اقدامي ‌با عنوان انقلابي گري بداند آدم را ياد فيلم قيصر مي‌ اندازد که براي خونخواهي خود با چاقو کشي شهر را بهم ريخت. حاکميت قانون در کشور موضوعي است که بيش‌از هر مساله‌اي در قضيه پيش آمده بايد مد نظر قرار گرفته شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان