نسخه شماره 3851 - 1394/06/21 -

 رييس مجلس شوراي اسلامي:
 معاهده وين روي هم رفته قابل قبول است 

رييس مجلس در پاسخ به اينکه اگر يک جمهوري‌خواه رئيس‌جمهور آمريکا شود و معاهده را لغو کند چه مي شود گفت: ما متقابلا بدان پاسخ خواهيم داد. ما اقدامات معيني را در نظر داريم، اما تا وقتي کار به آنجا نکشيده حرفي نمي‌زنيم. اين ناگوار است که ايالات متحده به اين کار دست بزند. آن‌وقت به دنيا ثابت خواهد شد که به تصميمات دولت آمريکا نمي‌توان اعتماد کرد. به وجهه و اعتبار دولت آمريکا لطمه وارد خواهد شد.

به گزارش ايلنا، علي لاريجاني در گفت‌وگو با روزنامه فرانکفورتر آلمان فرانکفورت در پاسخ به اينکه آيا کنگره آمريکا معاهده اتمي با ايران را تصويب مي‌کند گفت: در کنگره آراي کافي براي اطمينان از تصويب معاهده وجود دارد. اما اظهار نظرها، به خصوص از جانب نامزدهاي رياست جمهوري نشان مي‌دهند که آن‌ها موضوع ايران را به وضوح در نيافته‌اند. ما نمي‌دانيم اظهار نظر آنها را چگونه بايد تفسير کنيم. علاوه بر اين آن‌ها مواضع خود را نيز تغيير مي‌دهند. يک روز مي‌گويند، مي‌خواهند از اين معاهده به عنوان مبنايي براي امور ديگري که در آينده مي‌خواهند مشترکا با ايران داشته باشند، استفاده کنند. بعد روز ديگر حرف ديگري مي‌زنند.

وي با تاکيد بر اينکه معاهده وين روي هم رفته قابل قبول است گفت: دولت آمريکا در مدت برگزاري مذاکرات هرگز از کارشکني عليه ما دست نکشيد. آنها چيزهايي را در اين معاهده به ما تحميل کردند که از عقلانيت منطقي، فني و قانوني برخوردار نيستند. جمهوري اسلامي ايران با وجود اين به برخي از هدف‌هاي خود دست يافته است. معاهده نقاط ضعف و ايراداتي دارد. افرادي در ايران هستند که معاهده را رد مي‌کنند و با آن مشکلات جدي دارند. در پارلمان ايران هم کساني از زمره آنها پيدا مي‌شوند.

رييس مجلس در خصوص مشکلات سوريه گفت: ما در آغاز بحران سوريه به دوستان اروپايي خود گفته بوديم که يک راه‌حل سياسي وجود دارد. دو چيز به اين نظريه ضربه زد: اول اين که قدرت‌هاي منطقه‌اي مي‌خواستند بحران را به روش خود به طريق نظامي حل کنند. در منطقه کشورهايي هستند که قصد دارند امپراطوري‌هاي خود را احيا کنند، و کشورهايي هم هستند که مي‌خواهند عقايد افراطي و تندروي خود را بگسترند. آن‌ها چهار سال و نيم پيش به سراغ ما آمدند و گفتند ظرف دو هفته دمشق را اشغال خواهند کرد. ما عواقب تلخ اعمالشان را به آنها گوشزد کرديم و به آن‌ها گفتيم که در سوريه گروه‌هاي تروريستي جديدي ايجاد خواهند شد. من اين را به سياستمداران اروپايي هم گفتم، اما آن‌ها به حرف من گوش ندادند. تنها کسي که به اين اظهارات توجه کرد، آقاي اشتاين ماير بود. وي با تاکيد بر اينکه تنها راه بحران سوريه، راه‌حل سياسي است گفت: از هم پاشي به معناي آنست که به تروريست‌ها پاداش بدهيم و بگوييم ما با از هم پاشي سوريه، کشوري را روي سيني نقره‌اي براي شما تحفه آورده‌ايم.

لاريجاني افزود: تجربه مي‌‌آموزد که طي ده سال اخير در هر کجا که جنگ و اشغال رخ داده يک گروه تروريستي جديد ايجاد شده است- چه در افغانستان، چه در عراق و يا در سوريه، به گمان من اکنون در يمن هم همين اتفاق خواهد افتاد. من ديروز شنيدم که وزير خارجه آمريکا، کري گفته است که براي مبارزه در سوريه يک گروه تشکيل مي‌شود. اين‌ها راه‌حل‌هاي ساده انگارانه هستند. مي‌توان با اطمينان گفت که اين گروه هم به تشکيل يک گروه تروريستي منجر خواهد شد.

وي با اشاره به کشورهاي حامي تروريست گفت: کشورهايي که گمان مي‌کنند مي‌توانند به خاطر منافع خود تروريست‌ها را در منطقه حفظ کنند، دو مشکل ايجاد مي‌کنند. اول اين که يک چنين گروه‌هاي تروريستي هر دولت دموکراتيک را نابود مي‌کنند. دوم اين که تروريسم در منطقه رشد مي‌کند. اگر به تروريسم فرصت بيشتري بدهيم، آن وقت رهايي از آن دشوارتر مي‌شود. رييس مجلس گفت: ايران تنها کشوري است که به نحوي موثر و ملموس عليه تروريسم عمل مي‌کند. بدون ايران بغداد و ساير شهرهاي عراق اکنون به دست تروريست‌ها افتاده بودند. گروهي از کشورها در رسانه‌ها مي‌گويند با تروريسم مبارزه مي‌کنند، در حالي که در حقيقت آن‌ها را مورد حمايت قرار مي‌دهند. اين سلاح‌ها از کجا آمده‌اند؟ از آسمان که نيفتاده‌اند. و وضع به همين منوال ادامه مي‌يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان