نسخه شماره 3837 - 1394/06/04 -

 تاثير مستقيم اختلالات غده تيروئيد در بروز ناباروري 

عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سينا گفت: اختلالات هورموني و غده تيروئيد تاثير مستقيمي‌در بروز ناباروري دارد بنابراين بررسي علل اين اختلالات در ابتداي درمان ناباروري ضروري و با اهميت است.

به گزارش شفا آنلاين، دکتر مژده ذنوبي با بيان اينکه پرکاري تيروئيد به 2 صورت دايم يا موقت است، توضيح داد: پرکاري موقت تيروئيد با مصرف دارو و پس از مدتي درمان مي‌يابد.

وي گفت: در پرکاري تيروئيد دايم، بيمار با برخي علايم همچون تپش قلب شديد، تنگي نفس، کاهش وزن و افزايش اشتها، اضطراب و عصبانيت غيرعادي، عدم تحمل گرما يا تعريق بيش از حد و مشکلاتي در سوخت و ساز بدن مواجه مي‌شود. متخصص و فلوشيپ نازايي در مورد کم کاري تيروئيد گفت: کم‌کاري تيروئيد گاهي بدون علامت است و در يک دختر نوجوان با بلوغ ديررس، در سنين باروري با اختلالات و بي‌نظمي‌ قاعدگي يا در دوران بارداري با سقط، افزايش مسموميت بارداري و اختلالات رشد جنين بروز مي‌يابد. ذنوبي ادامه داد: کم کاري تيروئيد خستگي زودرس، خشکي پوست، افزايش وزن، کاهش ضربان قلب، افزايش فشارخون، ريزش مو، ورم دور چشم، اختلال در قاعدگي و يبوست را به دنبال دارد. دکتر فهيمه رمضاني عضو هيات علمي‌دانشگاه شهيد بهشتي، اختلالات تيروئيد را از شايع‌ترين اختلالات غدد بويژه در زنان به 2 صورت آشکار و پنهان دانست و در مورد علل اختلال تيروئيد آشکار اظهار کرد: کمبود يد در غذا و در نتيجه نبود ميزان يد کافي در بدن براي سنتز هورمون‌ها، از جمله علل اين اختلال به شمار مي‌رود.

وي در مورد ميزان شيوع اختلالات تيروئيد در جهان گفت: در کشورهاي مختلف دنيا برحسب جنسيت، آب و هوا و نوع تغذيه ميزان شيوع اين اختلال متفاوت است که به طور کلي در ايران حدود 12 درصد و در ساير کشورها بين پنج تا 20 درصد کم‌کاري پنهان تيروئيد مشاهده مي‌شود.

دکتر بهرنگ آبادپور، اورولوژيست و عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري ابن سينا نيز خاطرنشان کرد: حدود يک تا 2 درصد علل و مشکلات باروري و کم شدن قدرت باروري زنان مربوط به مشکلات غدد از جمله غده تيروئيد است.

وي گفت: اختلالات غده تيروئيد در مردان نيز در سنين بلوغ سبب کوتاهي قد يا تاخير بلوغ و در جواني سبب ناتواني‌هاي جنسي مي‌شود اما به طور کلي شيوع آن در مردان بسيار کمتر از زنان است.

يکي از مهمترين غدد درون ريز بدن که بر روي سيستم‌هاي اصلي مانند مغز، قلب و عروق، دستگاه گوارش، پوست و همچنين قدرت باروري اثر مستقيم مي‌گذارد، غده تيروئيد است.

تغيير در ترشح هورمون تيروئيد، عوارض جدي براي افراد به همراه دارد و مشکلات متعددي را ايجاد مي‌کند. از شايع‌ترين بيماري‌هاي تيروئيد، کم‌کاري و پرکاري تيروئيد است که در زنان بيشتر از مردان مشاهده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان