نسخه شماره 3907 - 1394/08/27 -

 سفير ايران در عراق:
 تبادل اطلاعات امنيتي بين ايران و عراق متقابل است 

سفير ايران در عراق از سفر فواد معصوم، رئيس‌جمهور عراق به تهران براي شرکت در سومين اجلاس سران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز خبر داد. حسن دانايي‌فر در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب اظهار کرد: آقاي فواد معصوم در بين روساي جمهوري هستند که دعوت دولت جمهوري اسلامي ‌ايران را براي شرکت در اجلاس مورد نظر که اوايل آذرماه در تهران برگزار مي‌شود پذيرفتند.وي در ادامه درخصوص برخي اخبار مبني بر اينکه عراق به کشورهايي از جمله فرانسه، آمريکا و ايران به خاطر تهديدات داعش و حملات تروريستي هشدارهايي را داده است، گفت: امروز کشورها اطلاعاتي را درخصوص مسائل امنيتي به طور متقابل در اختيار يکديگر قرار مي‌دهند به ويژه اين روند ميان دولت‌هاي دوست و همسايه به طور جدي پيگيري مي‌شود. ممکن است کشوري به طور اتفاقي يا در روند امور خود اطلاعاتي را به دست آورد و به کشور همسايه و يا کشوري خاص آن را منتقل کند البته اين رابطه متقابل است. وي تاکيد کرد: رد و بدل برخي اطلاعات و موضوعات بين دو کشور ايران و عراق امري عادي و متقابل است.سفير ايران در عراق در ادامه درخصوص آخرين تحولات و اخبار مربوط به برگزاري مراسم اربعين و تمهيدات در نظر گرفته شده در اين رابطه با تاکيد بر اخذ ويزا از سوي زائران ايراني براي سفر به عتبات عاليات گفت: به هيچ‌وجه امسال عراق اجازه ورود به زائران عتبات عاليات بدون ويزا را نخواهد داد و اخبار مربوط به احتمال باز شدن مرزها در روزهاي منتهي به اربعين حسيني صحت ندارد.وي با اشاره به ديدارش با وزير کشور عراق که روز دوشنبه انجام شده است، گفت: مقامات عراقي تاکيد بسيار زيادي بر ورود زائران با ويزا دارند.

رئيس ستاد ساماندهي اربعين در عراق همچنين اظهار کرد: امسال براي زائران ايراني تسهيلات ويژه‌اي به لحاظ اسکان و ترابري، فرهنگي، امنيت و بهداشت در نظر گرفته‌ايم و اميدواريم مشکلاتي که سال گذشته در اين ايام با آن روبه‌رو بوديم امسال کاهش يا از بين رفته باشد.

دانايي‌فر در عين حال از آمار دقيق زائران ايراني در مراسم اربعين حسيني اظهار بي‌اطلاعي کرد و گفت: دقيقاً نمي‌توان گفت امسال چه تعداد زائر براي شرکت در اين مراسم به عراق مي‌آيند که متناسب با آن تعداد تمهيدات و تسهيلات در نظر گرفته شود. اما اگر اين تعداد به همان نسبت سال گذشته باشد مشکلي نخواهد بود چراکه تمهيدات لازم در نظر گرفته شده است.اين ديپلمات ايراني در ادامه به زائران ايراني توصيه کرد: از ماندن زياد در عراق و يا کربلا خودداري کنند و مدت سفرشان را بسيار کوتاه کنند.دانايي‌فر ادامه داد: زائران بايد از سه مرز مهران، چزابه و شلمچه که براي ورود به عراق در نظر گرفته شده، اقدام کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان