نسخه شماره 3791 - 1394/04/07 -

 نگاهي به نمايش چشم در مقابل چشم
 آمنه بهرامي: کمي‌به فکر فرو برويم 

در نمايش «چشم در برابر چشم » تئاتري برگرفته از کتاب آمنه بهرامي‌، قصد قضاوت نيست بلکه درد را همانگونه که در جامعه اتفاق افتاد با زبان هنر در قالب تئاتر به صحنه آورده‌اند. نمايشي به کارگرداني نازنين سهامي‌زاده که از 4 تيرماه اجراي خود را با زنگ افتتاحي که توسط بهاره رهنما نواخته شد در فرهنگسراي نياوران آغاز کرد . به گزارش برنا، نمايش «چشم در برابر چشم» از عصر پنجشنبه 4 تيرماه اجراي خود را در فرهنگسراي نياوران آغاز کرده است. نمايشي مستند با سه بازيگر زن که هر کدام روايتي بسيار تلخ از زندگي کارآکترهايي واقعي که در زندگي حقيقي، دردي سوزناک را مستند تجربه کرده‌اند براي تماشاگران بازي مي‌کنند. هنر بازيگري که به حتم از آنها سخت به دنياي آن آدم‌هاي حقيقي درد کشيده رسيده‌اند که چنين درد سوزناکي حتي در قالب بازيگري هم مي‌سوزاند، هم بازيگر، هم تماشاگر و هم جامعه‌اي که مي‌داند حقيقت‌هايي اين چنين هست. درادامه اين گزارش پاي سخنان سه زن مي‌نشينيم،اول کارگردان، دوم حامي‌نمايش و افتتاح کننده آن و سوم يکي از قربانياني که در اثر چنين جنايت سوزناکي زندگيش سوخته است .

واکنش ما به اسيدپاشي نبايد در حد تيتر روزنامه‌ها باقي بماند

نازنين سهامي‌زاده کارگردان اين اثر نمايشي درباره اولين تجربه کارگرداني‌اش به برنا گفت: «با همه سختي‌ها دلچسب بود» اين خلاصه‌ترين جمله‌اي است که درباره تجربه کارگرداني تئاتر مي‌توانم بگويم. نمايشنامه‌اي را براي اجرا انتخاب کرده بوديم که دردناک و تلخ بود. مستند بودن اين وقايع کار را براي ما سخت مي‌کرد. بايد طوري کارگرداني مي‌کردم که به متن و واقعيت داستان وفادار مي‌ماندم و در نهايت کاري را بر صحنه ببرم که بتوانم در حد توان عمق فاجعه و اثرات منفي جبران ناپذير اسيدپاشي در جامعه را نشان دهم.

وي افزود: جامعه هنري در برابر اتفاقات اجتماعي که در حد گسترده در کشور جريان‌ساز و براي افکار عمومي‌ مهم است مسوول و متعهد است. همه ما به نوعي بايد در قالب‌هاي مختلف هنري بتوانيم حرف دل قربانيان حوادث اجتماعي اين چنيني را بزنيم نبايد واکنش‌هاي ما در حد تيتر‌هاي خبري روزنامه‌ها باقي بماند بدون اينکه هيچ اثر مثبتي در اجتماع داشته باشيم من به شخصه توقع واکنش‌هاي بيشتر و موثرتري را از همکارانم نسبت به اتفاقات اسيدپاشي داشتم چه در تئاتر و چه در حوزه‌هاي ديگر. ما بايد با زبان هنر بگوييم که اسيدپاشي جدا از درد جسمي‌که بر قربانيان اين حوادث مي‌گذارد آنقدر عميق و دردناک است که هيچ چيزي نمي‌تواند جبران سلامتي روحي و جسمي‌را بکند که کساني مثل آمنه بهرامي‌آن را از دست داده‌اند.

سهامي‌زاده در پايان گفت: از آمنه بهرامي ‌عزيز براي تمام لحظاتي که در طول تمرين اين نمايش کنار ما و بازيگران بود ممنونم. بازيگران اين اثر براي همزادپنداري و نزديکي بيشتر با قربانيان حوادث اسيدپاشي فقط به متن نمايشنامه اکتفا نکردند و خودشان با تحقيقات ميداني و جلسات متعدد با آمنه و امثال او سعي کردند بار مسووليتي که با پذيرش اين نقش به دوش گرفتند را به درستي به مخاطب هنگام اجرا منتقل کنند. ما در «چشم برابر چشم» تمام سعي مان را کرديم که قاضي نباشيم، قضاوت نکنيم فقط روايت گر يک فاجعه اجتماعي بوديم که در زمان اجرا و بعد از پايان آن همه چيز را به مخاطب سپرديم که بعد از خاموش شدن چراغ‌هاي سالن نمايش با خود فکر کند که چقدر در کمک به اين قربانيان خشونت‌هاي اجتماعي به عنوان يک شهروند مسوول گام برداشته است.

اتفاقي که براي آمنه بهرامي‌رخ داد را حق نداريم فراموش کنيم

بهاره رهنما بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون که زنگ افتتاح نمايش «چشم در برابر چشم» را نواخت درباره اجراي آثار اين به گفت: تئاتر اجتماعي و مستند مي‌تواند جايگاه خوبي در عرصه نمايش کشور ما داشته باشد و اينکه هنرمندان جوان با حساسيت دغدغه و تعهد به حوادث تلخ اجتماع خود در قالب هنر مي‌پردازد براي همه ما اميدوار کننده است و نويد آينده اي روشن در عرصه نمايش را مي‌دهد که عناصر تشکيل دهنده آن جواناني است که به درد جامعه واکنش نشان مي‌دهند و مي‌خواهند حرف خود را در زبان هنر به مخاطبان بزنند. اتفاقاتي که براي آمنه بهرامي‌افتاد هرگز نبايد فراموش شود همانطور که مي‌دانيد متاسفانه ما هنوز هم اين خشونت‌هاي اجتماعي را شاهد هستيم و اين چيزي نيست که به راحتي بتواند از ذهن مردم پاک شود. نمايش «چشم در برابر چشم» تنها يکي از آثار هنري است که هر هنرمند در واکنش به اين حوادث تلخ اجتماعي توانسته نشان دهد. همه مي‌دانيم که زبان هنر با توجه به جهاني بودن و همه شنود بودنش مي‌تواند حرف‌هايي را بزند که بسياري از مواقع نمي‌توانيم آن‌ها را با زبان ساده روايت کنيم اما سلاح فرهنگ و هنر ابزار قدرتمندي در دست ماست که با استفاده از آن مي‌توانيم ذهن مخاطبان را در برابر اين خشونت‌هاي اجتماعي آگاه کنيم و کاري کنيم که همه بعد از ديدن اين آثار هنري با وجداني بيدار و آگاه بتوانند گامي‌در جهت رفع و کمرنگ شدن اين حوادث دردناک اجتماعي بردارند. به گزارش ايلنا بهاره رهنما ضمن ابزار خرسندي از اين حرکت فرهنگي براي آگاهي بخشي بيشتر درباره يک آسيب اجتماعي جدي اظهار کرد: شهر ما مثل بسياري از کلانشهرهاي دنيا حافظه کوتاه مدتي دارد و اتفاقاتي که گاهي به نظر بسيار بزرگ، مهيب، تراژيک و اثرگذار مي‌آيند به سرعت از حافظه همه ما پاک مي‌شوند. آمنه بهرامي‌متاسفانه يکي از اين اتفاقات بود. يکي از دختران اين شهر که برايش اتفاق عجيبي رخ داد. اتفاقي که امکان داشت براي هر يک از ما دختران و زنان اين شهر رخ دهد. اتفاقي که بر اثر سهل‌انگاري، کينه، بيماري روحي يا بدخواهي به سادگي رخ داد ولي روح و جسم يک زن، اطرافيانش و وجدان عمومي‌جامعه را خدشه‌دار کرد. اما براي چه مدتي؟

اين هنرمند افزود: چيزي که باقي ماند براي خود آمنه باقي ماند که هميشگي است. به نظرم حتي اين مسئله براي اطرافيان او ساده‌تر باشد و بعد از مدتي فراموش کنند اما براي خودش بسيار سخت خواهد بود. گذشت آمنه از قصاص خيلي عجيب است؛ اصلا وقتي فکر مي‌کنم نمي‌توانم خودم را جاي آمنه قرار دهم و بگويم که کار صحيحي انجام داد يا نه.

رهنما خاطرنشان کرد: خوشحالم به عنوان حامي‌در کنار کار حضور دارم و اميدوارم حرکت‌هاي فرهنگي از اين دست براي آمنه اميد، معجزه و برکت به همراه داشته باشد که دور از ذهن نيست.

رهنما در پايان گفت: اميدوارم جواناني مثل نازنين سهامي‌زاده در عرصه هنر هر روز بيشتر شوند و بتوانند با قلم، نگاه هنري و تعهد هنرمندانه خود حرف دل قربانيان بازمانده از حوادث تلخ اجتماعي را بزنند و بتوانند دين خود را به جامعه و کشور خود ادا کنند.

و در پايان آمنه بهرامي يکي از قربانيان اسيدپاشي که اين نمايش بر گرفته از کتاب او که تاثير گرفته از زندگي حقيقي اين دختر جوان است برصحنه رفته است به دليل اينکه هم اکنون در کشور اسپانيا همچنان در پس سال‌ها از زمان وقوع اين جنايت سوزناک تحت درمان پزشکي است با ارسال پيام صوتي خطاب به تماشاگران اينگونه گفت :

«اميدوارم با ديدن نمايشي که بر اساس زندگي من روي صحنه مي‌رود کمي‌به فکر برويم و روزي برسد که هر يک از ما خوب زندگي کنيم و ديگر شاهد آسيب‌هاي اجتماعي نظير اسيدپاشي نباشيم.

اميدوارم انسان‌هاي شايسته‌اي باشيم که اجتماع شايسته‌اي را به وجود آوريم و بتوانيم با امنيت بيشتر زندگي کنيم. با ديدن اين نمايش قدر سلامتي‌ خود را بيشتر بدانيد و به اين نکته توجه کنيد که آسيب‌رساندن به يک همنوع دردناک است.

به خاطر اين نمايش از کارگردان تشکر مي‌کنم چون وقتي کار را ديدم متوجه شدم لحظه به لحظه اين نمايشنامه براساس گفته‌هاي خودم روي صحنه رفته و از اينکه گروه موفق شد نمايش را اجرا کند، خوشحالم.نمايش «چشم در برابر چشم» سه روايت از زندگي آمنه بهرامي ‌يکي از قربانيان اسيدپاشي است».

اما آمنه اين روزها منتظر است شايد عمل چشمش درصدي از بينايي‌اش را باز گرداند. نمايش «چشم در برابر چشم» نوشته سياوش حيدري و کارگرداني نازنين سهامي‌زاده هر شب ساعت 21 در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران روي صحنه مي‌رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان