نسخه شماره 3783 - 1394/03/28 -

 آيا بيماران گوارشي مي‌توانند روزه بگيرند؟ 

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکي تهران و فوق‌تخصص گوارش و کبد بالغين گفت: مبتلايان به بيماري‌هاي گوارشي با کنترل بيماري خود از طريق مصرف موادغذايي سالم و افزايش دفعات صرف غذا به ميزان کم در فاصله زماني بين افطار و سحر مي‌توانند بدون بروز عارضه‌اي روزه بگيرند. به گزارش ايرنا، دکتر اکرم پورشمس در اين مورد توضيح داد: مبتلايان به بيماري‌هاي گوارشي در صورتي که بيماري آنها کنترل شده و به مرحله حاد نرسيده باشد و داروهاي تجويزشده براي آنها روزانه بين يک يا 2 دوز باشد، مي‌توانند با مديريت و برنامه ريزي روزه‌داري سالمي را داشته باشند. فوق‌تخصص گوارش و کبد بالغين با بيان اينکه رعايت ميزان مناسب و نظم در دريافت موادغذايي سالم و با کيفيت به اين بيماران توصيه مي‌شود، افزود: اين بيماران بايد با تقسيم بندي فاصله زماني بين افطار و سحر، دفعات دريافت موادغذايي به مقدار کم را تنظيم و از خوردن و آشاميدن يک باره موادغذايي در زمان افطار و سحر پرهيز کنند. پورشمس ادامه داد: اين بيماران مي‌توانند دوز داروهاي خود را در وعده افطار و سحر و تحت نظر پزشک معالج مصرف کنند.

فوق‌تخصص گوارش و کبد بالغين اظهار کرد: لازم است اين بيماران براي پيشگيري از بروز مشکلات گوارشي، هنگام افطار موادغذايي مانند خرما، عسل، نان و پنير، چاي کمرنگ، فرني و غذاهاي ساده مصرف کنند و از خوردن انواع آش‌ها خودداري کنند. پورشمس با تاکيد بر اينکه اين بيماران هرگز بدون سحري نبايد روزه بگيرند، گفت: بيماران گوارشي بايد از خوردن بيش از اندازه مواد قندي، شيريني، زولبيا و باميه و همچنين نمک در برنامه غذايي پرهيز کنند. وي ادامه داد: مصرف بيش از حد موادغذايي شيرين و چرب هنگام افطار، سبب تشنگي و در نتيجه مصرف زياد نوشيدني‌ها به ويژه مايعات خنک مي‌شود؛ مصرف زياد نوشيدني‌ها نيز به دليل رقيق کردن اسيد و آنزيم‌هاي دستگاه گوارش سبب اختلال در هضم و جذب موادغذايي و بروز مشکلاتي مانند درد شکم و نفخ مي‌شود. پورشمس توصيه کرد: همچنين بيماران گوارشي از مصرف غذاهاي بسيار چرب و شور مانند ته ديگ، آش‌هاي شور، برنج چرب و ماکاروني چرب در وعده سحري بايد پرهيز کنند؛ بسياري از روزه‌داران به علت ترس از تشنگي در طول روز، هنگام سحر مقدار زيادي آب مي‌نوشند، اما نوشيدن آب وسط غذا، سبب رقيق شدن شيره گوارشي و سوء‌هاضمه مي‌شود.استاد تمام دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: خوردن غذاهايي مانند سرخ کردني‌ها، بادنجان، سوسيس و کالباس، سس مايونز، فلفل، انواع شور و ترشي و نوشابه‌هاي گازدار نيز توصيه نمي‌شود. پورشمس همچنين توصيه کرد: اين بيماران از قرار گرفتن در محيط‌هاي داراي آلودگي هوا و ريزگردها دوري کنند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اينکه بيماراني که داراي مشکلات حاد دستگاه گوارش هستند، مجاز به روزه‌داري نيستند، اضافه کرد: روزه براي افرادي که بيماري حاد دستگاه گوارش مانند زخم معده، زخم اثني‌عشر يا نارسايي کبدي دارند، توصيه نمي‌شود. پورشمس اظهار کرد: حتي بيماراني که مشکلات گوارشي حاد دارند و به تازگي شروع به مصرف دارو کرده‌اند، مجاز به گرفتن روزه نيستند. فوق تخصص گوارش و کبد بالغين اظهار کرد: به طورکلي همه بيماران، بايد پيش از روزه‌داري در اين مورد با پزشک معالج خود مشورت کنند و در صورتي که پزشک اجازه روزه‌داري به آنها داد، اقدام به روزه‌داري کنند.

پرخوري مانع کاهش وزن اضافي

فوق‌تخصص گوارش و کبد بالغين با بيان اينکه روزه‌داري همراه با پرخوري منجر به کاهش وزن اضافي نمي‌شود، افزود: بيشتر افراد هنگام افطاري از موادغذايي شيرين و چرب به مقدار و حجم زياد استفاده مي‌کنند و همين مساله مانع از کاهش وزن در افراد داراي وزن اضافي مي‌شود. به گفته پورشمس، روزه‌داري منجر به کاهش وزن اضافي مي‌شود که همراه با اعتدال و نظم غذايي و همچنين انتخاب غذاهاي سالم باشد.

روزه‌داري در مبتلايان آسم و آلرژي

عضو هيئت مديره کلينيک آسم و آلرژي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران، گفت: بيماران مبتلا به آسم در صورتيکه بيماري آنها تحت کنترل باشد با رعايت دوري از عوامل تشديد کننده بيماري مي‌توانند روزه بگيرند. به گزارش مهر،‌ دکتر مريم محلوجي راد فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني، افزود: آن دسته از بيماراني که به انواع آلرژي‌ها به ويژه آلرژي‌هاي تنفسي که به علت عوامل استنشاقي موجود در هوا تشديد مي‌شود مبتلا هستند به شرط احتياط و دوري از عوامل تشديد کننده مجاز به روزه‌داري هستند. وي در خصوص بيماران مبتلا به آسم افزود: بيشتر داروهايي که در آسم مورد استفاده قرار مي‌گيرند به صورت 2 بار در روز مصرف مي‌شوند که مي‌توان دفعات مصرف دارو را براي ساعات سحر و افطار تنظيم کرد. بنابراين اين قبيل افراد که بيماريشان به اين ترتيب تحت کنترل قرار مي‌گيرد منعي براي روزه‌داري ندارند. محلوجي با اشاره به آن دسته از افرادي که آسم شديد دارند، تصريح کرد: بيماراني که آسم شديد و کنترل نشده دارند و مجبورند در طول روز نيز دارو مصرف کنند مجاز به روزه‌داري نيستند.

عضو هيئت مديره کلينيک آلرژي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران درپاسخ به اين سئوال که آيا بيماراني که در طول روز از اسپري استنشاقي استفاده مي‌کنند مي‌توانند روزه بگيرند گفت: برخي از مراجع تقليد استفاده از اين نوع اسپري‌ها را باطل کننده روزه نمي‌دانند بنابراين توصيه مي‌شود که اين دسته از بيماران به منظور رعايت جوانب شرعي، به رساله مرجع تقليد خود رجوع نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان