نسخه شماره 3936 - 1394/10/06 -

 خريد 450 فروند هواپيماي بوئينگ و ايرباس توسط ايران 

 پايگاه خبري ايرويز نيوز گزارش داد که ايران قرار است با برداشته شدن تحريم‌ها، 450 فروند هواپيماي بوئينگ و ايرباس را طي پنج سال آينده خريداري کند. به گزارش اين پايگاه خبري، قرار است صنعت هوانوردي دنيا شاهد سفارشي باشد که از زمان سقوط شوروي به خود نديده است.

شرکت‌هاي هواپيمايي ايران در دوران پساتحريم، براي سفاش هواپيماهاي مدرن شرکت‌هاي غربي خيز برداشته‌اند. به موجب توافق ‌هسته‌اي، ايران به بيش از يکصد ميليارد دلار دارايي‌هاي مسدود شده خود در خارج از کشور دست مي‌يابد و شرکت‌هاي هواپيمايي ايراني از امکان به روز کردن ناوگان هوايي اين کشور برخوردار مي‌شوند.

به موجب تحريم‌هاي بي رحمانه غرب، آسمان ايران شاهد پرواز هواپيماهاي دست دوم و سومي‌بود که قدمت آن دست کم به 20 تا 30 سال گذشته باز مي‌گشت.اين پايگاه در ادامه گزارش داد: به رغم مشکل استفاده از هواپيماهاي قديمي‌در ايران، اين کشور از بازار خوبي براي سفرهاي هوايي برخوردار است، به طوري که اکنون 13 شرکت هواپيمايي مسافربري و 51 فرودگاه در ايران فعال است و در سال 2014 بيش از 50 ميليون نفر سفر هوايي را در اين کشور انتخاب کرده‌اند.

اين پايگاه در ادامه يادآور شد که ايران طي پنج سال آينده، 450 هواپيماي جديد را براي خريد سفارش مي‌دهد. به گزارش ايرنا، «حميد نجف» کارشناس صنعت هوانوردي چندي پيش با بررسي نياز صنعت هوانوردي ايران در دوران پساتحريم گفت که تعداد هواپيماهاي مورد نياز کشورمان طي 10 سال آينده 300 فروند و ميزان اعتبار مورد نياز براي آن 18 ميليارد دلار خواهد بود.وي افزود: از اين تعداد، 80 فروند جت منطقه اي با متوسط قيمت خريد 30 ميليون دلار، 130 فروند هواپيماي باريک پيکر با متوسط قيمت خريد 50 ميليون دلار و 90 فروند هواپيماي پهن پيکر نيز با متوسط قيمت خريد 110 ميليون دلار خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان