نسخه شماره 3854 - 1394/06/24 -

 واکنش اصولگرايان به مثلث اصلاح‌طلبان در انتخابات خبرگان 

حدود دو ماه پيش برخي سايت‌ها و رسانه‌هاي خبري، ليستي از کانديداهاي جريان اصلاح‌طلب و اعتداليون را براي حضور در انتخابات خبرگان مطرح کردند. ليستي که در آن چهره‌هايي چون آيت‌الله‌هاشمي‌رفسنجاني، حسن روحاني، سيدحسن خميني و تني چند از مقامات عالي دولت يازدهم که جملگي سابقه حضور در مجلس خبرگان را داشتند. انتشار اين ليست با واکنش‌ تند اصولگرايان همراه شد تا آنجا که حتي سيدحسن خميني عنوان کرد که قصد حضور در انتخابات خبرگان را ندارد و به دنبال آن است که مسئوليتش در بيت‌بنيان‌گذار انقلاب اسلامي را ادامه دهد و به امورات درسي و علمي خود بپردازد.

به گزارش فريادگر، اواسط شهريور علي مطهري در مصاحبه با هفته‌نامه طلوع با اشاره به نظر آيت‌الله‌هاشمي درباره استقبال از احتمال کانديداتوري سيدحسن خميني در انتخابات مجلس خبرگان گفت که من هم موافق حضور ايشان هستم و قطعاً اگر او احساس وظيفه کند خواهد آمد و نيازي به توصيه ما نيست. مطهري عنوان کرد براي خبرگان خوب است مجتهداني که اهميت و وظايف و ميزان تأثيرگذاري مجلس خبرگان را درک مي‌کنند و آن را منحصر به انتخاب رهبر جديد نمي‌دانند و دوستان داناي انقلاب و رهبر هستند کانديدا شوند تا اين مجلس از حالت تشريفاتي فعلي خارج شود.

به دنبال انتشار تصوير سيدحسن خميني در صفحه نخست اين هفته‌نامه برخي سايت‌هاي اصولگرا دست به انتقاد زدند و نوشتند حضور يا عدم حضور او در انتخابات خبرگان، به يکي از دغدغه‌هاي اين روزهاي اصلاح‌طلبان تبديل شده و يک نشريه اصلاح‌طلب، با درج تصويري شبيه پوسترهاي انتخاباتي، به اين موضوع پرداخته و با انتخاب تيتري زيرکانه، قطعي شدن ورود او به انتخابات را القا کرده است.

با گذشت نزديک به يک ماه از اين رويدادها روز جمعه کاظم صديقي، امام جمعه موقت تهران نسبت به خيز به گفته او اصحاب فتنه براي ورود به خبرگان آينده هشدار داد و گفت: «مجلس خبرگان در دوره‌هاي مختلف نشان داد که امين امام و امت اسلامي هستند.» وي با اشاره به اهميت ويژه مجلس خبرگان رهبري در نظام اسلامي، گفت: «بحمدالله مجلس خبرگان در دوره‌هاي مختلف نشان داده است که امين امام و امت اسلامي است.» او تاکيد کرد نمايندگان مجلس خبرگان نگهبانان خوبي براي شجره طيبه و سنگرنشينان عرصه حکومت اسلامي و ولايت هستند. او پارا فراتر از اين هم گذاشت و با بيان اين که بايد حواس‌مان را جمع کنيم تا کساني که آمريکا را تبليغ و ترويج مي‌کنند مردم مقابل آنها بايستند، خاطرنشان کرد: «آنها ترفندهايي دارند و جرياني به نام فتنه را مي خواهند نفوذ دهند و مردم بايد با هوشياري و بصيرت حواس شان به اين موضوع باشد.» صديقي در رابطه با ويژگي‌ها و معيارهاي شاخص اعضاي مجلس خبرگان تصريح کرد: «به طور مجمل اعضاي مجلس خبرگان رهبري نبايد انحراف فکري و سابقه بدي باشند و از نظر دانش در حدي باشند که بتوانند ولي فقيه را از نظر علمي و عملي تشخصي دهند.»

صديقي نامي از فرد خاصي نبرد، اما يک روز پس از آن محمد موسوي بجنوردي، عضو مجمع روحانيون مبارز که مدتي کم پيدا بود با بيان اينکه برنامه‌اي براي کانديداتوري در انتخابات مجلس خبرگان ندارد در حاشيه مراسم ختم برادر وزير کشور درباره کانديداتوري سيدحسن خميني، گفت: «اگر سيدحسن خميني کانديدا شود مورد حمايت اصلاح‌طلبان خواهد بود.»

البته اظهار نظر درباره کانديداتوري سيدحسن براي بخشي از سنت‌گرايان و اصولگرايان قابل پذيرش‌تر از آن است که زنان هم به توانند وارد خبرگان شوند. موضوعي که در روزهاي اخير آيت‌الله موسوي بجنوردي درباره آن اظهار نظر کرد و گفت: «عقيده‌ام اين است که هيچ منعي براي حضور زنان در مجلس خبرگان نيست.» او عنوان کرده بود شرعا نمي‌توانيم بگوييم، جنسيت در مجلس خبرگان ملاك است بايد اهل خبره باشند. كجا آمده كه جنسيت بايد مرد باشد. عقيده‌ام اين است كه زن مي‌تواند مرجع تقليد شود. چون در مرجع تقليد، فقيه و اعلم مي‌خواهيم. اكنون زن فقيه داريم، نمي‌گويم اعلم اما امكان دارد زني فردا اعلم شود. از حكم عقل است كه رجوع عاقل به جاهل صورت گيرد و چه فرقي مي‌كند جنسيت ملاک نيست كه بايد به مرد رجوع كند و اگر زني فقيه بزرگي شد، مي‌توان از او تقليد كرد. از ابتدا كه به شوراي عالي قضايي رفتم (سال61) گفتم زنان مي‌توانند قاضي شوند. به مرور زمان اينطور شد كه زن مي‌تواند قاضي شود. در دادگستري فراوان خانم‌هايي هستند كه پايه قضايي دارند و مشغول قضاوتند.

او افزود: «واقع اين است كه جنسيت هيچ‌وقت در اسلام ملاك فضيلت نيست. ملاك فضيلت در اسلام، علم و تقواست. ملاك فضيلت اخلاق است و جنسيت ملاك نيست حالا كسي كه اخلاق و تقوا دارد، مرد باشد يا زن و نبايد تبعيض قائل شويم. اكنون در دانشگاه‌ها در تمام رشته‌ها، به صراحت بگويم دخترها از پسرها جلوترند. درس‌هايي داريم نظري مانند فلسفه كه مي‌فهمند، درك كرده و اظهارنظر مي‌كنند. احيانا اشكال هم مي‌گيرند. اين به نظرم از بركات انقلاب و ديد باز حضرت امام(ره) است. وقتي نزد گورباچف هياتي مي‌فرستد، حساب شده است كه يك زن را هم مي‌فرستد. يك روحاني و يك دانشگاهي را مي‌فرستد. واقعا اگر عملكرد امام را ببينيد، نه فقط انقلاب عليه طاغوت بلكه انقلاب فكري در جامعه ايران كرد و واقعا در ايران فكر را متحول كرد. نه فقط در ايران بلكه اين فكر در جهان اسلام نيز تاثيرگذاشت. نبايد خودمان را کوچک بگيريم. ايران براي جهان اسلام اكنون الگوست.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان