نسخه شماره 3929 - 1394/09/28 -

 در تشريح سياست‌هاي سي و يکمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر:
 اضافه شدن بخش جايزه به جشنواره امسال 

مراسم اعلام سياست‌هاي سي و يکمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر ديروز در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش مهر، آيين گشايش سي و يکمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر روز جمعه 27 آذر در تالار وحدت تهران با حضور تعداد زيادي از مخاطبان و هنرمندان در ساعت 14:55 و نزديک به يک ساعت تاخير نسبت به اعلام قبلي، آغاز شد.

به گزارش مهر، ازدحام جمعيت به حدي بود که کارکنان انتظامات را با مشکل مواجه کرد. اين اولين بار است که براي برگزاري يک جشنواره موسيقايي يک برنامه رونمايي برگزار مي‌شود که در نوع خود جالب توجه است.

همچنين در حالي تيزر سي و يکمين جشنواره موسيقي فجر در اين مراسم به نمايش درآمد که جاي واژه بين‌المللي خالي است. شهرداد روحاني آهنگساز و رهبر ارکستر بين‌المللي در همان دقايق اوليه شروع مراسم به اجراي پيانو پرداخت و قطعه «سرزمين مادري» را نواخت. اجراي اين مراسم را احسان کرمي‌برعهده دارد که در سخناني اعلام کرد بخشي به نام «جايزه براي توليدات سالانه کشور» به جشنواره اضافه شده است.

فرزاد طالبي سرپرست دفتر موسيقي از سخنرانان اين مراسم بود که به تشريح نکاتي درباره جشنواره و سپس مهمانان بخش بين‌الملل معرفي شدند که شجاعت حسين خان، آنتونيو ري چهره مشهور موسيقي فلامنکو، گروه بدخشان تاجيکستان، آرزو علي عباد از آذربايجان در بخش بانوان، آلدو رومانو نوازنده سرشناس درامز، بلکه سيسکو نوازنده، فيض علي فيض قوال پاکستاني، کمانه خواننده پرتغالي، ژيوان گاسپاريان، سهراب پور‌ناظري، داليبور کاروا نوازنده اسلواکي، بارتلمي‌بستان نوازنده ويولنس اتريشي، اکبر خميسو خان نوازنده از ايتاليا، آنو فاواتا آهنگساز ايتاليايي و گروه بين‌المللي هند شرقي از جمله آنها هستند.

وي افزود: با وجود اينکه دفتر موسيقي در بخش اجرايي جشنواره حضور ندارد اما تمام همکاري‌هاي لازم را انجام خواهد داد. کمک‌هاي دولت به جشنواره موسيقي نسبت به دوره قبل تغييري نکرده است اما برنامه‌ها با کيفيت بالاتري برگزار خواهد شد.

وي با اشاره به يک اتفاق جديد در اين دوره از جشنواره عنوان کرد: بخش جايزه به اين دوره اضافه شده که هميشه جاي آن خالي بود. ديپلماسي فرهنگي امروز يک امر مهم است که بايد در جاي جاي فعاليت‌هاي فرهنگي خودش را نشان دهد. در اين دوره جشنواره سعي شده نگاهي ويژه‌اي به ديپلماسي فرهنگي شود. پس از آن محمد عليزاده خواننده پاپ به اجراي زنده پرداخت.

در ادامه مراسم اجراهاي بخش ايراني سي و يکمين جشنواره موسيقي فجر اعلام شد. اردشير کامکار، بهداد بابايي، هنگامه اخوان، شهرداد روحاني، مسعود شعاري، کريستف رضاعي، نجمه تجدد با گروه موسيقي ملي، لوريس چکناوريان به عنوان رهبر مهمان ارکستر ملي، کيوان ساکت، سالار عقيلي، ارکستر سمفونيک تهران به رهبري علي رهبري، گروه کامکارها، گروه مهر نوا با هنرمندي پري زنگنه، اردوان کامکار، رافائل ميناسکانيان، ماسيس‌هاراکليان، تينا جامه گرمي‌و ... از جمله اين افراد هستند.

در اين بخش از مراسم اردوان کامکار به اجراي برنامه پرداخت که وي قبل از اجرا گفت اين قطعه را به پرويز مشکاتيان تقديم مي‌کند که امروز جايش در بين ما خالي است. وي افزود: او هنرمندي بود که در همه کنسرت‌هاي من در رديف اول مي‌نشست و من با افتخار اين قطعه را به وي تقديم مي‌کنم.

حسن رياحي دبير سي و يکمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر نيز در ادامه گفت: وقتي اولين جلسات اين دوره از جشنواره را برگزار کرديم قرار بر اين شد که بعد از سي سال تحولات عمده‌اي را در ساختار جشنواره ايجاد کنيم. در همين زمان جناب نوربخش مديرعامل خانه موسيقي طرحي را مطرح کرد که خيلي از اين طرح خوشم آمد و بنابراين اين شد که ما اين طرح را در اين دوره از جشنواره پياده کنيم.

وي افزود :در اين دوره بخش رقابتي جشنواره حذف شده و يک بخش جايزه وارد جشنواره شده که در نشست خبري پيرامون آن توضيح مي‌دهم اما به طور کلي درباره ساختار جشنواره مي‌توانم توضيح بدهم که با توجه به برنامه ريزي‌هاي انجام گرفته تمرکز اين دوره در بخش بين‌الملل اغلب در حوزه کشورهاي منطقه بوده و شما مي‌بينيد که گروه‌هاي خوبي در اين دوره حضور دارند به هر ترتيب من از همه دوستان ستاد جشنواره به ويژه جناب نوربخش تشکر ويژه‌اي دارم که طي اين مدت زحمات فراواني را متقبل شدند. پالت، چارتار، کامنت، داماهي، ماکان اشگواري، سيروان خسروي، گروه بمراني، اردوان انزابي پور با گروه تندر، احسان خواجه اميري، مازيار فلاحي، محمد عليزاده، محسن يگانه، گروه سون و ... از جمله افراد و گروه‌هايي هستند که در بخش پاپ سي و يکمين جشنواره موسيقي فجر اجرا دارند.

حميدرضا نوربخش رييس سي و يکمين جشنواره موسيقي فجر نيز به عنوان يکي از سخنرانان اين مراسم گفت: اميدوارم اين دوره از جشنواره آغازي باشد براي تعالي و حرکت رو به جلو اين رويداد مهم هنري در کشورمان. ما ضمن قدرداني از زحمات دوستان در سي سال گذشته، اعتقاد داريم آنچه آنها انجام داده‌اند تجبه بي‌نظيري را مقابل ديدگان ما قرار داده است. به ويژه از حسن رياحي که حضورشان موجب دلگرمي است تشکر داريم که در اين مدت که ايشان هدايت جشنواره را بر عهده داشتند، اتفاقات خوبي رخ داد. خوشحاليم که امسال کنار ايشان حضور داريم و به وجود ايشان پشت‌گرم هستيم. همچنين بليت‌هاي جشنواره از سايت مخصوص بليت‌فروشي جشنواره و صفحه اينستاگرام جشنواره به فروش مي‌رسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان