نسخه شماره 3907 - 1394/08/27 -

 رئيس شوراي عالي استان‌ها:
 شوراها، نهاد ناظر و تشريفاتي نيستند؛ مجلس وظايف شوراها را باور کند 

رئيس شوراي عالي استان‌ها گفت: شوراهاي شهر، نهادي ناظر و تشريفاتي نيستند مجلس بايد وظايف شوراها را باور کند.به گزارش ايسنا،در جلسه هم‌انديشي شوراي اسلامي‌استان که در شهرداري قزوين برگزار شد، غلامرضا بصيري پور اظهار کرد: اولين حرکت در مسير پويايي شوراها بايد رسيدن به جايگاه واقعي شوراها و استفاده از ظرفيت قانوني و نيروي انساني باشد. وي افزود: طرحي در مجلس مطرح شده است که شهردار را مردم انتخاب کنند که با تصويب آن شوراهاي شهر نهادي تشريفاتي مي‌شود که اختياري ندارند. رئيس شوراي عالي استان‌ها خاطرنشان کرد: برخي اظهار نظرها مي‌شود که شوراي شهر هم‌اکنون شوراي شهرداري است، اين در حالي است که در حال حاضر 1230 شوراي شهر در کشور فعاليت دارند.

وي تاکيد کرد: شوراهاي شهر در کشور بودجه 130 هزار ميليارد توماني تصويب کرده‌اند که شهرداران بايد آن را تامين کنند که در توسعه اقتصاد کشور نقش بسزايي دارد. بصيري پور يادآور شد: بنابر ماده 102 قانون اساسي ما مي‌توانيم طرح‌هاي پيشنهادي را مستقيم به مجلس بدهيم و اين ظرفيت خوبي است که بايد از آن به نحو احسن استفاده کرد. وي تاکيد کرد: در14 سال گذشته از اين ظرفيت به خوبي استفاده نشده و طي اين سال‌ها تنها 66 طرح به مجلس ارسال شده؛ اما ما در 8 ماه گذشته 30 طرح به مجلس ارسال کرده‌ايم. رئيس شوراي عالي استان‌ها افزود: شوراها از ارکان تصميم گيري کشور محسوب مي‌شوند؛ اين درحالي است که عده‌اي شوراها را ناظر مي‌پندارند؛ اين وظيفه مجلس است که شورا و توانمندي آن را باور کند.

بصيري‌پور يادآور شد: يکي ديگر از مسائلي که بايد مورد توجه قرار بگيرد آموزش است که امسال بودجه‌اي براي آن در نظر گرفته شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان