نسخه شماره 3820 - 1394/05/14 -

 رئيس‌جمهوري در ديدار معاون نخست‌وزير و وزير خارجه صربستان:
 خاورميانه و بالکان بايد به مناطق صلح و آرامش تبديل شوند 

رئيس‌جمهوري با تاکيد بر اينکه همه کشورها بايد براي تبديل شدن دنياي امروز به جهان عاري از خشونت و افراطي گري تلاش کنند، گفت: مناطق مختلف جهان از جمله خاورميانه و بالکان بايد به مناطق صلح و آرامش تبديل شوند. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در ديدار با «ايوتستا داچيچ» معاون نخست‌وزير و وزير امور خارجه صربستان، تصريح کرد: جمهوري اسلامي‌ ايران با افراط و خشونت در هرکجا مخالف است و فاصله قوميت‌ها و افراطي‌گري، به استقرار آرامش و امنيت کمک نمي‌کند.

رئيس‌جمهوري با اشاره به مذاکرات ايران با 6 کشور و دستيابي به توافق در موضوع هسته‌اي، تصريح کرد: اين مذاکرات نشان داد که ساير مشکلات منطقه‌اي و بين‌المللي را نيز مي‌توان در چارچوب منطق و از طريق ميز مذاکره حل‌و‌فصل کرد. روحاني سپس آمادگي کشورمان براي توسعه روابط بويژه در عرصه اقتصادي با صربستان را خاطرنشان ساخت و ضمن تاکيد بر فعاليت کميسيون مشترک همکاري‌هاي دو کشور، اظهار داشت‌: مناسبات تهران- بلگراد بايد در عرصه‌هاي علمي، فرهنگي و گردشگري بويژه با توجه به جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي دو کشور گسترش يابد.

«ايوتستا داچيچ» معاون نخست‌وزير و وزير امور خارجه صربستان نيز در اين ديدار علاقمندي کشورش براي توسعه مناسبات با جمهوري اسلامي ‌ايران در همه زمينه‌ها بويژه در عرصه اقتصادي را يادآور شد و خواستار يافتن راه‌هاي جديد همکاري در زمينه فرهنگ، علوم، آموزش و گردشگري شد.

همچنين رئيس‌جمهور با اشاره به اشتراکات تاريخي، فرهنگي و ديني دو ملت ايران و جمهوري آذربايجان، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران براي توسعه روزافزون روابط با کشورهاي همسايه از جمله جمهوري آذربايجان اولويت قايل است و از ارتقاي سطح روابط دو کشور در همه زمينه‌ها استقبال مي‌کند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در ديدار «شاهين مصطفي اف» وزير صنعت و اقتصاد جمهوري آذربايجان و رييس آذري کميسيون مشترک همکاريهاي اقتصادي ايران و آذربايجان، با اظهار خرسندي از ايجاد پيشرفت در توسعه روابط دو کشور در دو سال اخير، تلاش براي رسيدن مناسبات تهران - باکو به جايگاه شايسته دو ملت را مورد تأکيد قرار داد و گفت: دو کشور ظرفيت‌هاي فراواني در زمينه‌هاي مختلف براي توسعه بيش از پيش روابط و همکاري‌ها دارند. رئيس‌جمهور با بيان اينکه بعد از توافق هسته‌اي شرکت‌هاي متعددي از سراسر دنيا خواهان سرمايه‌گذاري در ايران هستند، اظهار داشت: بديهي است همسايگان و از جمله جمهوري آذربايجان در اين زمينه اولويت دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان