نسخه شماره 3827 - 1394/05/24 -

 گزارشي از کارنامه هشت ماهه صدا‌و‌سيما
 از آشتي مهران مديري تا سرنوشت نامعلوم «راديو هفت» 

17آبان سال 93، محمد سرافراز رياست سازمان صدا‌و‌سيما را برعهده گرفت، از آن زمان تا کنون حدود 8 ماه مي‌گذرد. او در حالي اين پست را بر عهده گرفت که در چند سال گذشته با هجوم سريال‌هاي ترکي به شبکه‌هاي ماهواره اي و اقبال عمومي‌براي تماشاي اينگونه سريال‌ها، به شدت از مخاطبان مجموعه‌ها و برنامه‌هاي تلويزيون جمهوري اسلامي ‌کاسته شده است. اما آيا با تغيير دولت و دگرگوني در نوع نگاه به برنامه‌هاي فرهنگي وهنري، سرافراز موفق به تحول در برنامه‌هاي صدا‌و‌‌سيما شده است؟ و آيا برنامه سازان تلويزيون توانسته اند در چرخش مخاطبان از سريال‌هاي ماهواره اي به مجموعه‌هاي سازمان صدا وسيما موفق عمل کنند؟ به گزارش ايسکانيوز، در ماه‌هاي گذشته و با توقف چند برنامه پرمخاطب فرهنگي مثل «راديو هفت»، «دستان»، «هفت اقليم موسيقايي»، «مجله تئاتر» و «هفت» انتقاداتي از سوي رسانه‌ها متوجه سازمان صدا‌و‌سيما شد. هر چند پخش تعدادي از برنامه‌هايي که از آنها ياد شد دوباره از سر گرفته شده است اما پخش مجدد برنامه‌اي چون «دستان» همچنان در‌هاله اي از ابهام است.

«دستان» به اطلاع ثانوي پيوست

«دستان» يکي از برنامه‌هاي شبکه «آموزش» بود که به موسيقي مي‌پرداخت، خبر توقف اين برنامه دوستداران آن را متعجب کرد. زمان شروع نخستين قسمت‌هاي اين برنامه اعلام شد که در آن به موسيقي در ايران و خارج از مرزها، تلفيق شعر و موسيقي، نقد و بررسي موسيقي جدي بعد از انقلاب و موضوعات اين چنيني پرداخته مي‌شود و با چهره‌هاي برتر موسيقي نيز گفتگو خواهد شد. پيش درآمد شامل معرفي و شرحي بر محور اصلي هر برنامه، روي خط حامل؛ اخبار موسيقي، يادها و بودها؛ معرفي آثار مکتوب، قاب خاطره‌ها؛ يادمان اساتيد و موسيقي ايران و نقطه سر خط؛ مستند کوتاه از مراکز فرهنگي تا کارگاه‌هاي آواز، نشست‌هاي شعر و موسيقي و... از جمله بخش‌هاي مختلف اين برنامه و فريدون شهبازيان، استاد کمال پورتراب، مجيد انتظامي، مجيد درخشاني، محمد سرير، محمد ميرزماني، کيوان ساکت و شاهين فرهت از جمله کارشناسان آن بودند. اجرا و کارشناسي برنامه نيز به سيد عباس سجادي سپرده شد و محمد اصفهاني، احسان خواجه اميري، نيما مسيحا، ماني رهنما، نادر گلچين، سيد حسام الدين سراج، سالار عقيلي، سينا سرلک، کاوه ديلمي، محمد معتمدي و دولتمند خالف از تاجيکستان از جمله خوانندگاني معرفي شدند که در برنامه حضور داشتند. سيدعباس سجادي مجري - کارشناس «دستان» درباره سرنوشت اين برنامه در گفت‌وگويي عنوان کرد: خوشبختانه ديدار و گفتگوهاى خوبى با مديران سازمان صداو سيما درباره «دستان» و موضوعات ديگر داشتيم، خصوصا با جناب ساري، مدير شبکه «آموزش» ديدار داشتيم و بنا است برنامه را با انرژي بيشتري آغاز کنيم. او گفت: با توجه به رويکردهاي جديد سازمان صداوسيما و شبکه «آموزش»، برخي از اصول مورد توجه تيم جديد مديريت سازمان را در اين برنامه پررنگ‌تر خواهيم کرد و اين موضوع به تقويت بُعد آموزشي برنامه مربوط است. مجري کارشناس «دستان» توضيح مي‌دهد: ما از اين پس روي برخي از مفاهيم هنري که مي‌تواند براي مخاطب بار آموزشي بيشتري داشته باشد، تأکيد خواهيم کرد و توجه کمتري به بيوگرافي هنرمندان خواهيم داشت تا برنامه خروجي بهتري داشته باشد. اما اکنون و پس از گذشت چند هفته از پخش نشدن اين برنامه و با توجه به خبرهايي که شنيده مي‌شود گويا قرار نيست که «دستان» يا برنامه اي جايگزين و شبيه به آن از شبکه «آموزش» پخش شود.

راديو هم بي‌نصيب نماند

برنامه «هفت اقليم موسيقايي» نيز برنامه‌اي بود که جمعه‌ها از راديو پخش مي‌شد اما در ماه‌هاي گذشته پخش آن متوقف شد، اين برنامه در همه روزهاي هفته به هنرهاي مختلف مي‌پرداخت. البته «هفت اقليم موسيقايي» در زمان پخشش از راديو نيز تغييرات زيادي کرد.

«راديو هفت» و آينده‌اي مجهول

«راديو هفت» نيز يکي از برنامه‌هاي پربيننده تلويزيون بود که هر شب از شبکه «آموزش» پخش مي‌شد اما به دلايلي ادامه پخش آن ميسر نشد. سازندگان اين برنامه روي سايت «راديو هفت» نوشتند: خانم‌ها، آقايان، اعضاءِ محترم خانواده بزرگ «راديو هفت» در سراسر ايران و جهان، سلام و درود بر شما ضمن آرزوي بهترين‌ها براي شما همراهان گرامي‌که در پنج سال گذشته همواره بيننده برنامه «راديوهفت» بوده‌ايد، به اطلاع مي‌رساند که به دنبال تغييرات جديد در فضاي شبکه «آموزش» و پس از تلاش‌هاي فراوان براي رسيدن به يک تعامل دوجانبه ميان سازندگان برنامه وتصميم گيرندگان، متاسفانه اين تلاش‌ها به يک توافق مؤثر منجر نشد. ميزان تغييرات درخواستي به صورتي بود که ساختار «راديو هفت» از شکل هميشگي خود خارج مي‌شد و اين نه به نفع شبکه بود و نه با سليقه مخاطب فهيم برنامه همخواني داشت. لذا ضمن درک مصالح جديد سيما و با احترام به ميليون‌ها مخاطبي که هر شب به ميهمانيِ آرامش و انديشه مي‌آمدند، اعلام مي‌داريم که ادامه ساخت «راديو هفت» با شرايط فعلي امکان پذير نيست. بدون شک بزرگ‌ترين افتخار ما جلب نظر ميليون‌ها بيننده‌اي بود که در سراسرِ ايران و جهان، رسانه ملي را براي تماشا انتخاب مي‌کردند و اميدواريم که اين رابطه همچنان و به‌زودي از طريقي ديگر ادامه پيدا کند. بديهي است که در اين راه بيش‌‌از هرچيز نيازمند دعاي خير و همراهي اعضاي خانواده بزرگ «راديوهفت» هستيم. با اين شرايط بهتر است مسئولان صداو‌سيما هرچه زودتر به ارائه پاسخ در اين زمينه بپردازند و دلايل خود را براي اين کار به مخاطبان اين برنامه‌ها ارائه کنند. منصور ضابطيان مجري اين برنامه در گفت‌وگويي اعلام کرد: تغييراتي در بعضي از شبکه‌ها در سال جديد در نظر گرفته شده که شبکه «آموزش» هم با توجه به رويکردهاي خود الزاماتي را براي ساخت سري جديد «راديو هفت» در نظر دارد و خواستار تغييراتي شده است که در چند جلسه با مسئولان در تعامل و مذاکره درباره اين تغييرات بوديم. او با اشاره به جايگاه برنامه «راديو هفت» در شبکه آموزش يادآور شد: هم عوامل «راديو هفت» و هم مديران شبکه آموزش معتقد هستند که اين برنامه تلويزيوني يکي از آموزشي‌ترين برنامه‌هاي اين شبکه است و سعي دارد ادبيات، سبک زندگي ايراني- اسلامي، فرهنگ و هر آنچه را که براي مردم مهم است در قالبي جذاب ارايه کند و مخاطب زيادي هم دارد. اما حسين ساري مدير شبکه «آموزش» در گفت‌وگويي درباره توقف پخش اين برنامه گفت: برنامه «راديو هفت» به دليل اينکه با رويکردهاي جديد شبکه «آموزش» سازگاري نداشت، نمي‌توانست تداوم يابد. او در مورد برنامه جايگزين براي «راديو هفت»، گفت: شبکه «آموزش» در حال تدوين برنامه‌ جديدي است و در اين شکي نيست که جذب مخاطب در اولويت سازندگان يک برنامه است.

آشتي مهران مديري با تلويزيون

اما از اقدامات مثبتي که رياست جديد سازمان صدا و سيما موفق به انجام آن شده توجه به برنامه‌هاي طنز و حمايت از آنها است. حضور برنامه سازاني که چند سال به دلايل مختلف از تلويزيون به دور بوده‌اند يکي از اين نمونه‌هاست. حضور دوباره مهران مديري بعد از چندين سال دوري از تلويزيون و توليد برنامه‌اي انتقادي در مورد پزشکان با نام «در حاشيه» از مهم ترين دستاوردهاي برنامه‌سازي در اين چند ماه حضور سرافراز در صدا‌وسيما است هر چند اين برنامه حاشيه‌هاي فراواني را به همراه داشت اما همين که نام مهران مديري مخاطبان زيادي را به تلويزيون جذب کرد را مي‌توان به فال نيک گرفت. يکي ديگر از نمونه‌هاي حمايتي تلويزيون، پخش تيزرهاي برنامه «خندوانه» و بنرهاي آن در متروها است که به بالا بردن مخاطبان آن کمک فراواني کرده است. اين برنامه که با اجراي رامبد جوان از شبکه «نسيم» پخش مي‌شود مخاطبان زيادي دارد. ضمن اينکه دست رامبد جوان در برخي از ساختارشکني‌ها در اين برنامه باز گذاشته شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان