نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -

 انگيزه جوانان بريتانيايي براي عضويت در داعش 

روزنامه اينديپندنت نوشت نخست وزير بريتانيا بايد براي درک و کاهش تمايل جوانان به پيوستن به داعش، نگاهي فراتر از نگراني‌هاي امنيتي داشته باشد.

اين روزنامه بريتانياي امروز در پايگاه اينترنتي خود در مقاله‌اي به قلم ريچارد بارت نوشت ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا در سخناني در روز جمعه در اسلووکي گفت خانواده‌ها و جوامع بايد تمايل جوانان به سمت داعش را کشف و با افراط گرايي مقابله کنند.

آنها همچنين بايد مانع ملحق شدن اعضاي جوان خانواده‌هايشان به باندهاي ضد اجتماعي يا افتادن در دام فرقه گرايي که به همان اندازه جذابيت دارد شوند. دولت نيز بايد براي کاهش چنين اتفاق‌هايي تلاش کند. کامرون داعش را يکي از بزرگترين تهديدهايي که جهان تا کنون با آن مواجه شده است توصيف کرد که همه بخش‌هاي جامعه بايد با نفوذ آن مقابله کنند.

مشکل دولت تاکيد بيش از حد آن بر جنبه‌هاي امنيتي بوده است، براي مثال قانوني صادر کرده است که مانع خروج افرادي که احتمال دارد به داعش بپيوندند يا مخالفت با بازگشت آنها به کشور شود. در اين قانون فرض بر اين است که هر فردي که به يک گروه تندرو که بر ضد‌بشار اسد،‌ رئيس جمهور سوريه يا دولت عراق مي‌جنگد، يک تروريست بالقوه داخلي است. اما مسئله اين نيست. هيچ مدرکي وجود ندارد که نشان دهد داعش فردي را براي انجام حمله تروريستي به يک کشور غربي اعزام کرده باشد گرچه حاميان خود را ترغيب کرده است اگر نمي‌توانند به سوريه سفر کنند، هر کاري که مي‌توانند در داخل کشور خود انجام دهند.

با وجود نگراني‌هاي بريتانيا، انگيزه اصلي سفر اين دسته از زنان و مردان به سوريه براي ملحق شدن به داعش بيشتر به چالش کشيدن سياست‌هاي اجتماعي دولت است نه سياست امنيتي آن.

حقيقت وحشتناک اين است که داعش با وجود ويژگي‌هاي ديکتاتوري خود از برخي جهات بهتر از دولت‌هايي که قبلا مناطق تحت تصرف داعش را اداره مي‌کردند، حکومت مي‌کنند.

داعش به کساني که به آن ملحق مي‌شوند فرصتي تازه مي‌دهد تا بخشي از يک اتفاق جديد باشند، به خصوص افراد بي هدف را بدون توجه به جنسيت و توانايي‌هايشان هدفمند مي‌کند. متاسفانه بايد گفت در جامعه بريتانيا تعداد محدود اما قابل توجهي از جوانان نمي‌توانند در اين کشور به آمال و آرزوهاي خود دست يابند و راه بهتري براي تخليه انرژي‌هاي خود به جز ملحق شدن به داعش ندارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان