نسخه شماره 3880 - 1394/07/25 -

 رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست:
 صندوق ملي محيط‌زيست پس از 8 سال رکود دوباره داير شد 

معصومه ابتکار گفت: صندوق ملي محيط‌زيست که حدود 8 تا 10 سال دچار رکود بود، دوباره داير شد و از ظرفيت خوبي براي جذب کمک‌هاي ملي و بين‌المللي برخوردار است.

معصومه ابتکار در نشست خبري در جمع خبرنگاران خراسان رضوي افزود: اين صندوق مي‌تواند کمک‌هايي براي رفع نيازهاي بخش‌هاي صنعت، توليد و تجارت باشد و به تصفيه خانه، فيلتراسيون و کاهندگي آلودگي کمک کند

وي در بخش ديگري از سخنان خود، يوزپلنگ را يکي از نمادهاي ملي و از گونه‌هاي در معرض تهديد دانست و يادآورشد: برنامه گسترده‌اي با همکاري کارشناسان داخلي و سازمان ملل براي حفاظت از اين گونه اجرا خواهد شد و حفاظت از اين حيوان به عنوان طرحي ملي با قدرت ادامه پيدا خواهد کرد.

ابتکار گفت: تمام مناطقي که در آنها تردد يوزپلنگ گزارش شده باشد در طرح‌هاي حمايتي سازمان قرار گرفته و يوز ايراني و دام‌هايي که در خطر حمله اين حيوان هستند توسط برخي بانک‌ها بيمه شده‌اند.

وي به احياي کشف رود با همکاري مناسب سازمان‌ها و ارگان‌هاي مرتبط اشاره کرد و افزود: در اين راستا اقداماتي نظير آزادسازي بخش عمده رودخانه از تصرفات در محدوده 16 کيلومتري حومه شهر مشهد است.

ابتکار گفت: گام مهمتر اين است که با يک برنامه مطالعاتي براي شناسايي و کنترل آلايندگي، رفع تصرفات و آلودگي‌هاي ناشي از پسماندهاي خانگي و صنعتي، اعتبار اختصاص دهيم.

معاون رئيس‌جمهوري ادامه داد: طرح ساماندهي سگ‌ها و حيوانات ولگرد شهري بر عهده شهرداري است و سازمان محيط‌زيست نقش نظارتي دارد.

وي گفت: خط قرمز نمايندگان مجلس درباره اينکه اولويت فعاليت‌هاي اين سازمان امور سياسي است يا محيط‌زيست، بايد اخلاق اسلامي‌و رعايت انصاف باشد.

ابتکار اضافه کرد: آمار مرکز پايش آلاينده‌هاي زيست محيطي نشان مي‌دهد به رغم افزايش جمعيت و وسايل نقليه و زائر، از سال 1392 تا 1394 با فعاليت‌هاي انجام شده، گرد و غبار و آلودگي روند رو به بهبودي را طي کرده است که البته هنوز با نکته مطلوب فاصله دارد. وي گفت: برنامه مدوني براي استان‌هايي نظير خوزستان در دست اجراست که در آن آغاز عمليات مبارزه با گرد و غبار، تدوين و فصل مناسب براي کشت گونه‌هاي مقاوم در اين استان تعيين شده است. رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست اظهار کرد: در چند ماه آينده اين طرح آغاز خواهد شد اما شرايط اقليمي‌خوزستان وخيم‌تر شده و کاهش بارندگي و رطوبت زمين، کانون‌هاي گرد و غبار را افزايش داده است.

ابتکار افزود: سوال اين است که چرا بايد برنامه مبارزه با گرد و غبار در سال 94-1393 تدوين شود؛ در حالي که مشکل از سال 87 خود را به روشني نشان داد. وي گفت: در گذشته امکان آن بود که مشکلات کشور نظير ريزگردها و بحران آب با 900 ميليارد دلار اعتبارات حل شود و اين در حالي است که به دليل نبود آزادي بيان، امکان مطرح کردن اين موضوع در آن زمان نبود. ابتکار ادامه داد: امروز مسؤولان در دولت يازدهم پاسخگويي درباره مشکلات را وظيفه خود مي‌دانند و حال که براي اين مشکل راهکار تهيه شده، گروهي که تا ديروز خاموش بودند، امروز «دلواپسانه» انتقاد مي‌کنند.

وي گفت: براي منشأ رد و غبار خارجي در عراق و عربستان سعودي اقدامي‌صورت نگرفته و اکنون نيز نمي‌توان اقدام خاصي صورت داد.

معاون رئيس‌جمهوري افزود: تالاب هورالعظيم به علت بي‌توجهي‌هاي گذشته وضع مناسبي نداشت که با اقدام صورت گرفته، داراي شرايط مناسب تري شده که بايد اين روند ادامه پيدا کند و دانش‌آموزان، بسيج و ديگر ارگان‌ها براي کاشت نهال در جهت تثبيت خاک همراهي خواهند کرد.

ابتکار گفت: دولت يازدهم با جديت، اقداماتي را به منظور توسعه فضاي سبز شهري دنبال مي‌کند که ايجاد کمربند سبز براي جلوگيري از رشد بي رويه شهر از جمله آنهاست.

رييس سازمان محيط‌زيست گفت: دولت يازدهم با کمک استانداران و شهرداري‌ها مديريت پسماندهاي ويژه، بيمارستانها و ساختمان‌ها را دنبال مي‌کند.

وي افزود: آب درياچه بزنگان مشهد از چشمه‌هاي کف درياچه و نيز سيلاب‌ها تغذيه مي‌شد که به دليل خشکسالي از ميزان هر دو منبع کاسته شده اما با پيگيري‌هاي انجام شده کشاورزان مازاد آب مصرفي خود را به سمت درياچه هدايت کرده‌اند.

به گفته ابتکار، با تمهيدات دولت، قسمتي از آب روستاي بزنگان نيز از طريق خط لوله به اين درياچه انتقال يافته که تأثير بسزايي در احياي اين درياچه داشته است.

وي گفت: به علت سنگين بودن پروژه‌هاي محيط‌زيست، تصميم گيري در مورد آنها در سطوح مختلف استاني و ملي صورت مي‌گيرد اما در عين حال، در جلسه مشترک با استانداران تصميم‌گيري درباره 23 مورد از 53 سرفصل‌هاي مرتبط با محيط‌زيست، به استانداري تفويض شده است.

ابتکار به آتش‌سوزي جنگل‌ها اشاره کرد و افزود: مساحت جنگل‌هاي آسيب‌ديده از آتش سوزي نسبت به سال گذشته حدود 40 درصد کاهش داشته که علت آن، برخورد منسجم، هماهنگي و مديريت بين بخشي است.

وي گفت: با همکاري استانداران در استان‌هاي مختلف، ستادهاي مبارزه با آتش شکل گرفت و در 14 استان مانور آتش سوزي برگزار شد تا آمادگي لازم براي پيشگيري حاصل شود که کاهش خسارات آتش‌سوزي جنگل گلستان از نتايج اين مانورهاست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان