نسخه شماره 3784 - 1394/03/30 -

 پس‌ از به نتيجه رسيدن مذاکرات هسته‌اي انجام شد
  تشکيل کارگروه گزارش رژيم‌تجاري ايران  

اقتصاد ايران شفافيت لازم را ندارد و اين خود مانعي براي سرعت بخشيدن به حضور در سازمان تجارت جهاني بود اما دليل اصلي عدم تشکيل کارگروه بررسي گزارش رژيم تجاري ايران مساله هسته‌اي است. پس از آنکه دولت وقت آمريکا براي بار هفدهم مانع از درخواست حضور ايران به سازمان تجارت جهاني نشد و جمهوري اسلامي‌ايران به عنوان ناظر به اين سازمان پيوست، همگان بر اين باور بودند که سرعت روند حضور ايران در WTO شدت يافته و طي مدت زماني مشخص ايران به عضويت رسمي‌در اين سازمان درآيد؛ اما با گذشت بيش‌از 5 سال همچنان ايران به عنوان ناظر در اين سازمان حضور دارد، گزارش رژيم تجاري ايران مورد بررسي قرار نگرفته است. منصور کمال نيا مدرس دانشگاه در اين خصوص به ايلنا مي‌گويد: «در آن مقطع زماني زمزمه‌هايي مبني بر سئوالات متعدد از ايران به گوش مي‌رسيد و مسئولان وقت خود را آماده پاسخگويي به سوالات مي‌کردند؛ اما پس از اينکه بيش از 700 سوال از ايران پرسيده شد روند پاسخگويي زمان‌بر بود. البته دليل طولاني شدن پاسخ به سئوالات تعداد بالاي آن نبود بلکه شفاف نبودن اقتصاد ايران طي ساليان گذشته بود.

«اقتصادي که طي سال‌هاي گذشته بيشترين اختلاس‌هاي جهان را به نام خود ثبت کرد. «اين گفته کمال نيا صحيح است چراکه اقتصاد ايران شفافيت لازم را ندارد و اين خود مانعي براي سرعت بخشيدن به حضور در سازمان تجارت جهاني بوده است. با اين همه، پاسخ به سوالات در دستور کار مقامات وقت ايران قرار گرفت ولي کارگروه رسيدگي در اين سازمان تشکيل نشد. براساس سوابق و بررسي‌ها در زماني که يک کشور به سوال‌هاي مطرح شده پاسخ دهد بايد يک کارگروه ويژه تشکيل شود و تمامي‌سوال‌ها مورد ارزيابي قرار گيرد؛ اما در خصوص ايران تا به امروز چنين اقدامي‌دردستور کار قرار نگرفته و اين احتمال مي‌رود که تشکيل کارگروه ايران نيز همانند ديگر برنامه‌ها به پس از به نتيجه رسيدن نتايج مذاکرات به سرانجام برسد.علي احمدي کارشناس مسائل اقتصادي در اين خصوص بيان مي‌دارد حال که قرار است پس از به نتيجه رسيدن مذاکرات تکليف بررسي گزارش تجاري ايران روشن شود بايد بگوييم که گزارشي که پيشتر به آنان داده‌ايم ديگر قابل استناد نيست چراکه اقتصاد ايران بسيار با آن مقطع فاصله دارد و بايد يک گزارش ديگر آماده و ارسال کنيم.

از سقوط ريال

تا متوقف شدن برنامه‌هاي کليدي

براساس بررسي‌ها اقتصاد ايران طي سال‌هاي 1390 تا 1392 با چالش‌هاي بسياري از جمله سقوط «ريال» مواجه شد همچنين در اين سال‌ها بسياري از برنامه‌ريزي‌هاي کليدي متوقف و شرکت‌هاي بزرگ ايران با چالش‌هاي قابل توجهي مواجه شدند تا جايي که نقش آنان در اقتصاد ايران به حداقل ممکن رسيد.

اما در اواسط سال 1392 بارديگر رويکرد ايران در بخش اقتصادي مورد ارزيابي کارشناسان داراي تجربه قرار گرفت و تمامي‌نقاط ضعف بررسي و راهکار‌هاي جبران زيان‌ها در دستور کار قرار گرفت؛ به طوري که تيم اقتصادي دولت سعي را برآن داشت تا اصلاحات لازم را مبني بر رسيدن به رشد اقتصادي دربرنامه کاري خود قرار دهند.

رشد منفي و مثبت اقتصاد ايران طي يک دهه

اقتصاد ايران که رشد منفي را تجربه کرده بود پس از مدت زماني بار ديگر مثبت و نرخ تورم کاهش يافت و همه اين قبيل از اقدامات بايد در گزارش جديد رژيم تجاري ايران آورده شود. البته در خصوص شفاف سازي اقتصاد نيز بايد گام‌هايي برداشته شود چراکه تيم اقتصادي دولت حسن روحاني به خوبي مي‌داند سازمان تجارت جهاني در خصوص تمامي‌بخش‌هاي اقتصاد ايران اگر حتي يک سوالي بي‌جواب داشته باشد، نمي‌گذارد ايران به عضويت اين سازمان درآيد.

مجيد معلم، مدرس دانشگاه نيز در خصوص اقداماتي که بايد پيش‌از حضور در دستور کار قرار گيرد، مي‌گويد: «بايد امروز ارزيابي کنيم که در چه سطحي قرار داريم.

بايد بدانيم که اگر به سازمان بپيونديم علاوه براينکه دروازه بيش از 155 کشور براي ايرانيان باز خواهد شد دروازه ايران نيز براي اين کشور‌ها باز مي‌شود و رقابت واقعي شکل مي‌گيرد. امروز بهتر است به فکر توليدات قابل رقابت باشيم. در ايران بسياري کالاها توليد مي‌شود که در سطح بين‌المللي جايگاهي ندارند و بايد مورد بازنگري قرار گيرند.

روزهاي پس از تحريم

گفته‌هاي اين کارشناس اقتصادي نيز در خصوص روز‌هاي پس از حضور قابل توجه است. اگر نگاهي به بازار و توليدات داخل داشته باشيم به خوبي مي‌بينيم، کالاهايي که توليد مي‌شود از درجه کيفي پاييني برخوردار است. دولت بايد براي اين مورد مهم فکري اساسي داشته باشد.

براساس اعلام در تيرماه نتيجه مذاکرات مشخص خواهد شد و زمان براي توسعه و بهبود توليد ايران محدود است. روزهاي پس از تحريم‌ها براي ايران هرثانيه‌اش ارزشمند است چرا که زمان براي رسيدن به جايگاه ايران بسيار از دست رفته و کشورهايي که روزگاري از ايران عقب‌تر بوده‌اند امروز بازار کشور‌هاي جهان را در اختيار خود درآورده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان