نسخه شماره 3781 - 1394/03/26 -

 باند مخوف سرقت متلاشي شد 

گروه حوادث: اعضاي يک باند سرقت که به نام مامور مبارزه با مواد مخدر اقدام به سرقت از رانندگان مي‌کردند، توسط پليس آگاهي تهران شناسايي و دستگير شدند.در ارديبهشت ماه سال جاري فردي با مراجعه به کلانتري 104 عباس‌آباد به مأمورين اعلام کرد که سه سرنشين يک دستگاه خودرو پژو پارس، تحت عنوان مأمور و به بهانه حمل موادمخدر اقدام به بازرسي و نهايتا سرقت وجوه نقد و عابربانک از وي کرده‌اند.

با تشکيل پرونده مقدماتي با موضوع «سرقت تحت عنوان مأمور» و به دستور شعبه سوم بازپرسي دادسراي ناحيه 34 تهران، پرونده جهت رسيدگي در اختيار اداره پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در اداره پنجم پليس آگاهي در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: «در ساعت 16 روز ششم ارديبهشت94 در خيابان شهيد بهشتي به صورت پياده در حال تردد بودم که يک دستگاه خودرو پژو پارس سفيد رنگ با سه نفر سرنشين جوان قوي هيکل در چند متري من توقف کرد.

سرنشين صندلي جلو با نشان دادن يک دستگاه بي سيم از من خواست تا به ماشين آنها نزديک شوم و ضمن معرفي خود به عنوان مأمور مواد مخدر مرا مجبور کرد تا سوار ماشين آنها بشوم. به محض سوار شدن، اين شخص بهمراه نفر سوم که در صندلي عقب ماشين نشسته بود شروع به ضرب و شتم من کردند و در حاليکه مرا توزيع کننده موادمخدر معرفي مي‌کردند مرا مجبور کردند تا تمامي اموال خود شامل پول، عابر بانک، گوشي تلفن همراه و.... را در داخل يک کيسه پلاستيکي مشکي قرار داده و به آنها تحويل دهم و به بهانه اطمينان پيدا کردن آنها از مسروقه نبودن عابربانک مجبور شدم تا رمز عابر بانک خود را نيز در اختيارشان قرار دهم». مالباخته در خصوص نحوه سرقت اموال خود به کارآگاهان گفت: «فاصله‌اي چند صد متري را با ماشين رفته بوديم که يک نفر از سرنشينان پژو عنوان داشت که مرا اشتباهي دستگير کرده‌اند و به اين بهانه بسته پلاستيک مشکي را که اموالم در آن قرار داده شده بود، به من بازپس دادند و پس از پياده کردن من به سرعت از محل دور شدند؛ پس از دور شدن ماشين و در زمان وارسي محتويات داخل پلاستيک متوجه شدم که 800 هزار پول و عابربانک حاوي مبلغ يک ميليون و 200 هزار تومان در داخل آن نيست؛ چند ساعت پس از آن و از طريق پيامک عابربانک نيز متوجه شدم که کل مبلغ يک ميليون و 200 هزار تومان داخل حساب برداشت شده است». کارآگاهان اداره پنجم پليس آگاهي با در نظر گرفتن اين موضوع که «سرقت‌هاي تحت عنوان مأمورين موادمخدر» از شيوه و شگرد انجام سرقت توسط سارقين طايفه فيوج است، به بررسي بانک اطلاعات مجرمين سابقه دار اين طايفه پرداخته و با انجام چهره نگاري از شاکي پرونده و همچنين چند مالباخته ديگر که به همين شيوه و شگرد مورد سرقت قرار گرفته بودند، موفق به شناسايي يکي از مجرمين سابقه دار اين طايفه بنام «يوسف. س» (35 ساله) شدند. با بررسي تراکنش مالي عابربانک مالباخته و شناسايي يک طلافروشي در فلکه دوم دولت آباد و بررسي تصاوير بدست آمده از دوربين‌هاي مداربسته اين مرکز تجاري نيز مشخص شد که يوسف با استفاده از عابر بانک مالباخته اقدام به خريد يک عدد سکه طلا کرده که تصوير وي توسط طلافروش نيز مورد شناسايي قرار گرفت.

بررسي سوابق «يوسف. س» نشان داد که وي بارها به اتهام ارتکاب جرايم مختلف سرقت، ضرب و جرح، جعل عنوان مأمور، زورگيري، کلاهبرداري بارها دستگير و روانه زندان شده و آخرين بار در سال 87 به اتهام سرقت مسلحانه به 17 سال حبس محکوم گرديده که پس از گذشت يک سال از دوران محکوميت و با تأمين قرار وثيقه از زندان مرخصي گرفته و از آنزمان به بعد متواري شده است. در بررسي پرونده سوابق متهم «يوسف.س» مشخص شد که وي پس از متواري شدن، به صورت غيرقانوني از کشور خارج شده و به مدت دو سال در کشور پاکستان حضور داشته و پس از طي اين مدت مجددا به صورت غيرقانوني به کشور بازگشته و بلافاصله مخفيگاه خود را در تهران تغيير داده و از آنزمان به بعد هيچ اطلاعات مشخص و قابل بهره‌برداري از وي در اختيار نيست. در شرايطي که هيچگونه اطلاعات جديدي در خصوص يوسف. س در اختيار کارآگاهان وجود نداشت، اما کارآگاهان با بهره‌گيري از اطلاعات کامل در خصوص شيوه و شگرد ارتکاب جرايم توسط سارقين طايفه فيوج اطمينان داشتند که ديگر همدستان يوسف نيز مي‌بايست از همين طايفه باشند، موفق به شناسايي داماد و پسر يوسف به اسامي شهرام. م (32 ساله) و عارف.س (18 ساله) به عنوان همدستان وي شدند.

در ادامه تحقيقات پليسي و انجام اقدامات پليسي، سرانجام مخفيگاه يوسف در منطقه واوان مورد شناسايي قرار گرفت اما جهت شناسايي ديگر اعضاي گروه، کنترل نامحسوس «يوسف»، «عارف» و «شهرام» در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و سرانجام سه عضو ديگر گروه بنام‌هاي احسان. ع (25 ساله)، غلامرضا. هـ (34 ساله و با نام مستعار عيسي) و غلامعلي. هـ (29 ساله، برادر غلامرضا و با نام مستعار يونس) مورد شناسايي قرار گرفتند. با شناسايي تمامي اعضاي اين گروه از سارقين طايفه فيوج و همچنين مخفيگاه‌هاي آنها در ورامين، پيشوا، قرچک و شهرک واوان، طي چند عمليات همزمان تمامي متهمين در مخفيگاه‌هايشان دستگير و به اداره پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ منتقل شدند. با دستگيري متهمين، بلافاصله تمامي آنها به عنوان مجرمين سابقه دار در زمينه ارتکاب جرايم مختلف مورد شناسايي قرار گرفتند؛ بررسي سوابق آنها نشان داد که ارتکاب جرايم مختلفي طي سال‌هاي گذشته و در شهرهاي مختلف کشور، به شرح ذيل در پرونده‌هاي متهمين ثبت شده است:

1 – پرونده‌هاي متعدد تحت عنوان «سرقت» 2 – جعل عنوان مأمور 3 – زورگيري 4 – کلاهبرداري 5 –کف زني 6 – موادمخدر 7 – نگهداري غيرمجاز تجهيزات پليسي 8 – درگيري با مأمورين 9 – خروج غيرمجاز از کشور 10 – سرقت‌هاي مقرون به آزار و اذيت 11 – آزار و اذيت با چاقو 12 – سرقت مسلحانه

در بازرسي از مخفيگاه متهمين، تعداد دو دستگاه «پژو پارس مشکي» و «پرايد سفيد رنگ» کشف شد اما با توجه به شناسايي متهمين توسط تعدادي از مالباختگان و انجام سرقت با ساير خودروها (بنابر اظهارات شکات)، اين موضوع تحت بررسي قرار گرفت و در تحقيقات بعمل آمده مشخص شد که متهمين هربار و به شيوه «خريد قولنامه‌اي خودرو با اطلاعات شخصي مجعول» اقدام به خريد خودرو سواري کرده و پس از ارتکاب چندين فقره سرقت، خودروهاي استفاده شده در سرقت‌ها را مجددا به همان شيوه قولنامه‌اي فروخته و خودروي جديدي را براي ادامه سرقت‌هاي خود تهيه مي‌کردند؛ با اعترافات بدست آمده از متهمين در خصوص انواع خودروهاي استفاده شده در سرقت‌ها، تعدادي از انواع خودروها از جمله پژو 206 سفيد رنگ، سمند نوک مدادي، پژو پارس سفيد و همچنين نوک مدادي مورد شناسايي قرار گرفتند. سرهنگ کارآگاه داوود فرد، معاون مبارزه با جرايم جنايي پليس آگاهي تهران بزرگ، با اعلام اين خبر گفت: «باتوجه به اعتراف صريح متهمين به انجام سرقت‌هاي مشابه و شناسايي تعدادي از مالباختگان که همگي به همين شيوه و شگرد (قرار دادن اموال در داخل بسته‌هاي پلاستيکي مشکي رنگ) مورد سرقت‌هاي تحت پوشش مأمور مبارزه با موادمخدر قرار گرفته و با توجه به تعدد سوابق متهمين در ارتکاب جرايم مختلف، قرار قانوني از سوي بازپرس محترم پرونده صادر و هر شش متهم جهت انجام تحقيقات و شناسايي ديگر جرايم ارتکابي در اختيار اداره پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفته‌اند؛ لذا از کليه شکات و مالباختگاني که به اين شيوه و شگرد مورد سرقت قرار گرفته‌اند دعوت مي‌شود تا جهت شناسايي متهمين و طرح و پيگيري شکايات خود به اداره پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در خيابان وحدت اسلامي مراجعه کنند».


نسخه چاپي ارسال به دوستان