نسخه شماره 3776 - 1394/03/20 -

 سرقت 30 هزار دلار پس از ارتکاب جنايت
 دستگيري قاتل فراري در باند فرودگاه مهرآباد 

گروه حوادث: مردي که پس از قتل دوستش اقدام به سرقت 30 هزار دلار کرده بود،‌ قبل از فرار به آبادان در فرودگاه مهرآباد دستگير شد.در ارديبهشت ماه سال جاري از طريق مرکز فوريت‌هاي پليسي 110، وقوع يک فقره جنايت در يک واحد مسکوني واقع در خيابان طاهرخاني به کلانتري 134 شهرک قدس اعلام شد.

با ورود مأمورين کلانتري به محل اعلام شده، کارآگاهان با پيک موتورسواري روبرو شدند که دست و پايش با دستبند پلاستيکي بسته و چند متر آن طرف‌تر نيز جسد صاحبخانه بنام «مجيد. ت» (56 ساله) که از ناحيه کتف مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به دور گردنش نيز رشته اي پلاستيکي قرار داشت، کشف شد. با اعلام خبر وقوع جنايت به پليس آگاهي و قاضي کشيک ويژه قتل دادسراي جنايي، بلافاصله تيم بررسي صحنه جرم اداره دهم ويژه قتل، پليس آگاهي و بازپرس ويژه قتل در محل جنايت حاضر شدند.

با تشکيل پرونده مقدماتي با موضوع «قتل عمد» و به دستور بازپرس شعبه پنجم دادسراي ناحيه 27 تهران، پرونده جهت رسيدگي در اختيار اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات راننده پيک موتوري

راننده پيک موتوري در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: «در ساعت 15:45 روز هفتم ارديبهشت94 براي تحويل يک بسته حاوي مقداري دلار به محل جنايت مراجعه کرده بودم ؛ پس از زدن زنگ خانه، شخصي از پشت آيفون از من درخواست کرد تا براي تحويل دادن بسته دلار به داخل بروم. در داخل خانه، ناگهان شخصي با تهديد يک قبضه اسلحه کمري و نشان جسدي که در داخل اتاق پذيرايي افتاده بود مرا مجبور کرد تا بر روي زمين بخوابم و پس از آن دست و پايم را با رشته پلاستيکي بست؛ اين شخص، بسته حاوي دلارها را برداشت و به سرعت از خانه خارج شد. دقايقي از اين ماجرا گذشته بود که به خاطر عدم بازگشت بنده به دفتر پيک موتوري، از دفتر پيک با تلفن همراهم تماس گرفتند و من نيز با استفاده از گوشي handsfree داخل گوش خود و در حاليکه دست‌ها و پاهايم همچنان بسته بود، موفق شدم تا موضوع جنايت و سرقت بسته دلارها را اطلاع دهم که پس از دقايقي مأمورين به محل آمده و...».

شناسايي تصوير متهم

باتوجه به تجهيز محل سکونت مقتول به دوربين‌هاي مداربسته، کارآگاهان به بررسي تصاوير بدست آمده از دوربين پيش‌بيني شده در محوطه بيروني منزل پرداخته و تصوير فردي که در روز جنايت اقدام به بستن دست و پاي پيک موتوري و سرقت دلارها کرده بود، توسط راننده پيک موتوري مورد شناسايي قرار گرفت ؛ در ادامه بررسي تصاوير ضبط شده روزهاي گذشته، تصاوير اين شخص در روزهاي متوالي و در زمان مراجعه وي به منزل مقتول بار ديگر شناسايي شد که همگي آن دلايل، فرضيه ارتکاب جنايت توسط اطرافيان مقتول را تأييد مي‌کرد.

سرانجام با انجام اقدامات پليسي، کارآگاهان موفق به شناسايي هويت صاحب تصوير (متهم متواري) بنام «امين. ل» (30ساله) شدند؛ با شناسايي هويت «امين» کارآگاهان بلافاصله به محل سکونت وي در منطقه سعادت آباد مراجعه و اطلاع پيدا کردند که امين بواسطه اختلاف با همسرش از مدتي پيش منزل را ترک کرده است که در ادامه و با توجه به تصاوير بدست آمده از دوربين مداربسته محل جنايت، مشخص شد که طي اين مدت ( بيش از دو ماه ) بيشتر شب‌ها را در منزل مقتول سپري کرده است. در ادامه و با مراجعه به محل کار امين در خيابان مطهري نيز مشخص شد که امين همزمان با تاريخ وقوع جنايت، ديگر مراجعتي به دفتر محل کار خود نداشته و پاسخگوي تماس‌هاي تلفني همکاران خود نيز نبوده است.

دستگيري متهم در باند فرودگاه مهرآباد

در شرايطي که به ظاهر هيچگونه اطلاعات قابل بهره برداري جهت دستگيري «امين» وجود نداشت، اما کارآگاهان اداره دهم با انجام يک سلسله اقدامات پليسي اطلاع پيدا کردند که وي قصد متواري شدن از تهران را داشته و قصد دارد تا با پرواز ساعت 8:40 روز نوزدهم خرداد94 به مقصد آبادان، از تهران خارج شود.

بلافاصله تيمي از کارآگاهان اداره دهم پليس آگاهي به فرودگاه مهرآباد اعزام و با همکاري حراست فرودگاه اطلاع پيدا کردند که متهم در مسير سوار شدن به هواپيما است و تا دقايقي ديگر هواپيما پرواز خواهد کرد ؛ لذا با اطمينان از حضور متهم در داخل اتوبوس ويژه حمل مسافرين هواپيما، کارآگاهان اقدام به متوقف کردن اتوبوس پرواز تهران – آبادان کرده و پس از دستگيري «امين. ل»، وي را جهت انجام تحقيقات به اداره دهم پليس آگاهي تهران بزرگ منتقل کردند.

اظهارات اوليه متهم

امين پس از انتقال به اداره دهم آگاهي و در همان مراحل اوليه تحقيقات صراحتا به ارتکاب جنايت اعتراف اما مدعي شد که جنايت يک اتفاق بوده و او اصلا قصد ارتکاب جنايت نداشته است.

وي در اظهارات اوليه خود مدعي شد: «از حدود دو ماه پيش با مقتول آشنا شده و با اطلاع از زندگي مجردي وي، من نيز که در داخل خانه دچار اختلاف شديد با همسر خود شده بودم از اين فرصت استفاده کرده و بيشتر شب‌ها را در منزل مقتول سپري مي‌کردم تا اينکه يک شب مقتول عنوان کرد که امنيت جاني ندارد و به اين بهانه از من درخواست کرد تا برايش يک قبضه اسلحه کمري تهيه کنم ؛ من نيز از طريق يکي از دوستان خود موفق شدم تا يک قبضه اسلحه کمري به مبلغ يک ميليون و 500 هزار تومان براي وي خريداري کنم».

متهم در ادامه اعترافاتش، در خصوص روز جنايت به کارآگاهان گفت: «روز جنايت قصد داشتم تا اسلحه را به مقتول تحويل دهم و به اين بهانه در حال نشان دادن نحوه کارکرد اسلحه براي مقتول بودم؛ در آن لحظه اطلاع نداشتم که گلوله در داخل اسلحه قرار دارد و به همين علت ناگهان در زمان چکاندن اسلحه، گلوله اي از اسلحه شليک و به کتف مقتول برخورد کرد ؛ مقتول پس از اصابت گلوله شروع به فرياد زدن کرد و من نيز در حاليکه بسيار ترسيده بودم، رشته اي پلاستيکي را به دور گردنش انداخته تا مانع از فرياد زدن‌هاي او شوم که باعث مرگ وي شد. متهم در خصوص سرقت مبلغ 30 هزار دلار ارز خارجي متعلق به مقتول نيز به کارآگاهان گفت: «پيش از وقوع حادثه شليک گلوله مقتول به من عنوان کرده بود که منتظر پيک موتوري و تحويل گرفتن بسته حاوي 30 هزار دلار پول است؛ به همين علت و با اطلاع از ميزان مبلغ پول همراه پيک موتوري، درب خانه را براي پيک باز کرده و از او خواستم تا بسته را در داخل خانه تحويل دهد ؛ پس از ورود پيک به داخل خانه، با تهديد اسلحه و ضمن نشان دادن جسد مقتول وي را مجبورکردم تا بر روي زمين خوابيده و دست‌هايش را طوري قرار دهد که من بتوانم آنها را از پشت سر ببندم و...». سرهنگ کارآگاه آريا حاجي‌زاده، معاون مبارزه با جرايم جنايي پليس آگاهي تهران بزرگ،
در ادامه اعلام اين خبر گفت: متهم در ادامه اعترافات خود عنوان داشته است که اسلحه کمري را در داخل يک ساختمان نيمه ساخت در محدوده اتوبان يادگار امام مخفي کرده که بلافاصله کارآگاهان به اين محل مراجعه اما در بازرسي دقيق از اين محل، اسلحه اي کشف نشد ؛ همچنين متهم در قسمت ديگري از اعترافاتش مدعي شد که مبلغ 30 هزار دلار سرقت شده را در خرابه اي واقع در نزديکي محل کار خود پنهان کرده که اين محل نيز شناسايي اما در بازرسي از آن، هيچگونه پولي کشف نشد.

سرهنگ کارآگاه آريا حاجي‌زاده با اشاره به وجود تناقضات متعدد در اظهارات متهم عنوان داشت: «باتوجه به عدم کشف اسلحه و پول‌هاي سرقتي در مکان‌هاي اعلامي از سوي متهم و همچنين وجود تناقضات فراوان در اظهارات اين شخص و با عنايت به اعتراف صريح متهم به ارتکاب جنايت، قرار بازداشت موقت از سوي مقام محترم قضايي صادر و متهم جهت انجام تحقيقات تکميلي، شناسايي انگيزه واقعي جنايت و همچنين کشف ديگر مدارک و شواهد مربوط به پرونده ( اسلحه کمري و... ) در اختيار اداره دهم ويژه قتل پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان