نسخه شماره 3929 - 1394/09/28 -

 وقتي رونق بازار مسکن اصفهان خانه‌نشين مي‌شود
 شکسته شدن رکورد رکود 

باوجودي که بازار خريدوفروش مسکن و زمين به گفته کارشناسان و مسئولان مربوطه حالت سينوسي دارد و هر دو سال يک‌بار حالت رکود مي‌گيرد اما اين بار براي نخستين بار اين رکود در اصفهان سه‌ساله شده است. به گزارش مهر، خريدوفروش مسکن و زمين در حالي به کماي سه‌ساله رفته است که همچنان مردم بيشتر به دليل نداشتن قدرت خريد و نه به اميد کاهش قيمت‌ها، دست از خريد کشيده‌اند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک اصفهان در گفت‌وگو با مهر با اظهار اينکه ساخت منازل با متراژ کمتر از 50 متر متناسب باقدرت خريد مردم مي‌تواند راهکار مناسب و حتي راه ميانبري براي خانه‌دار کردن مردم به شمار رود، افزود: لازم است که به سمت ساخت خانه‌هاي 30 تا 40 متري در اصفهان برويم. همان‌طور که در تهران منازل با متراژ کمتر از 30 متري نيز وجود دارد. رسول جهانگيري اظهار داشت: عدم وجود رقابت در بازار مسکن سبب شده که شاهد ساخت منازل با متراژهاي کم و با طراحي‌ها و مهندسي‌هاي عالي، نيستيم.

وي بيان داشت: بخشي از جامعه را زوج‌هاي جواني تشکيل مي‌دهند که مي‌توانند براي آغاز زندگي خود از منازل با متراژهاي کم استفاده کنند و حتي براي زوج‌هاي که يک فرزند دارند نيز اين منازل قابل‌استفاده است. در کشورهاي اروپايي و پيشرفته به دنبال افزايش جمعيت و متغير بودن قدرت خريد مردم شاهد طراحي منازل با متراژ کم و با طراحي‌هاي کاربردي در فضا خانه هستيم. طراحي‌هايي که در عين زيباسازي منزل بهترين فضا را براي صاحب‌خانه فراهم مي‌کند که متأسفانه رعايت اين اصول در معماري، از ديد طراحان اصفهاني پنهان مانده است.

رئيس انجمن انبوه‌سازان مسکن که عدم قدرت خريد مردم و نداشتن انگيزه براي سرمايه‌گذاري را دو علت اساسي رکود خريدوفروش مسکن و زمين در اصفهان دانست، در اين رابطه به مهر گفت: ساخت مسکن با متراژ پائين تر از 70 تا 75 متر براي نياز اصفهان جوابگو نيست و چون مردم اصفهان زير بار چنين خانه‌هايي نمي‌روند به همين دليل معماران و انبوه‌سازان مسکن ميلي براي ساخت چنين خانه‌هايي ندارند. احمد تولا با اشاره به اينکه خانه‌هاي با متراژ کمتر از 70 متر در اصفهان بسيار کم وجود دارد، بيان داشت: با توجه به اينکه مردم اصفهان با هر نوع تمکن مالي، براي خريد خانه با متراژ بالاي 70 تا 80 متر تمايل دارند، بنابراين هيچ‌گاه انبوه‌سازان به سمت ساخت چنين خانه‌هايي نمي‌روند. وي نيز در پاسخ به اينکه آيا فکر نمي‌کنيد اگر خانه‌هاي با متراژ کم به‌گونه‌اي طراحي شود که بيشترين کاربرد را داشته باشد، متقاضيان خريد مسکن هم به‌سوي خريد اين خانه‌ها متمايل مي‌شوند، اعلام کرد: اگرچه با ضعف در نوآوري و مهندسي فضا روبروييم اما از سوي ديگر انبوه‌سازان و معماران اقدام به ساخت منازلي مي‌کنند که بافرهنگ مردم همخواني داشته باشد. رئيس انجمن انبوه‌سازان استان اصفهان در ادامه افزود: بااين‌وجود، اقدام به ساخت خانه‌هايي کرديم که مجهز به يخچال، ماشين ظرف‌شويي و ماشين لباسشويي بود اما از يک‌سو هم مردم کمتر زير بار خريد چنين منازلي مي‌رفتند و هم اينکه پس از خريد، فروش مجدد اين نوع مسکن از سوي صاحب‌خانه‌ها با مشکلاتي ازجمله فروش مجزاي وسايل به خريدار مواجه شد. تولا با اشاره به اينکه پايين‌ترين نرخ هر مترمربع آپارتمان در اصفهان يک و نيم ميليون و حداکثر قيمت نيز تا سقف حدود 14 ميليون تومان است، اظهار داشت: قيمت زمين نيز با نرخ‌هاي مشابه آپارتمان خريدوفروش مي‌شود و مي‌توان گفت حداکثر نرخ زمين در اصفهان تا 17 ميليون تومان به ازاي هر مترمربع هم وجود دارد.

وي با اظهار اينکه ما پيش‌بيني مي‌کنيم در سال 95 بيشترين تقاضا را براي خريد خانه داشته باشيم و اگر ما نتوانيم به اين تعداد تقاضا پاسخ دهيم در سال 96 با بحران مواجه مي‌شويم، اعلام کرد: احتمال مي‌دهيم اگر به هر دليل مردم ما به سمت خريد خانه نرفتند در سال 95 متقاضيان خريد خانه زياد خواهند شد.

رسول جهانگيري نيز در خصوص وضعيت بازار مسکن با اشاره به اينکه در حال حاضر سومين سال است که شاهد رکود سنگين در بازار خريدوفروش مسکن هستيم، ادامه داد: متأسفانه با اين تفکر اشتباه که امکان کاهش قيمت خانه وجود دارد، بازار خريدوفروش خانه راکد مانده و اين در حالي است که قرار نيست قيمت خانه کاهش يابد. عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان در پاسخ به اينکه آيا فکر نمي‌کنيد که ساخت‌وسازهاي بيش‌ازحد خانه طي سال‌هاي اخير سبب شده که عرضه بيش از تقاضا باشد و رکود در بازار مسکن حاکم شود، گفت: با توجه به جمعيت جواني که داريم، تقاضاي خانه بسيار بالا است و بر اين اساس ساخت خانه بيش‌ازحد نيست بلکه برعکس ما سالانه ساخت نزديک به 900 هزار واحد مسکوني را در برنامه داشتيم که به دليل رکود سنگين در خريدوفروش مسکن، توليد و ساخت خانه به نصف کاهش‌يافته است. عضو کميسيون عمران، شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر اصفهان افزود: ساخت مسکن مهر نيز هيچ کمکي به کلان‌شهر اصفهان نکرد چراکه عدم دقت در مکان‌يابي براي ساخت مسکن مهر سبب شده که در اصفهان استقبال چنداني از مسکن مهر نشود. وي با اظهار اينکه تنها رکود سنگين بر بازار خريدوفروش مسکن سبب شده که بازار رهن و اجاره اصفهان از تنش خارج شود، گفت: بسياري از انبوه‌سازان مسکن که موفق نشدند خانه‌هاي ساخته‌شده خود را به فروش برسانند در بازار رهن و اجاره وارد شده‌اند که با اين اقدام از افزايش تصاعدي رهن و اجاره کاسته شد. با توجه به اينکه بازار خريدوفروش مسکن براي سومين سال در حالت رکود و کما به سر مي‌برد و همين سبب شده که ساخت‌وساز مسکن هم راکد شود اما متوليان فروش مسکن دست رو دست گذاشته‌اند و باوجود نياز مردم، حاضر نيستند به دنبال راهکارهايي براي فروش خانه‌هايي شوند که سال‌هاست غبار روي آن نشسته است.

معضل خانه‌هاي خالي، شايد از اميد واهي صاحبان مسکن براي افزايش سالانه نرخ‌ها ناشي شود، مشکلي که به رکود بازار مسکن دامن زده است. عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان در مورد بسته‌هاي حماتي دولت در اين زمينه اعتقادي به گره‌گشا بودن اين راهکار ندارد و مي‌گويد: ديگر وام‌هاي 60 تا 70 ميليون توماني نمي‌تواند دردي از مردم دوا کند بلکه بايد سقف وام‌هاي حمايتي به بيش از 150 تا 200 ميليون برسد.

در همين ارتباط رئيس انجمن انبوه‌سازان مسکن نيز با اذعان اينکه با روي کار آمدن دولت يازدهم هيچ وام حمايتي مسکن پرداخت‌نشده و همه تصميمات تنها در حد حرف بوده است، اظهار داشت: فروش مسکن به‌صورت اقساطي نيز طرحي است که از سوي انبوه‌سازان پيشنهادشده و بانک مسکن آن را پذيرفته و قرار است در صورت اجرايي شدن دوسوم از قيمت مسکن به‌صورت نقدي و يک‌سوم در قالب اقساطي از طريق بانک مسکن و در قالب وام 18 درصدي پرداخت شود.

احمد تولا در پاسخ به اينکه آيا فکر مي‌کنيد مردم زير بار اين طرح بروند، گفت: در صورت عدم استقبال مردم، اين طرح نيز همچون ساير طرح‌هاي ناموفق به کنار زده مي‌شود. عضو کميسيون عمران، شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر اصفهان در خصوص مسکن اقساطي گفت: اين طرحي است که تنها به‌طورکلي مطرح‌شده و هيچ‌يک از جزئيات آن مشخص نيست. رکود شديد مسکن در اصفهان موجب شده دست بسياري از افرادي که نياز به مسکن دارند به خصوص قشر جوان از خانه خالي بماند و همه چشم انتظار وضعيت بازار پس از برداشتن تحريم‌ها هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان