نسخه شماره 3780 - 1394/03/25 -

 مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز ايران مطرح کرد:
 نياز 100 ميليارد دلاري صنعت گاز براي بازسازي 

ايران براي بازسازي صنعت گاز خود 100 ميليارد دلار احتياج دارد و با توجه به اينکه به پايان چند دهه تحريم‌هاي بين‌المللي عليه تهران نزديک مي‌شويم، ديدارهايي بين ايران و غولهاي انرژي اروپايي صورت گرفته است. به گزارش ايسنا، عزيزالله رمضاني مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز ايران در گفت‌وگو با بلومبرگ در پاريس گفت: ما از سرمايه‌گذاري شرکت‌ها و فناوري جديد استقبال مي‌کنيم. در 18 ماه گذشته ما مذاکرات زيادي با شرکتهاي خارجي داشته‌ايم.در شرايطي که بازارها منتظر بازگشت نفت ايران به بازار هستند اهميت گاز در بلند‌مدت از سوي شرکت بريتيش پتروليوم مورد تاکيد قرار گرفته و اين شرکت در آمار خود اعلام کرد که ايران پس از گرفتن جايگاه نخست بزرگترين دارنده ذخاير گاز جهان در سال 2011 از روسيه همچنان در رتبه اول قرار دارد. رمضاني با بيان اينکه نيمي از 100 ميليارد مورد نياز ايران بايد از سوي شرکت‌هاي خارجي تامين شود افزود: حميدرضا عراقي معاون وزير نفت ايران در ماه جاري در اجلاس جهاني گاز با شرکت‌هاي بين‌المللي ديدار کرده است. مدير امور بين‌الملل شرکت ملي گاز ايران افزود: در پاريس ما با شرکت‌هاي زيادي عمدتا از اروپا ديدار کرديم و آنها بسيار مشتاق به مذاکره هستند.چشم‌انداز از سرگيري عرضه سوخت‌هاي فسيلي از سوي ايران يکي از مبهم‌ترين موارد براي بزار انرژي جهاني است که در حال حاض به دليل افزايش عرضه نفت شيل آمريکا و تصميم عربستان براي بالا نگه داشتن توليد خود متزلزل شده است.رمضاني افزود: اگر توافق هسته‌اي نهايي درباره برنامه هسته‌اي ايران تا 30 ژوئن امضا شود و تحريم‌ها لغو شوند، ايران قصد دارد ظرف چهار سال صادرات گاز خود را هفت برابر کرده و به 200 ميليون متر مکعب در سال برساند.

ايران مي‌خواهد توليد خود را ظرف پنج سال از 800 ميليون متر مکعب کنوني به روزانه يک ميليارد و 200 ميليون متر مکعب برساند.به گفته پرابهات سينگ مديربازاريابي شرکت گيل هند يکي از بزرگترين واردکنندگان گاز جهان، اين مقدار به عرضه جديد از جانب آمريکا و استراليا در اواخر امسال و افزايش عرضه شرق آفريقا تا پايان دهه جاري افزوده خواهد شد.سينگ گفت: اين شبيه يک منبع نامحدود است که به عرضه زياد کنوني از سوي آمريکا اضافه خواهد شد و باعث مي‌شود قيمت گاز سالهاي زيادي تحت کنترل باقي بماند.آمار بريتيش پتروليوم حاکي از اينست که ايران فضاي زيادي براي افزايش توليد دارد.

در شرايطي که ذخاير گاز ايران نسبت به روسيه کمي بيشتر است اما در سال 2014 کمتر از يک سوم روسيه گاز توليد کرد.صادرات گاز براي ايران کمي چالش‌برانگيزتر خواهد بود. ايران تنها يک کارخانه صادرات ال ان جي نيمه کاره دارد که مسيرهاي کمي را براي صادرات در اختيار اين کشور قرار مي‌دهد.جاناتان استرن رئيس برنامه گاز طبيعي در موسسه مطالعات انرژي آکسفورد گفت: حتي با لغو تحريم‌ها همه چيز عليه صادرات گاز ايران به بازارهاي جهاني از جمله اروپا از طريق خط لوله يا ال ان جي است.ايران به نتايج بلندمدت چشم دوخته و گاز را براي کشورهايي که به دنبال منابع ارزانتر و پاک تر انرژي هستند، کليدي مي‌بيند. رمضاني افزود: گاز طبيعي در 20 الي 30 سال آينده اصلي‌ترين سوخت خواهد بود. ذغال سنگ با گاز طبيعي جايگزين خواهد شد و گاز طبيعي پس از نفت به پرمصرف ترين سوخت تبديل خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان