نسخه شماره 3929 - 1394/09/28 -

 اردوغان دست دوستي به سوي نتانياهو دراز کرد
 منت‌کشي تل آويو و ناز آنکارا  

گروه بين‌الملل: راديو رژيم صهيونيستي توافق اصولي اين رژيم با دولت ترکيه براي عادي‌سازي روابط بين دو طرف را تاييد کرد. يک مقام اسرائيلي اعلام کرد که رژيم صهيونيستي و ترکيه بر سر عادي‌سازي روابط به «تفاهم» رسيدند. اين مقام صهيونيستي که خواست نامش فاش نشود، گفت، اين تفاهم در حالي صورت گرفته است که روابط دو طرف بعد از حمله سال 2010 نيروي دريايي اسرائيل به کشتي مرمره آبي ترکيه‌، که حامل کمک‌ به نوار غزه بود، به شدت بحراني شد.

به گفته اين منبع تفاهم مذکور طي نشستي سري در سوئيس انجام شده که در آن رژيم صهيونيستي متعهد شده تا بابت حمله مذکور غرامت بپردازد و هم‌چنين مساله تبادل هيات‌هاي ديپلماتيک در سطح سفير يک بار ديگر از سر گرفته شود و مذاکرات بر سر صادرات گاز به ترکيه نيز آغاز شود. راديو اسرائيل تاکيد کرد «يوسي کوهن» رئيس موساد و «فريدون سينيرلي اوغلو» معاون وزير امور خارجه ترکيه در اين ديدار حضور داشتند.

اسحاق هرتسوگ رئيس مخالفان نتانياهو گفت توافق با ترکيه دير هنگام صورت گرفت و امکان داشت که اين توافق دو يا سه سال پيش با شرايط بهتر انجام پذيرد.

وي تاخير در اين مساله را ترس بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل از آويگدور ليبرمن رييس حزب «اسراييل خانه ما» عنوان کرد که باعث شد هزينه‌هاي اسراييل در اين موضوع افزايش پيدا کند.

وي ادامه داد بايد اطمينان حاصل کنيم که ترکيه و رييس‌جمهور آن جاي پايي در غزه پيدا نمي‌کنند.

گفته مي‌شود بر اساس تفاهم ميان ترکيه و اسراييل مجلس ترکيه تمام دعواهايي را که عليه افسران ارشد اسراييلي به سبب حمله به کشتي مرمره آبي در آب‌هاي آزاد و به قتل رساندن 9 تن از اتباء ترکيه باز کرده بود ابطال خواهد کرد، فعاليت‌هاي حماس در ترکيه محدود خواهد شد، مذاکرات در مورد خريد گاز از اسراييل و اجازه فروش آن به اروپا از طريق خط لوله جديدي که احداث مي‌شود آغاز خواهد شد. منابع وزارت امور خارجه ترکيه از ارائه توضيح درباره پايان محاصره غزه که سومين شرط ترکيه براي عادي‌سازي روابط بود ، و اينکه آيا چنين ماده‌اي در موافقتنامه احتمالي درج خواهد شد يا نه ؟ خودداري کردند.

اردوغان در شرايطي از عادي سازي روابط با اسراييل خبر داد که سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين در ماه‌هاي اخير شاهد انتفاضه مردم فلسطين است و در حملات نظاميان رژيم صهيونيستي دستکم 126فلسطيني شهيد شده‌اند و اين در حالي است که نوار غزه همچنان در محاصره ظالمانه قرار دارد و رژيم اشغالگر قدس به سياست‌هاي توسعه طلبانه خود در سرزمين‌هاي اسلامي‌ادامه مي‌دهد.

محمود الزهار اعلام کرد جنبش مقاومت اسلامي‌فلسطين (حماس) منتظر موضع رسمي‌ترکيه در قبال گزارش‌ها و خبرها درباره ازسرگيري روابط ترکيه با اسرائيل و تعهد آنکارا به تل آويو براي محدود کردن فعاليت‌هاي حماس در خاک ترکيه است.

وي با اشاره به اينکه حماس پس از موضع رسمي‌ترکيه موضع‌گيري خواهد کرد، اظهار نظر درباره گزارش‌ها در اين خصوص را رد کرد.

رژيم صهيونيستي و ترکيه تا چند سال پيش متحد هم بودند اما اين روابط در دوره رجب طيب اردوغان رئيس‌جمهور فعلي ترکيه با اندکي بحران مواجه شد و بعد از حمله رژيم صهيونيستي به کشتي ترکيه‌اي که به سمت غزه در حرکت بود، اين روابط بيشتر از قبل تيره شد.

به دنبال اين کاهش سطح در روابط، تلاش‌هايي در جهت اصلاح امور صورت گرفت و در سال 2013 تماس تلفني بين اردوغان و بنيامين نتانياهو با ميانجيگري باراک اوباما انجام شد اما توافقي براي ازسرگيري کامل روابط ديپلماتيک به دنبال نداشت.

درسايه بحران ايجاد شده ميان ترکيه و روسيه مسئولان اين رژيم اعلام کرده‌اند که آنکارا توجه جدي به واردات گاز طبيعي از سرزمين‌هاي اشغالي از خود نشان داده است. به گفته اين منابع بر اساس توافق انجام شده در سوئيس اين دو بزودي درخصوص احتمال ايجاد خط لوله گاز به گفت‌وگو خواهند پرداخت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان