نسخه شماره 3895 - 1394/08/13 -

 رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجويان و دانش‌آموزان :
 مرگ برآمريکا به مفهوم مرگ برسياست‌هاي آمريکا است  
 انتقاد مايه پيشرفت است

رهبر انقلاب اسلامي ‌مبارزه ملت ايران با استکبار را مبارزه اي «منطقي، خردمندانه و متکي بر تجربيات تاريخي» خواندند و با استناد به مشکلات و ضرباتي که به علت اعتماد به آمريکا و ساده‌انديشي برخي سياسيون، در تاريخ معاصرِ کشور بوجود آمده افزودند: آمريکا، همان آمريکاي قديم است اما عده‌اي مغرض و يا ساده لوح تلاش مي‌کنند اين دشمن توطئه‌گر را در افکار عمومي‌ملت به فراموشي و غفلت بسپارند تا آمريکا در فرصتي مناسب خنجر را از پشت فرو کند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار پرشور هزاران نفر از دانشجويان و دانش آموزان، که در آستانه سيزده آبان، روز ملي مبارزه با استکبار جهاني انجام شد، مقطع کنوني را دوره تثبيت عزت ملت و ترسيم نقشه پيشرفت ايرانيان دانستند و هوشياري، آگاهي و بصيرت عمومي‌به ويژه جوانان را در اين مقطع، بسيار مهم خواندند. ايشان افزودند: نکته اساسي در فهم و تحليل اوضاع کنوني و ترسيم حرکت آينده کشور، درک اين واقعيت است که مبارزه جمهوري اسلامي ‌و مردم ايران با استکبار برخلاف حرف‌هاي برخي‌ها، حرکتي غيرمنطقي و احساساتي نيست بلکه مقابله‌اي برخاسته از عقل و تجربه و برخوردار از پشتوانه علمي‌است. آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به اينکه توجه به تجربه‌هاي درس‌آموز ملت‌ها، مانع از خطاي ديد و اشتباه محاسباتي مي‌شود خاطرنشان کردند: حتي اگر آيات صريح قرآن مجيد درباره ايستادگي و مبارزه با ظلم و استکبار را کنار بگذاريم، حادثه بزرگ کودتاي 28 مرداد 1332، نشان مي‌دهد با آمريکا چگونه بايد برخورد کرد. رهبر انقلاب در تبيين حوادث مقطع مهم ملي شدن صنعت نفت، اعتماد و اميد به آمريکا را، اشتباه تاريخي دکتر مصدق (نخست‌وزير آن مقطع) خواندند و افزودند: مصدق براي مقابله با انگليس به آمريکا تکيه کرد و همين خوش‌بيني و ساده‌انديشي و غفلت، زمينه‌ساز موفقيت کودتايي آمريکايي شد، کودتايي که همه زحمات ملت را در ملي کردن نفت به هدر داد، رژيم مستبد و وابسته پهلوي را احيا کرد و ايران عزيز را 25 سال در معرض شديدترين صدمات ملي و ضربات سياسي – اقتصادي و فرهنگي قرار داد.

آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به نفوذ عميق و گسترده آمريکايي‌ها پس از کودتاي 28 مرداد 32 افزودند: در مقابل اينگونه سختي‌ها، ملت‌هايي که رهبران شايسته ندارند، منفعل و تسليم مي‌شوند اما ملت ايران با بهره‌مندي از موهبت الهي رهبري امام‌خميني، به تدريج آگاه و آگاه‌تر شد و با نهضت اسلامي، حکومت وابسته پهلوي و حامي‌اصلي او يعني آمريکا را هدف گرفت. رهبر انقلاب با استناد به سخنان امام خميني(ره) در سال 42 درباره نفرت عميق ملت از رئيس‌جمهور آمريکا افزودند: آن رهبر مقتدر و مصمم که به وعده‌هاي الهي، ايماني عميق داشت از همان ابتداي شکل گيري نهضت براي مردم تبيين کرد که هرچه شرارت و توطئه است زير سر آمريکاست.

ايشان دشمني آمريکا با انقلاب اسلامي‌ را از همان ماه‌هاي اول پيروزي انقلاب يادآور شدند و افزودند: پس از انقلاب، آمريکايي‌ها تا مدت‌ها در تهران سفارت و با دولت ايران ارتباط داشتند، اما حتي يک روز، از توطئه خودداري نکردند و اين تجربه تاريخي، بايد به برخي بفهماند که رابطه و دوستي موجب پايان خصومت‌ها و توطئه‌هاي آمريکا نمي‌شود.

آيت‌الله خامنه‌اي تسخير سفارت آمريکا به دست جمعي از دانشجويان را عکس‌العملي در مقابل ادامه توطئه‌هاي واشنگتن و پناه دادن آمريکايي‌ها به دشمن قطعي ملت يعني محمدرضا پهلوي برشمردند و افزودند: اسنادي که از سفارت آمريکا بدست آمد نشان داد اين سفارت، حقيقتاً لانه جاسوسي و مرکز توطئه‌هاي مستمر برضد «ملت ايران و انقلاب نوپاي اسلامي» بوده است. ايشان، تأمل در اسناد لانه جاسوسي را ضروري، مهم و درس آموز خواندند و خاطرنشان کردند: اين اسناد به صراحت نشان مي‌دهد آمريکايي‌ها در دوران شکل‌گيري نهضت، در مقابله رژيم ننگين پادشاهي با مردم و همچنين پس از انقلاب، پيوسته براي ضربه زدن به ملت ايران در تلاش بوده اند. آيت‌الله خامنه‌اي با استناد به خاطرات‌ هايزر، ژنرال آمريکايي که در زمستان 57 براي نجات رژيم ستمشاهي به ايران آمده بود خاطرنشان کردند: اين خاطرات، به خوبي نشان مي‌دهد آمريکا عملاً ژنرال‌هاي پهلوي را براي کشتار مردم ايران، تشويق و هدايت مي‌کرده است.

رهبر انقلاب کمک به حرکت‌هاي تجزيه‌طلبانه و ضد‌انقلابي، کودتاي موسوم به نوژه، تشويق صدام به حمله به ايران و کمک‌هاي روزافزون به ديکتاتور منفور بغداد در طول 8 سال جنگ تحميلي را ديگر حلقه‌هاي زنجير توطئه‌هاي آمريکا برشمردند.

ايشان تأکيد کردند: آمريکايي‌ها با بدفهمي‌و ناتواني از تحليل واقعيات ايران، در تمامي‌37 سال اخير سعي در براندازي اساسي انقلاب داشته‌اند اما به فضل‌الهي شکست خورده‌اند و از اين پس نيز ناکام خواهند ماند.

آيت‌‌الله خامنه اي، هدف از بازخواني زنجيره توطئه‌هاي شيطان بزرگ را، شناخت دقيق‌تر آمريکا خواندند و افزودند: در سال‌هاي اخير، کساني مغرضانه و با خط‌دهي آمريکا و يا ساده‌لوحانه تلاش کرده‌اند با چشم‌پوشي بر تجربيات مکرر ملت، چهره‌اي بزک کرده از آمريکا ترسيم و اينگونه وانمود کنند که اگر آمريکايي‌ها، روزي دشمن ايران بوده اند امروز دست از آن توطئه‌ها کشيده‌اند!

ايشان افزودند: هدف از اين تلاش‌ها، اين است که چهره واقعي دشمن از ذهن‌ها پنهان شود تا آمريکايي‌ها در نهان، به دشمني خود ادامه دهند و در فرصت مناسب خنجر را از پشت فرو کنند.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: واقعيت اين است که اهداف آمريکا در قبال جمهوري اسلامي‌ايران، هيچ تغييري نکرده و آنها اگر بتوانند جمهوري اسلامي‌ را نابود کنند لحظه اي درنگ و تأمل نخواهند کرد اما نمي‌توانند، و به ياري حق، در سايه همت جوانان، گسترش و تعميق بصيرت ملت و پيشرفت ايران، در آينده هم، در تحقق اين هدف ناکام مي‌مانند.

ايشان با اشاره به برخي نرمش‌هاي ظاهري مسئولان آمريکا در مذاکرات افزودند: باطن رفتار آمريکا، پيگيري همان اهداف خصمانه گذشته است و ملت، اين واقعيت را فراموش نمي‌کند.

رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: يکي از مسئولان آمريکايي در مذاکرات از تنفر از جنگ گفته و حتي گريه کرده است، عده‌اي ساده لوح ممکن است اين قضيه را باور کنند اما حمايت بي‌دريغ و کمک‌هاي بي‌وقفه آمريکا به رژيم جنايتکار، قصاب و آدم کش صهيونيستي و حمايت آنها از جناياتي که در حق مردم يمن مي‌شود، ماهيت واقعي آن ادعا و آن گريه را برملا مي‌کند. رهبر انقلاب اسلامي ‌با اشاره به روابط عادي ايران با کشورهاي مختلف جهان حتي با دولتهايي که دلشان با ملت صاف نيست افزودند: مردم ايران با وجود اين رويه، به آمريکا که از هر بهانه براي ضربه زدن به ملت و نابودي جمهوري اسلامي‌استفاده مي‌کند به چشم دوست نمي‌نگرند و دست دوستي به طرف او دراز نمي‌کنند چرا که «شرع، عقل، وجدان و انسانيت»، اين حق را به ملت نمي‌دهد.

آيت الله خامنه اي با اشاره به استمرار فعاليت همه جانبه دولت آمريکا برضد‌جمهوري اسلامي‌خاطرنشان کردند: آنها بتدريج فهميده‌اند که علت ايستادگي ملت، باورها و اعتقادات ديني است به همين علت، امروز با ابزارهاي جديد، اين اعتقادات و ارزش‌ها را آماج حمله قرار داده اند اما دانش آموزان، دانشجويان و همه جوانان ما، اين حيله را بي‌اثر خواهند کرد.

ايشان افزودند: دشمن تلاش فراوان مي‌کند دانشگاه‌ها را مانند دوران ننگين رژيم پادشاهي به پلي به سمت غرب تبديل کند، اما با هوشياري جوانان عزيز ما، دانشگاه‌ها به نردباني به سمت آرمان‌هاي بلند مدت تبديل شده‌اند و جوانان ما، اين موقعيت تأثيرگذار را حفظ مي‌کنند.

آيت‌الله خامنه‌اي، پيشرفت و قدرت ملت ايران را، علت روي آوردن دشمنان به مذاکرات هسته‌اي دانستند و افزودند: آنها در همين مذاکرات نيز تدابير خصمانه اي بکار بردند تا شايد حرکت ملت را از کار بيندازند. رهبر انقلاب اسلامي‌، تکيه بر شناخت دشمني عميق آمريکا با ملت ايران را به معناي چشم‌پوشي بر ضعفهاي دروني ندانستند و افزودند: در سياست‌گذاري، اجرا، تلاش و تحرک، اولويت‌بندي مسائل و زمينه‌هاي ديگر، ضعف‌هايي داريم که دشمن در موارد بسياري، از آنها استفاده کرده است. ايشان غفلت از دشمن اصلي و پرداختن به منازعات دروني را خطايي بزرگ خواندند و افزودند: برخي به بهانه ضعف‌ها و مسائل داخلي، دشمن خارجي را فراموش مي‌کنند. آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: نبايد دشمن را با کساني که با آنها اختلاف نظر داريم اشتباه بگيريم، دشمن کسي است که با همه توان درصدد ضربه زدن به ملت و روي کار آوردن حکومتي دست نشانده، دلباخته، و تسليم و مرعوب غرب است و اين دشمنِ کينه‌توز، آگاه و جدي را نبايد در هيچ حالتي فراموش کنيم. رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: انتقاد، مايه پيشرفت است و جامعه نيز آزاد و داراي حق انتقاد است اما نبايد اين حرف تاريخي امام را از ياد ببريم که مکرر مي‌فرمود «هرچه فرياد داريد سر آمريکا بکشيد». آيت‌الله خامنه‌‌اي ضمن توصيه به جوانان براي «جدي گرفتن تحصيل و دانش اندوزي، ترجيح اهداف عمومي‌به خواسته‌هاي شخصي و افزايش آگاهي و قدرت تحليل» افزودند: صداي ملت ايران تنها صداي رسايي است که در اوضاع آشفته جهان، برضد ظلم و استثمار و استعمار بلند است و دل‌هاي ملت‌ها و نخبگان را به خود جذب مي‌کند و اين صداي رسا را نبايد از دست بدهيم. رهبر انقلاب که اين سخنانشان با فريادهاي مرگ بر آمريکاي دانشجويان و دانش آموزان همراه شد افزودند: شعار و فرياد مرگ بر آمريکاي ملت ايران داراي پشتوانه قوي عقلاني و منطقي و برگرفته از قانون اساسي و تفکرات اصولي است که ظلم و ستم را بر نمي‌تابد. ايشان افزودند: مفهوم اين شعار، مرگ بر سياست‌هاي آمريکا و استکبار است و اين منطق براي هر ملتي تشريح شود آن را مي‌پذيرد. رهبر انقلاب در پايان سخنانشان تأکيد کردند: ملت ايران مصمم و پراميد راه خود را ادامه مي‌دهد و جوانان امروز با «افزايش ايمان و بصيرت و تکيه بر معيارهاي اصلي» بدون ترديد شاهد دوراني خواهند بود که ملتها از زير سايه غول‌هاي وحشت رها شده‌اند و ايران عزيز و پيشرفته، الهام بخش همه ملت‌ها شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان