نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -

 از هر دري خبري 

انتشار کتاب با گويش لرستاني

دالو مرواريد با گويش لري فارساني به بازار کتاب آمد. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، کتاب «دالو مرواريد » (دالو مرواري) از مجموعه کتاب‌هاي سيمرغ را با گويش فارسي- لري فارساني، با لوح فشرده، وارد بازار نشر کرده است. به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين کتاب توسط منوچهر کريم‌زاده بازنويسي شده و روايت شفاهي قصه‌ با صداي شعله ايل‌بيگي‌پور است. آتنا شمس اسفندآبادي نيز، آن را تصويرگري کرده است. بر اين اساس، روايت «دالو مرواريد» يکي از روايت‌هاي قصه پيرزن و خروس است که در ميان قصه‌هاي ادب شفاهي ايران با روايت‌هاي گوناگون نقل شده است؛ اما روايت بختياري آن همراه با شعرهاي شيرين يکي از ساکنان لر زبان شهر فارسان نقل شده است. ماجراي داستان از اين قرار است: «دالو مرواريد روزي اتاق خود را جارو مي‌کند. در زير گليم سکه‌اي مي‌يابد. با آن سکه مقداري ماست مي‌خرد؛ اما خروس ماست را مي‌خورد. دالو مرواريد با خروس دعوا مي‌کند. خروس هم به چشم دالو مرواريد نوک مي‌زند. دالو مرواريد نزد قاضي مي‌رود و از او شکايت مي‌کند. اما قاضي ...» مجموعه کتاب‌هاي «سيمرغ قصه‌هاي ايران» براي کودکان و نوجوانان و با هدف شناساندن ادبيات بومي و قومي و لهجه‌ها و گويش‌هاي مردم ايران زمين تدوين شده است. 17 عنوان از اين مجموعه در حاشيه هفدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون در بهمن ماه سال1393 در شهر کرمانشاه، طي آيين ويژه‌اي رونمايي شد. گفتني است اين کتاب‌ در 44 صفحه رنگي با جلد سخت و شمارگان 7 هزار نسخه براي گروه سني ب و ج (9 تا 14 سال) با قيمت 8 هزار و دويست تومان روانه بازار محصولات فرهنگي هنري شده است.

«آسمان آبي مادرم» در ايتاليا

فيلم سينمايي «آسمان آبي مادرم» به کارگرداني علي قوي تن در چهل و پنجمين دوره جشنواره فيلم کودک جيفوني که از تاريخ 26 تير تا 4 مرداد ماه سال‌جاري در کشور ايتاليا برگزار مي‌شودحضور خواهد داشت. به گزارش ايلنا،اين جشنواره در 3 بخش فيلم‌هاي سينمايي، کوتاه و مستند برگزار مي‌شود و فيلم «آسمان آبي مادرم» در بخش مسابقه فيلم‌هاي سينمايي (رده سني کودکان) اين جشنواره براي دريافت جايزه (گريفون) با فيلم‌هايي از کشورهاي استراليا، بلژيک، فرانسه، دانمارک و آلمان به رقابت خواهد پرداخت. جشنواره فيلم جيفوني ايتاليا يکي از معتبرترين جشنواره‌هاي فيلم کودک و نوجوان در دنياست و امسال تنها 98 اثر از بين 4200 اثر ارائه شده به جشنواره در اين رويداد به نمايش و رقابت خواهند پرداخت و 3600 کودک و نوجوان از 52کشور آثار بخش‌هاي مختلف اين جشنواره را داوري مي‌کنند.

موسسه رسانه‌هاي تصويري که پخش بين‌المللي اين فيلم را بر عهده دارد، پيش‌از اين نيز بر روي ديگر آثار اين فيلمساز «پرواز بادبادک‌ها» و «آفتاب‌، مهتاب، زمين» فعاليت کرده بود. فيلم «آسمان آبي مادرم» تنها فيلم سينمايي ايراني حاضر در اين جشنواره است و انيميشن کوتاه «جوجه ماشيني» به کارگرداني محبوبه محمدزکي نيز در بخش مسابقه فيلم‌هاي کوتاه (رده سني جوانان) جشنواره حضور دارد.

ناصر ملک مطيعي در «معکوس»

ناصر ملک مطيعي بازيگر فيلم سينمايي«معکوس» به کارگرداني پولاد کيميايي شد. به گزارش خبرگزاري برنا، ناصر ملک مطيعي بازيگر فيلم سينمايي«معکوس» به کارگرداني پولاد کيميايي شد. پيش از ملک مطيعي رضا يزداني خواننده براي بازي در اين اثر قرار داد بسته بود. دست اندرکاران «معکوس» مشغول مذاکره براي انتخاب بازيگر زن فيلم هستند. ظاهرا قرار است نقش اصلي زن فيلم نيز از ميان چهره‌هاي شناخته شده سينما انتخاب شود. خبر ديگر درباره اين پروژه اضافه شدن عبدالله اسکندري به فهرست عوامل پشت دوربين است. اين چهره پرداز سرشناس قرار است در «معکوس» با پولاد کيميايي همکاري کند. طبق برنامه ريزي انجام شده تکميل فهرست بازيگران، فيلمبرداري اين فيلم هفته آينده در تهران آغاز مي‌شود. فيلمي که بخش اعظم آن جاده‌اي است و در جاده‌هاي اطراف تهران جلوي دوربين مي‌رود. اين اولين فيلم بلند سينمايي پولاد کيميايي در مقام کارگردان است که به نظر مي‌رسد تجربه متفاوتي در ژانر اکشن در سينماي ايران باشد.

بهنام صفوي براي عمل

آماده مي‌شود

مدير اجرايي برنامه‌هاي بهنام صفوي خواننده موسيقي پاپ کشورمان از بهبود نسبي اوضاع جسماني اين خواننده بعد از افت فشار چند روز گذشته خبر داد. ميلاد لطيفي در گفت‌وگو با مهر درباره آخرين وضعيت جسماني بهنام صفوي خواننده جوان پاپ که از بيماري رنج مي‌برد اينگونه گفت: پنجشنبه 28 خرداد ماه به دليل خستگي شديدي که بهنام براي توليد کليپ «خدا» در ويژه برنامه «ماه سپيد» داشت، دچار افت فشار شد و ما ناچار شديم وي را به بيمارستان منتقل کنيم که خوشبختانه با تمهيداتي که از سوي تيم پزشکي بيمارستان صورت گرفت مشکل برطرف شد و او هم اکنون از وضعيت بسيار خوبي برخوردار است. وي ادامه داد: بهنام صفوي هم اکنون مشغول استراحت است و طي روزهاي آينده پزشک معالج وي تاريخ نهايي عمل جراحي را اعلام خواهد کرد. البته طبق توصيه‌هاي پزشک، بهنام صفوي نبايد قبل از عمل جراحي بيش‌از حد به خود فشار بياورد. اما به هر حال او به خاطر قولي که براي ساخت کليپ «خدا» به عوامل سازنده داده بود با جان و دل تلاش کرد تا کليپ سر تاريخ مقرر به برنامه برسد و همين باعث شد که وي به دليل بيماري که دارد با فشار زيادي مواجه شود. وي در پايان تصريح کرد: بهنام هم اکنون در وضعيت روحي بسيار خوبي قرار دارد و نزديکان او مي‌دانند در اين دو سالي که از اين ضايعه رنج مي‌برد، خيلي‌ها از بيماري او خبر نداشتند و وي در کمال آرامش مراحل درمان را با دارو طي مي‌کرد. به هر ترتيب من باز هم از همه طرفداران مي‌خواهم در کمال آرامش فقط براي سلامتي بهنام صفوي دعا کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان