نسخه شماره 3886 - 1394/08/03 -

 تغذيه ناسالم پايه اصلي ابتلا به سرطان 

رييس دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: تغذيه ناسالم پايه اصلي براي ايجاد استعداد سرطان محسوب مي‌شود که در همراهي با آلودگي هوا، وضعيت روحي و رواني پر فشار، دستگاه گوارش ناکارآمد و عدم پاکسازي بدن به شيوه‌هاي طبيعي مانند دفع طبيعي گوارشي و ادراري و تعريق کافي موجبات ايجاد اين بيماري را فراهم مي‌کنند.

دکتر حسين رضايي‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، تشريح کرد: اصلاح سبک زندگي اولين و مهمترين اصل در حفظ و ارتقاي سطح سلامتي در طب ايراني است که بر همين اساس در پيشگيري از سرطان نيز نقشي اساسي دارد. با توجه به اينکه در بسياري از عوامل ايجاد سرطان از نظر پزشکي رايج و طب ايراني اشتراک نظر وجود دارد، اين نظرات تا حد بسيار زيادي قابل اعتماد هستند.

رييس دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران بيان کرد: نقش اساسي تغذيه چه از نظر عدم هضم و جذب و دفع صحيح و چه از نظر وجود زمينه سرطان‌زايي مورد توجه است. روش‌هاي طبخ و مواد افزودني، رنگ دهنده‌ها، طعم دهنده‌ها و نگهدارنده‌ها، تغذيه نادرست دام و طيور همگي زمينه لازم براي تغيير بدن در سطح سلولي و مواد دروني را فراهم مي‌کند.

وي افزود: بي‌ترديد عوامل محيطي مانند آلودگي هوا و آلاينده‌هاي هوايي و همچنين سيگار و قليان در همراهي با مسايل روحي و رواني و استرس مي‌توانند دست به دست هم دهند تا اين بيماري شکل گيرد و دستگاه ايمني بدن نتواند آن را اصلاح يا نابود کند.

اصول ضروري طب ايراني شامل اصلاح آب و هوا، توجه به خوردني‌ها و آشاميدني‌هاي سالم و تازه و طبيعي، خواب و استراحت فيزيکي به اندازه و مناسب و در وقت لازم و درست، فعاليت فيزيکي و ورزش مناسب و تنظيم ساعات بيداري، اصلاح مسيرهاي دفعي طبيعي مانند نگه نداشتن ادرار و مدفوع و اجازه به بدن براي تعريق کافي و در نهايت داشتن روحيه شاداب و سالم و پاک از آلودگي‌هاي ذهني و کنترل استرس مهمترين اصول طب سنتي براي اصلاح سبک زندگي و پيشگيري از سرطان هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان