نسخه شماره 3937 - 1394/10/07 -

 رئيس جمهور در کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي:
 هلال شيعه و سني نداريم؛ ما يک بدر اسلامي هستيم 

رئيس‌جمهوري از وقوع 84 درصد خشونت، ترور و آدم‌کشي در دنياي اسلام اظهار تاسف کرد و گفت: بايد جلوي خشونت فکري و گفتماني بايستيم و تصوير منفي اسلام را در فضاي مجازي و حقيقي بگيريم. به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در بيست‌و‌نهمين کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي‌گفت: اگر روزي فکر و غصه ما اين بود که متجاوزان، قدرت‌هاي خارجي و دشمنان اسلام به جان مسلمانان افتاده‌اند، کشوري از کشورهاي اسلامي‌را اشغال کرده‌اند و به کشتار مسلمانان مي‌پردازند؛ متاسفانه امروز در شرايطي قرار گرفته‌ايم که در جمع کشورهاي اسلامي، يا کشوري به کشوري ديگر مي‌تازد و بمب و موشک را بر سر مردم بي‌گناه و مظلوم مي‌ريزد و يا درون دنياي اسلامي‌گروه و گروهک‌هايي به نام دين اسلام و جهاد، تيغ بر رخ مسلمين مي‌کشند و چهره خود پيامبر عظيم الشان(ص) را هم، به جهان مشوه معرفي مي‌کنند. روحاني اضافه کرد: آيا هيچوقت فکر مي‌کرديم به جاي اينکه دشمن، متجاوزين و ابرقدرت‌ها اسلام را دين خشونت و خونريزي معرفي کنند، جمعي ولو اندک در داخل دنياي اسلام، عملا و با زبان، اسلام را دين کشتار، خشونت، شلاق، اجحاف و ظلم در جامعه معرفي کنند؟ رئيس‌جمهوري گفت: اگر خشونت از فکر آغاز شد اين خشونت به سخن، گفتار و سپس به گفتمان تبديل مي‌شود و خطر آن روزي است که در يک جامعه اسلامي‌و غير اسلامي، گفتمان، خشونت و افراط باشد.

تا گفتمان ما عادلانه، متعادل و به دور از افراط و تفريط نباشد نتيجه آن خشونت عملي هم خواهد بود. روحاني ادامه داد: برخي مدارسي که به نام ديني برپا شده‌اند، قرائت آنها از اسلام، متن قرآن و سيره پيامبر(ص)، قرائت خشونت بار است. وي تصريح کرد: ما يک هويت داريم و آن هويت اسلامي‌ما است. آنچه عده‌اي به نام هلال شيعه تبليغ مي‌کنند، اين گفتمان بيمارگونه و غلط است. ما نه هلال شيعه و نه هلال سني داريم ما يک بدر اسلامي‌داريم همه مسلمانان در دنيايي هستيم که در کنار هم بايد متحد باشيم. رئيس‌جمهوري اضافه کرد: از شما صاحبنظران، انديشندان و مسئولان کشورهاي اسلامي‌سوال مي‌کنم ويراني سوريه به نفع کيست؟ اگر خيابان‌هاي سوريه و همه آثار تمدني آن تخريب شد، اگر نفت مردم سوريه را دزدند و به ديگران فروختند و اگر کشوري که سال‌ها در مقابل متجاوز اصلي منطقه يعني رژيم صهيونيستي ايستاده و مقاومت کرده را تضعيف کردند، به نفع کيست؟چه کسي از ويراني سوريه و عراق خوشحال است غير از رژيم صهيونيستي.

رئيس‌جمهوري افزود: 84 درصد خشونت ترور و آدم کشي متاسفانه در دنياي اسلام، در شمال آفريقا، خاورميانه و غرب آسيا در حال رخ دادن است. روحاني ادامه داد: مگر ما مسلمانان در برابر خون مسلمانان مسئول نيستيم و نبايد پاسخگو باشيم؟ آيا اين قابل قبول است که پول نفت مسلمانان را به آمريکا بدهيم، موشک بخريم و بر سر مسلمانان بريزيم؟چه شده است ما را که در برابر اين همه کشتار و خونريزي سکوت کرده‌ايم؟ رئيس‌جمهوري اضافه کرد: ببينيم وضع مسلمانان چگونه است؟ در يک سال گذشته چقدر از آمريکا بمب و موشک خريديد؟ اگر همان پولها را درميان فقراي مسلمانان تقسيم مي‌کرديد، ديگر شب گرسنه‌اي بر بستر بالين خود نمي‌رفت.

رئيس‌جمهوري اظهار داشت: اگر گروهک‌هايي مثل داعش سرباز گيري مي‌کنند، عاملش فقر مادي و فرهنگي است؛ بنابراين بياييم فقر فرهنگي و مادي را در جامعه ازبين ببريم. روحاني با تاکيد بر اينکه ترور و تروريسم با بمب از بين نمي‌رود، اظهار داشت: ما با تغيير گفتمان بايد مسير تروريسم را از بين ببريم، ما بايد فکر جوان‌هاي دنياي امروز را تصرف کنيم، امروز بزرگترين وظيفه‌اي که بر دوش داريم تصحيح تصوير اسلام در افکار عمومي‌جهانيان است. رئيس دولت تدبير و اميد گفت: از روز اول به دنيا گفته‌ايم راه ما جهان عاري از خشونت است و در اين دولت گفته‌ايم که هر مشکلي در هر حدي باشد، پاي ميز مذاکره و گفتمان قابل حل است. وي يادآور شد: ما توانستيم با مذاکره و منطق در برابر قدرت‌هاي بزرگ جهاني اختلاف و معضلي که سال‌ها در ميان ما و آنها در حال تشديد بود را مهار کنيم و پاي ميز مذاکره توانستيم پيچيده ترين مسئله سياسي بين المللي را به راه حلي بکشانيم که به نفع همه طرف‌هاي مذاکره‌کننده، منطقه و جهان باشد.

روحاني گفت:ما توانستيم به دنيا ثابت کنيم بعد از 12 سال گفت‌و‌گو و تهمت‌هايي که بر ما روا داشتند، همسايگان ما را از ما ترساندند و گفتند ايران در مراکز مخفي مشغول ساختن بمب‌هاي اتمي‌است، چه نشسته‌ايد، همسايه‌هاي ما را، دوستان و رقباي ما را ترساندند و خصم ما را تحريک کردند، بعد از 12 سال معلوم شد جمهوري اسلامي‌ايران به کسي درغ نمي‌گويد و آنچه گفته، راست بوده است. رئيس‌جمهوري ادامه داد: بعد از 12 سال آژانس اعلام کرد در ايران مرکز مخفي براي غني سازي اورانيوم وجود ندارد و مواد هسته‌‌اي ايران در مسير نظامي ‌انحرافي پيدا نکرده است و به دنيا اعلام کردند پرونده گذشته ايران به طور کامل بسته است و از اين پس به آينده مي‌نگريم. روحاني گفت: اگر مي‌توانيم با 6 قدرت جهاني، برجام را خلق کنيم، چرا نتوانيم از اين مدل براي حل معضلات خود استفاده کنيم؟ پاي ميز مذاکره باهم سخن گفتن و مذاکره کردن.

فکر نکنيم گروهک‌هاي تروريستي به نفع کسي يا کشوري خواهد بود. وي ادامه داد: فکر نکنيم اگر با رهبر کشوري مخالف هستيم با بمب و موشک مي‌توانيم رهبري آن کشور را عوض کنيم، بايد بدانيم آينده کشورها به دست ملت‌هاست، به دست مردم آن کشور است و هيچ قدرت خارجي نمي‌تواند براي آينده حکومت يک ملتي تصميم بگيرد. روحاني گفت: کار کردن ما قبل از ديگران بايد براي هم باشد، تجربه علمي‌را تقديم هم کنيم و قبل از ديگران روابط اقتصادي را با دنياي اسلامي‌ برقرار کنيم. به فکر فقراي دنياي اسلام باشيم و چهره واقعي اسلام را در عمل، زبان و گفتمان به جهانيان معرفي کنيم؛ اين کار گرچه دشوار است اما هم شدني است و هم وظيفه ماست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان