نسخه شماره 3784 - 1394/03/30 -

 مدير عامل شرکت ملي صادرات گاز اعلام کرد:
 مذاکره ايران با 170 شرکت خارجي براي صادرات گاز 

مدير‌عامل شرکت ملي صادرات گاز از مذاکره با 170 شرکت خارجي براي صادرات گاز در سال 93 خبرداد و گفت: سال گذشته نخستين سالي بود که تراز گاز در کشور مثبت شد.

بنابر گزارشي از وزارت نفت،عليرضا کاملي با بيان اين که ايران با 34 تريليون متر مکعب گاز، دارنده بزرگترين ذخاير گازي دنيا است به افزايش توليد روزانه بيش از 120 ميليون مترمکعبي گاز در سال گذشته اشاره کرد.

وي گفت: با توجه به سياست وزارت نفت، افزايش توليد گاز در کشور قرار است ظرف سه سال آينده تداوم يابد به نحوي که در سال 2019 توليد گاز به يک ميليارد مترمکعب در روز برسد؛ بدين ترتيب شرايطي فراهم مي‌شود که بخشي از اين افزايش توليد براي صادرات در نظر گرفته شود.

کاملي با اشاره به اين که سياست کلي و کلان صادرات گاز بدين صورت است که با افزايش توليد گاز، تفکيک و تخصيص آن به بخش‌هاي مختلف از طريق معاونت برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروکربوري و با هماهنگي با وزير نفت صورت مي‌گيرد، تصريح کرد: سياست صادرات گاز نيز از سوي وزير نفت به شرکت ملي صادرات گاز تکليف مي‌شود.

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز ايران با اشاره به اين که اولويت نخست براي صادرات گاز کشورهاي منطقه هستند، اظهار داشت: هم اکنون با کشورهاي ترکمنستان، ارمنستان، آذربايجان، ترکيه تعامل نزديکي وجود دارد و بزودي عراق نيز به اين کشورها اضافه مي‌شود؛ ضمن اين که مذاکراتي با ديگر کشورهاي منطقه خليج فارس مثل امارات، کويت، بحرين و عمان صورت گرفته است و در حال بستر سازي براي صادرات گاز به اين کشورها هستيم. کاملي اظهار داشت: با توجه به روند فزاينده توليد گاز و همچنين طولاني بودن زمان مذاکرات قراردادهاي گازي لازم است از هم اکنون اين اقدام‌ها و مذاکرات انجام شود.

وي درباره صادرات گاز به اروپا با تاکيد بر اين که اولويت نخست در صادرات گاز، کشورهايي است که از لحاظ جغرافيايي به ايران نزديک هستند، تصريح کرد: ايران مي‌تواند با ساخت حداکثر 200 کيلومتر خط لوله، گاز را به کشورهاي حاشيه خليج فارس صادر کند و طبيعي است که اين کشورها به دليل هزينه و زمان کمتر و منافع بيشتر، اولويت نخست صادرات گاز هستند.

وي با بيان اين که ورود به بازار گاز اروپا از طريق خط لوله در شرايط فعلي حداقل به چهار هزار کيلومتر خط لوله نياز دارد که که نيازمند هزينه بالا و زمان بيشتري است، تصريح کرد: البته اين بدان معني نيست که به بازار اروپا چشم نداشته باشيم بلکه نگاه ما به اين بازار بلند‌مدت است و اميدواريم از طريق ال ان جي به بازارهاي اروپا دسترسي يابيم.

کاملي همچنين به بحث تبديل گاز به برق نيز اشاره کرد و با بيان اين که در اين زمينه تاکنون چندين توافقنامه امضا شده است، اظهار اميدواري کرد که با احداث اين نيروگاه‌ها و تبديل گاز به برق و تامين برق کشورهاي همجوار‌، ارزش افزوده ناشي از تبديل گاز به برق نصيب کشور شود.

کاملي افزود: همچنين در اين زمينه مذاکراتي با شرکت‌هاي خارجي براي تبديل گاز به برق انجام شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان