نسخه شماره 3786 - 1394/04/01 -

 شايعه آغاز عمليات موصل 

پيش‌مرگ‌هاي کرد اعلام کردند که با همکاري جنگنده‌هاي ائتلاف ضد‌داعش چهار حمله افراد مسلح داعش به شرق موصل را ناکام گذاشتند. در همين حال، يک عضو کميسيون امنيت و دفاع در شوراي استانداري نينوا عنوان داشت که اولين مرحله مقدماتي عمليات آزادسازي موصل از چند روز قبل آغاز شده است. به گزارش ايسنا، دلشاد مولود، سخنگوي فرماندهي نيروهاي پيش‌مرگ در مصاحبه با روزنامه الشرق‌الاوسط گفت: براساس اطلاعات ما اعضاي داعش از شب گذشته آماده مي‌شوند تا به نيروهاي ما در محور «الخازر»در شرق موصل حمله کنند و براساس اين اصلاحات نيروهاي نخبه پيشمرگ‌ در محور «الخازر» با سلاح‌هاي سنگين خود توانستند مهاجمان را از بين ببرند و تلفات و خسارت‌هاي بسياري را به داعشي‌ها وارد کنند. در حملات مشترک نيروهاي ما و جنگنده‌هاي ائتلاف 30 فرد مسلح به هلاکت رسيدند.

همزمان، مسعود بارزاني، رئيس اقليم کردستان عراق با خالد العبيدي، وزير دفاع عراق و بابکر زيباري، رئيس ستاد ارتش عراق در خصوص آخرين تحولات امنيتي و اوضاع ميداني جبهه‌هاي نبرد با داعش گفت‌وگو کرد.در بيانيه رياست اقليم کردستان آمده است که در اين ديدار اوضاع شهر موصل و آينده آن مورد بررسي قرار گرفت و به ايستادگي در مقابل تروريست‌ها و آزادسازي مناطق اشغال شده توسط تروريست‌ها تاکيد شد.

آغاز مرحله مقدماتي آزادسازي موصل

در همين حال نخروان حامد، عضو کميته امنيتي و دفاعي شوراي استانداري نينوا در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: مرحله مقدماتي عمليات آزادسازي موصل که مبتني بر بمباران مقرهاي داعش توسط جنگنده‌هاي ائتلاف بود، آغاز شده است، حملات هوايي به مواضع و مقرهاي داعش در سنجار و اسکويه و در داخل شهر موصل و جنوب آن صورت گرفته است و اين حملات خسارت و تلفات زيادي را به داعش وارد کرده و هول و وحشت را در ميان اين گروه ايجاد کرده است.

وي افزود: دو لشکر از ارتش عراق براي نبرد موصل آماده شده‌اند و ما منتظر مسلح کردن بسيج مردمي و پليس فدرال از اهالي موصل با سلاح‌هاي سنگين و سبک هستيم و اين که حقوق‌ آن‌ها که از چهار ماه قبل پرداخت نشده است هرچه سريعتر پرداخت شود.

همزمان سعيد مموزيني، مسول بخش اطلاع‌رساني حزب دموکرات کردستان گفت: افراد مسلح داعش روز گذشته 98 کودک را در موصل علي‌رغم خواسته خانواده‌هايشان بازداشت کردند و آن‌ها را به اردوگاه‌هاي آموزشي اين گروه بردند و پس از آن که اعضاي خانواده کودکان تلاش کردند مانع از بازداشت فرزندانشان شوند نيروهاي داعش آن‌ها را مورد شکنجه قرار دادند.

آزادسازي مسير استراتژيک خطوط نفتي عراق

از سوي ديگر فرماندهي پليس فدرال عراق از آزادسازي منطقه «جزيره» در غرب سامرا واقع در استان صلاح‌الدين عراق خبر داد و اعلام کرد که نيروهاي عراقي مسير استراتژيک خطوط نفتي عراق را در اين منطقه تحت کنترل خود درآوردند.

منابع عراقي مي‌گويند که نيروهاي امنيتي و نيروهاي گردان «سرايا السلام» وابسته به جريان صدر پس از آزادسازي منطقه جزيره سامرا نيروهاي خطرناک و سرکرده ارشد داعش را بازداشت کردند که اين فرد مسوول عمليات بمب‌گذاري و ترورها بود.

منابع امنيتي در گفت‌وگويي خبري عنوان داشتند که نيروهاي مشترک عراقي با حمايت بسيج مردمي 15 تن از تروريست‌هاي داعش را در منطقه ابوجراد در شهرستان بيجي در استان صلاح‌الدين به هلاکت رساندند. تروريست‌هاي کشته شده تابعيت‌هاي قفقازي داشتند و نيروهاي عراقي توانستند تمامي آنها را در ابوجراد محاصره کرده و از پاي درآورند.

آنها عنوان داشتند که نيروهاي مشترک بخش عمليات غرب سامرا در استان صلاح‌الدين را کاملا تحت کنترل خود درآوردند اما افراد مسلح داعش همچنان کريدورهايي در اطراف تاسيسات پالايشگاه بيجي دارند.از سوي ديگر يک منبع در وزارت پيش‌مرگ‌ها اعلام کرد که در درگيري‌ها در نزديکي شهر موصل 42 عضو داعش کشته شدند که هشت تن از آنها تابعيت آلماني داشتند و يک تن افغاني بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان