نسخه شماره 3775 - 1394/03/19 -

 اجراي موسيقي هرمزگان در دومين شب از فستيوال موسيقي نواحي و مقامي
 شب شاد «لوطي»ها در تهران 

«لوطي»‌هاي ميناب شامگاه 17 خردادماه در تالار رودکي روي صحنه رفتند تا بخشي از موسيقي هرمزگان را به‌نمايش بگذارند.

به گزارش ايسنا، دومين شب از فستيوال موسيقي نواحي و مقامي «آيينه‌دار» به اجراي موسيقي هرمزگان اختصاص داشت که البته با تکرار اجراي مراسم زار بندرلنگه نيز همراه بود. «ماما زار» بندرلنگه پس از اجراي دوم خود در تهران، گفت: من قبل از اين اجراها به‌دليل درمان بيماران در شهرم، خيلي خسته بودم؛ اما خستگي از تنم در رفت وقتي شما را ديدم، شما خيلي پرانرژي هستيد.

اين در حالي بود که مراسم زار قشم نيز در اين شب با اجراي «بابا زار» روي صحنه رفت. نحوه اجرا به‌گونه‌اي بود که بابا زار همراه نوازندگان سازهاي کوبه‌اي روي صحنه نشست و قرار بود به‌صورت نمادين دو بيمار را درمان کنند. شخصي روي سر آن‌ها گلاب مي‌ريخت و بابا زار نجواهاي خود را انجام مي‌داد.

اما حضور «لوطي»‌هاي ميناب فضاي متفاوتي به جشنواره بخشيد که با کمربندهاي زنگوله‌دار طلايي و دم خروس وارد صحنه شدند. آن‌ها با دهل و سرنا موسيقي خود را همراه حرکات آييني اجرا کردند و يکي از حاضران در سالن نيز هنگام اجراي آيين‌ آن‌ها به اين هنرمندان شاباش داد.

اجراي خالو قنبر راستگو و نواختن ني‌جفتي نيز بخش ديگري از برنامه‌هاي شب گذشته بود که با استقبال مخاطبان همراه شد. قنبر راستگو يکي از گنجينه‌هاي موسيقي هرمزگان محسوب مي‌شود که آوا و نواهاي زيادي از موسيقي اين منطقه را در دل دارد. چند دقيقه استراحت، مقدمه‌اي براي اجراي گروه چنگي ميناب بود. موسيقي بندرلنگه نيز با اجراي مراسم مشايخ همراه شد. آيين مشايخ يکي ديگر از آيين‌هاي پراهميت در جنوب کشور است که تا حدي به مراسم زار شباهت دارد.

اجراي دومين شب فستيوال با استقبال خوبي از سوي مخاطبان روبه‌رو شد و علي مغازه‌اي به‌عنوان دبير هنري و محمدرضا درويشي نيز به‌عنوان دبير علمي در سالن حضور داشتند. اين در حالي بود که از بخش دولتي مسوول در حوزه موسيقي، مخاطبي در سالن نبود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان