نسخه شماره 3773 - 1394/03/17 -

 مرور 

1358: عضويت ايران در جنبش عدم تعهد

هفدهم خرداد 1358‌، چهار ماه پس از پيروزي انقلاب ، ايران رسما به عضويت جنبش غير‌متعهدها در آمد. جنبش غير متعهدها يا عدم تعهد يک سازمان بين‌المللي است که در سال 1961 ميلادي در اوج جنگ سرد در بلگراد، پايتخت يوگسلاوي، تاسيس شد و شامل کشورهايي مي‌شد که به هيچ‌يک از بلوک‌هاي قدرت نظام جهاني وابستگي و تعهدي نداشتند يعني نه در اردوگاه کمونيسم قرار داشته و نه به اردوگاه سرمايه‌داري تعلق داشتند.

ايده تشکيل چنين گروهي تا حد زيادي به ابتکار يوسيپ بروز تيتو رئيس‌جمهور يوگسلاوي، قوام نکرومه نخستين رئيس‌جمهور غنا، جمال عبدالناصر دومين رئيس جمهور مصر، جواهر لعل نهرو اولين نخست وزير هند و احمد سوکارنو نخستين رئيس‌جمهور اندونزي شکل گرفته بود. کريشنا منون ديپلمات هندي نيز نخستين شخصي بود که در سال 1953 در يکي از نشست‌هاي ملل متحد اين اصطلاح را در اشاره به اين نظريه به کار برد.

جنبش عدم تعهد از جمله نهادهايي است که ويژگي هاي سازمانهاي بين‌المللي را دارد اما چون فاقد شخصيت حقوقي بين‌المللي يک سازمان بين‌المللي به شمار نمي‌آيد. بالاترين رکن جنبش «اجلاس سران» است که هر سه سال در يکي از کشورهاي عضو تشکيل مي‌گردد. علاوه بر آن مي‌توان از اجلاس سالانه وزيران، اجلاس سالانه کارشناسان، اجلاس سالانه دفتر هماهنگي و نشست‌هاي تخصصي و دوره‌اي اين جنبش نام برد. نشست‌هاي دوره‌اي جنبش در حاشيه مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد و نشست‌هاي آژانس‌ها و سازمان‌هاي تخصصي اين سازمان نيز قابل ذکر است.

1375: انتخاب هيات رئيسه مجلس پنجم

هفدهم خرداد 1375 اولين انتخابات هيات رئيسه پنجمين دوره مجلس شوراي اسلامي برگزار شد‌. در آن زمان علي‌اکبر ناطق نوري و عبدالله نوري کانديداهاي رياست مجلس بودند که ناطق با کسب 146 راي از مجموع 240 راي به عنوان رئيس مجلس انتخاب شد و نوري 92 راي کسب کرد. در آن راي‌گيري حسن روحاني و موحدي کرماني به عنوان نواب رئيس مجلس انتخاب شدند.

عبدالله نوري در آن مجلس از طرف ليست کارگزاران سازندگي (که اسفند ماه 1374 تشکيل شده بود) به مجلس راه يافته بود و ناطق نوري نيز از ليست جامعه روحانيت مبارز تهران بود که به عنوان منتخب اول تهران برگزيده شد‌. نفر دوم انتخابات تهران در آن دوره‌، فائزه هاشمي‌بود که در ليست کارگزاران قرار داشت.در آن زمان ناطق نوري خود را براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 1376 آماده مي‌کرد و بسياري بر اين باور بودند که ناطق رئيس جمهور بعدي خواهد شد .

1385: حرف‌هاي عجيب محمدرضا رحيمي درباره احمدي‌نژاد

هفدهم خرداد ماه 1385، هنوز چند هفته‌اي از ادعاي «الهام بودن نامه احمدي‌نژاد به بوش» در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران نگذشته بودکه اظهارات محمدرضا رحيمي ‌رئيس وقت ديوان محاسبات آن را تکميل کرد. وي که مسوول ارائه آمار تخلفات دولتي بود، با خشنودي اعلام کرد که «مديران دولت نهم پاکدامن هستند و بدين سبب امسال آمار تخلفات ارائه نمي‌دهيم» اما اين سخن رحيمي در مقابل سخن ديگرش بسيار متعادل بود. شاه بيت اظهارات او اين جمله بود که «يکي از مسلمانان سوريه معتقد بود اگر بنا بود بعد از پيامبر‌(ص)، پيامبري بيايد آن، احمدي‌نژاد بود»!

اين جمله در جلسه همايش مديران ديوان محاسبات و در حضور شخص احمدي‌نژاد بيان شد اما در زمان بيان هيچ اعتراضي به آن صورت نگرفت؛ البته محمود احمدي‌نژاد روز بعد از انتشار خبر اين سخنراني به قزوين سفر کرد و گفت: ما مقدمه يک اتفاق بزرگ هستيم!

بعد از انتشار سخنان محمدرضا رحيمي واضح بود که اعتراضات به اين سخنان از هر سو به گوش برسد، چه اينکه اين سخنان را کسي گفته بود که وظيفه نظارت و مقابله با تخلفات دولتي را بر عهده داشت و معلوم است که با چنين نگاهي، عملکردش چگونه خواهد بود، ضمن آن که در آن روزها هنوز اين سخنان عادي نشده بود و بسياري اعتقاد داشتند که چنين ادعاهايي ضربات جبران‌ناپذيري به اعتماد عمومي و اعتقادات ديني وارد مي‌سازد.

سيدرضا اکرمي عضو جامعه روحانيت مبارز در آن زمان از اولين کساني بود که خواستار برخورد با چنين اظهاراتي شد و گفت: بايد با تعاريفي که به منظور مبالغه و غلو اظهار مي‌شود، برخورد کرد و جلوي نشر و پخش آن را در جامعه گرفت.

پس از اين سخنان‌، محمدرضا رحيمي پس از اين جريان همچنان رئيس ديوان محاسبات ماند تا سال 1387 که به عنوان معاون حقوقي پارلماني احمدي‌نژاد انتخاب شد و سپس 3 ماه پس از انتخابات سال 1388 در 22 شهريور ماه توسط محمود احمدي‌نژاد به سمت معاون اولي منصوب شد و تا آخرين روز دولت احمدي نژاد در اين سمت باقي ماند ولي اين روزها به دليل فساد مالي در زندان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان