نسخه شماره 3891 - 1394/08/09 -

 آيا سيدحسن خميني براي خبرگان مي‌آيد؟
 خبرگان و احساس تکليف خميني جوان 

خميني جوان براي مجلس خبرگان؛ مي‌آيد، نمي‌آيد، نمي‌گويد که نمي‌آيد، بالاخره احساس تکليف مي‌کند يا نه! اينها مجموعه اخباري است که اين روزها پيرامون حضور«حجت‌الاسلام سيدحسن خميني» در انتخابات مجلس خبرگان، نقل محافل سياسي کشور است. تا جايي که در تازه‌ترين اخبار منتشر شده «آيت‌الله محسن غرويان» در اظهارنظري صريح از احساس تکليف کردن خميني جوان خبر داد و گفت: «ايشان قصد دارند بعد از ايام تاسوعا و عاشورا رسما آمادگي خودشان را براي شرکت در انتخابات پيش روي مجلس خبرگان اعلام کنند». خبري که بلافاصله توسط «سايت جماران» اينگونه اصلاح شد: «به استحضار مي‌رساند که حجت‌الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني هنوز تصميمي‌ در اين باره نگرفته است». اين نخستين بار نيست که غرويان از حضور قطعي «خميني 43 ساله» براي شرکت در انتخابات مجلس خبرگان خبر مي‌دهد. وي پيش از اين در مرداد ماه گذشته با اعلام نظر درباره ترکيب احتمالي مجلس خبرگان در آينده گفته بود که «در انتخابات خبرگان آينده يك چرخش قدرت در حال اتفاق است كه داراي ظرافت‌ها و حساسيت‌هاي خاص خود است. اين چرخش قدرت در نهايت به سود طيف «ائتلاف احتمالي هاشمي، روحاني و سيدحسن خميني» صورت خواهد گرفت. نقطه آغاز اين چرخش قدرت نيز در انتخابات رياست‌جمهوري سال92كليد خورده و زمينه‌هاي آن به وجود آمده است. غرويان همچنين تاکيد کرد که در شرايط كنوني مطالبات مردم بيشتر در اين نوع ديدگاه و تفكر تعريف مي‌شود و به همين دليل اين تفكر پيروز انتخابات خبرگان خواهد بود.» تفکري که گفته مي‌شود برگرفته از گفتمان سازنده، به همراه مشي اعتدال طلبانه‌اي است که پس از پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست‌جمهوري و همچنين به سرانجام رسيدن موضوع «برجام» هم اکنون در بين آحاد ملت از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است. با اين وجود و تنها در فاصله چند ماه مانده به برگزاري دو انتخابات سرنوشت‌ساز و حساس؛ بازگشت اصلاح‌طلباني که در 8 سال گذشته «خانه نشين يا زندان نشين» شده بودند، به همراه برخي بزرگاني که از دنياي سياست کنار زده شده بودند مي‌تواند سرآغاز فصل تازه‌اي در آسمان سياسي دو فصل کشورمان باشد که در اين بين سيد‌حسن خميني به همراه چند تن از «السابقون انقلاب» مي‌توانند نقش سازنده‌اي را به دوش بکشند.

اظهار تمايل سيد‌حسن براي حضور در خبرگان

صريح‌ترين واکنش خميني جوان نسبت به اين اظهارت در اوايل شهريور ماه گذشته شکل گرفت. جاييکه وي براي نخستين بار در سخنانش عنوان کرد: «اگر لازم شد کاري انجام دهم، انجام مي‌دهم و شانه خالي نمي‌کنم». سيد‌حسن خميني که در جمع اصلاح‌طلبان استان مازندران سخنراني مي‌کرد همچنين در خصوص اينکه امام اعضاي بيت خود را از ورود به امر حکومتداري منع کرده است گفت: «امام به ابوي ما وصيت کردند که «نمي‌گويم در جمهوري اسلامي‌کاري را قبول نکن، اگر لازم شد همه کار بکن و هر مسئوليتي را قبول کن؛ اما اگر ديگران هستند بگذار آنها انجام دهند.» بنابراين، اگر روزي لازم شد که من کاري را انجام دهم در اينجا شانه خالي کردن کار غلطي است، زيرا مصلحت‌سنجي شخصي و عافيت‌طلبي با انديشه امام(ره) و آرمان‌هاي ما سازگار نيست. وقتي عده‌اي جان و مال خود را در راه انقلاب فدا کردند، در صورت لزوم انسان بايد در اين مسير آبرو و همه سرمايه خود را در طبق اخلاص بگذارد، ولي اگر کساني هستند که مسئوليت را بهتر انجام دهند، بگذاريم آنها انجام دهند.» اظهار تمايل سيدحسن خميني درحالي ابراز مي‌شود که تاکنون برخي از بزرگان اصلاح‌طلب و حتي اصولگرايان ميانه رو از شرکت وي براي نامزدي انتخابات مجلس خبرگان آتي به شدت حمايت کرده‌اند. چرا که بسياري سيد‌حسن را شبيه‌ترين فرد از خاندان خميني‌ها به حضرت امام(ره) مي‌دانند. کسي که هم از نظر بيان و هم قدرت علمي‌و نوع بکارگيري کلمات شباهت فراواني به پدربزرگ خود دارد. اسفندماه سال 1373 بود که مردم تصويري متفاوت از سيد‌حسن خميني را بعد از چند سال در تلويزيون مشاهده کردند. هنگامي‌که خبر درگذشت مرحوم سيد‌احمد خميني منتشر شد و پس از آن جوان لاغراندامي‌در لباس روحانيت در کنار پيکر فرزند امام راحل ديده ‌شد، نوجواني با موهاي بور که تنها يکسال بود ملبس به لباس روحانيت شده بود. توليت حرم امام‌خميني که در اوج جواني تبديل به يکي از اساتيد حوزه علميه قم شد، روزهاي خود را به تدريس، تعليم و تحقيق ‌گذراند تا هرچه بيشتر به جايگاه مرجعيت ديني نزديک شود. وي در طول دوره تحصيل خود از محضر اساتيدي چون مرحوم آيت‌الله فاضل لنکراني، مرحوم آيت‌الله سلطاني طباطبايي و حضرات آيات وحيد خراساني، سيد‌موسي شبيري زنجاني، جوادي آملي، موسوي اردبيلي، سيد‌علي محقق داماد، و... تلمذ کرده و هم اکنون از علماي صاحب علم شناخته مي‌شوند.

مصائب خميني جوان براي ورود به سياست

با توجه به جايگاه علمي ‌و خانوادگي حسن خميني، بسياري به دنبال وارد کردن او به فضاي سياسي کشور هستند و بارها و بارها در نزديکي هر انتخابات به ويژه انتخابات رياست جمهوري از او به عنوان يکي از گزينه‌هاي مورد نظر خود ياد مي‌کنند. اين دعوت‌ها در هر بار از سوي يادگار امام بي پاسخ مانده است و سيدحسن همچنان بنا بر وصيت پدربزرگ خود، از ورود به فضاهاي سياسي و انتخاباتي پرهيز مي‌کند. اما با اين حال اين روزها شايعه‌هاي فراواني پيرامون سيدحسن خميني در صحنه سياسي ايران وجود دارد و از گوشه کنار طرفداران و هواداران وي از ورودش به انتخابات مجلس خبرگان سخن به ميان مي‌آورند. اما به همان نسبتي که اين روزها برخي براي مجاب کردن «آيت‌الله جوان» براي شرکت در انتخابات تلاش مي‌کنند، عده اي هم از ورود وي به دنياي سياست ابراز نگراني کرده‌اند. «آيت‌الله مصباح يزدي» يکي از کساني است که پيش از اين و با اشاره به رفتار بيت حضرت امام(ره)؛ از آنها به عنوان «رفوزه» ياد کرده بود. از خرداد سال 89 هم مي‌توان به عنوان اوج اين فشارها ياد کرد. يعني دقيقا 14خرداد 1389. زماني که مردم، آخرين کلمات را از زبان محمود احمدي‌نژاد مي‌شنيدند. آن هم از سيماي ملي و بعد از انتخابات پرسروصداي سال 88. همه منتظر بودند طبق برنامه، تريبون به سيدحسن خميني سپرده شود، اما احمدي‌نژاد در سالگرد رحلت امام‌خميني(ره) در حرم ايشان، در اقدامي غيرمنتظره و ظاهرا ازپيش‌طراحي‌شده گفت: «اينک گوش جان مي‌سپاريم به سخنان رهبر معظم انقلاب... نفس‌ها در سينه حبس شد؛ احمدي‌نژاد رفت و سيدحسن آمد. با حضور نوه امام (ره)، شعارها هم شروع شد. شعارهايي خاص و ازپيش‌طراحي‌شده که براي اولين‌بار شنيده مي‌شد: «نواده روح‌الله سيدحسن نصرالله!» اين شعارها آنقدر تکرار شد که سيدحسن خميني، خسته از ناملايمتي‌ها، گفت: تا بوده همين بوده و سخنراني را زودتر تمام کرد و خطاب به آنان که شعار مي‌دادند گفت: من از همه معذرت مي‌خواهم و از خداوند مي‌خواهم که ما را با امام محشور کند. تا بوده چنين بوده، هنوز 20سال از درگذشت امام نگذشته و خداوند انشاءالله همه ما را قرين رحمت قرار دهد. او سپس تريبون را به مقام‌معظم‌رهبري سپرد. در اين ميان، رهبري، پس از پايان سخنان نيمه‌تمام سيدحسن خميني، در حالي‌که به تريبون نزديک مي‌شدند، پيشاني وي را بوسيدند و سپس در سخنراني، از همه خواستند که در مخالفت با هرکس، گرفتار ظلم و بي‌تقوايي نشوند. اين داستان البته در سال‌هاي بعد دولت احمدي نژاد هم تکرار شد. تا روزي که دولت حسن روحاني روي کار آمد. «خميني جوان» طي دو سال گذشته بارها و در شکل هاي مختلف حمايت خود را از دولت تدبيرو اميد اعلام کرده است.

تا جاييکه وي در شهريور ماه گذشته و در هفته دولت، خطاب به رئيس‌جمهور اظهار کرد: «ما بايد نسبت به تلاش‌هاي دوستان در دولت تدبير و اميد در دو سالي که از عمر اين کابينه مي‌گذرد شکرگزار خداوند باشيم و از تلاشهاي آقايان قدرداني کنيم.» يادگار امام همچنين با اشاره به پيروزي مردم ايران در توافق هسته‌اي اظهار کرد: ما بخصوص در کار بزرگي که آقاي ظريف و دوستانشان در مسئله‌ي هسته‌اي انجام دادند و باب بزرگي را باز کردند بايد تشکر کنيم و اميدواريم در آستانه سال سوم تشکيل دولت شاهد تحقق شعارها و وعده‌هايي باشيم که دولت تدبير و اميد کار خود را با آنها شروع کرد. اما گويا حمايت يادگار امام از دولت و همچنين مشي فراجناحي وي مورد پسند برخي از تندروهاي کشور قرار نگرفته و اين عده هم اينک نگران ورود وي به دنياي سياست هستند. حال با توجه به مدت باقي مانده تا انتخابات اسفند ماه بايد منتظر ماند و ديد که آيا «خميني جوان» بالاخره براي شرکت در انتخابات مجلس خبرگان احساس تکليف خواهند کرد يا خير؟

منبع: فريادگر


نسخه چاپي ارسال به دوستان