نسخه شماره 3802 - 1394/04/22 -

 خسارت د اعش براي کشورهاي مسلمان 

پايگاه اقتصادي زاويه وابسته به خبرگزاري رويترز اعلام کرد که داعش با اقدامات و عمليات‌هاي خود در سال 2014 يک تريليون دلار (هزار ميليارد دلار) براي کشورهاي عربي خسارت به بار آورده است.

در اين گزارش مفصل آمده است: پس از گذشت يک سال از اعلام «خلافت اسلامي» داعش، خسارت‌هاي اقتصادي که به کشورهاي عربي وارد شده است به بيش از يک تريليون دلار رسيده که اين خسارت‌ها در بخش‌هاي مهم نفت، گردشگري و زيرساخت‌ مي‌باشد. بنا بر اين گزارش، يک سال مقابله نظامي مستقيم و غير‌مستقيم با داعش توليد ناخالص ملي در کشورهايي مثل سوريه، عراق و تونس را به شدت کاهش داده و افزايش هزينه‌هاي نظامي در چند کشور عربي که در راس آن‌ها عربستان، امارات و قطر قرار دارند به بيش از 40 درصد رسيده است. پايگاه اقتصادي «زاويه» اين آمار و ارقام را از کارشناسان و گزارش‌هاي بين‌المللي به دست آورده است. به گفته ديده بان حقوق بشر سوريه داعش در حال حاضر کنترل مساحتي بيش‌از 50 درصد کل خاک اين کشور را در دست دارد. مناطق تحت سيطره داعش در سوريه در استان‌هاي حمص، رقه، ديرالزور، حسکه، حماه، حلب، دمشق، ريف دمشق و السويداء است.

داعش همچنين 30 درصد مساحت عراق را اشغال کرده که بيشتر مناطق غربي و شمال‌غربي را شامل مي‌شود. خسارت وارده به صنعت نفت عراق و درآمدهاي از دست رفته دولت بغداد به دليل فعاليت‌هاي داعش به همراه هزينه‌هاي نظامي اعراب دو فاکتور مهم در اين گزارش است.

داعش در ابتداي تشکيل نيز از حمايت‌هاي مالي ايالات متحده برخوردار بود. تروريست‌هاي تکفيري که با پول شاهزاده‌‌هاي سعودي از 32 کشور جهان به عراق و سوريه سرازير شدند از حمايت‌هاي پنهان عربستان ،قطر و امارات برخوردار بودند. ترکيه در ايجاد داعش نيز نقش کانال عبور تروريست‌ها و ترانزيت آنها را ايفا کرده است. داعش علاوه بر تحميل هزينه هاي مالي تاکنون ده‌ها هزار نفر را سلاخي کرده‌است و ميليون‌ها نفر را از خانه و کشانه خود آواره کرده است که از آن به عنوان بزگ‌ترين بحران آوارگي قرن اخير در عراق و سوريه ياد مي‌شود.
داعش علاوه بر تمام اين موارد هززينه‌هاي امنيتي کشورهاي مختلف اروپايي و غير مسلمان را نيز به شدت افزايش داده است که در گزارش فوق لحاظ نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان