نسخه شماره 3761 - 1394/02/31 -

 محمد‌رضا رستمي‌مشاور وزير ورزش و جوانان:
 الگويي که از صداوسيما دريافت مي‌کنيم کاريکاتوري بيش نيست 

محمدرضا رستمي- مشاور وزير ورزش و جوانان – در نشستي که با موضوع آسيب‌شناسي برنامه‌هاي صدا‌وسيما و دوري آن از دنياي جوانان امروزي برگزار شده بود چنين گفت‌: «سواد رسانه‌اي به عنوان امري نوظهور در جامعه ماست که متاسفانه با عدم وجود آن در ميان مسئولان مواجه هستيم. رسانه در بازنمايي جوان ايراني دچار افراط و تفريط شده است. يعني اگر واقع‌گرايانه نگاه کنيم، الگويي که از صدا‌و‌سيما دريافت مي‌کنيم کاريکاتوري بيش نيست. حتي اگر صداو‌سيما قصدي در نشان دادن تصوير واقعي جوانان امروزي داشته باشد در نهايت آنقدر به خط قرمز‌ها و موانع برخورد مي‌کند که در ادامه راه مي‌ماند و اين مي‌شود که وقتي تلويزيون را روشن مي‌کنيم با برنامه‌هايي مواجه مي‌شويم که به اصطلاح براي جوانان ساخته شده است ولي تصويري از جوانان امروزي ندارد و آنقدر از آنها دور است که مخاطب جذب نمي‌کند، به نظر مي‌رسد به جاي غرزدن بهتراست راه‌حل بيابيم‌، يک اتاق فکر در صدا‌و‌سيما تشکيل شود‌، اتاق فکري نه از ميانسالان و مسن‌ها، براي رسيدن به دنياي جوانان از خود جوانان‌ها استفاده کنيم،آنهم از جوان‌ها در همه نوع فکر و انديشه و علاقه که به يک نتيجه ثمر دار برسيم نه اينکه دائم غر بزنيم و به هيچ برسيم». اين سخنان را مشاور وزير ورزش و جوانان خطاب به مسئولان صدا‌و‌سيما گفته است حال ما سخني با مسئولان داريم:

آقاي رييس سازمان صدا‌و‌سيماي کشور، از شما خواهشي داريم‌. خواهشي ساده‌، تنها براي دقايقِي تصور کنيد جواني هستيد 18 ساله يا نه 25 ساله نهايت 29 ساله، از مدرسه‌، دانشگاه‌، محل کار‌، نه اصلا از خواب بلند شده‌ايد و به دنبال سرگرم شدن دقايق روزتان هستيد، ناگهان کنترل تلويزيون برايتان خودنمايي مي‌کند، تلويزيون را روشن کرده بر پشتي کنار اتاق يا مبل مي‌نشينيد و شروع مي‌کنيد به جستجو، گشتن به دنبال برنامه اي که سرگرمتان کند، باور کنيد يافت نمي‌شود، ما خيلي گشتيم نشد، يافت نشد، شما به ما کمک کنيد و بگوييد چه زمان، در چه دقايق و ساعتي بايد کنترل تلويزيون را دستمان بگيريم،در برنامه‌هاي شبکه‌هاي ملي برگرديم تا يک برنامه براي جوانان بيابيم، برنامه‌اي که واقعا جوان امروزي را به خود جلب کند، نمي‌دانم شايد ما نتوانستيم، براي همين است که از شما خواستيم کمک کنيد تا اين باور از ما دور شود که تلويزيون ملي نمي‌تواند برنامه‌اي براي جوانان بسازد که جذب‌کننده باشد، برنامه‌هايي که براي همه نوع جوان با حال و فکر و انديشه امروزي جوانان، ماه‌ها، شايد بهتر از صادقانه‌تر با شما به سخن بپردازيم و بگوييم‌: «‌سال‌هاست اين جعبه جادويي هيچ جادويي براي جوانان ندارد» همين است که نگاه‌ها از تلويزيون ملي و شبکه‌هاي نه کم که پر تعدادش گرفته‌اند، منظورم جوانان است، و اين تلويزيون ملي بي جوان مانده است، نه در برنامه نه در مخاطب.

رسانه‌اي که به وسعت يک ملت بايد پاسخگوي تمام اقشار جامعه باشد. پير جوان زن مردبالطبع تمرکز بر روي جوانان در کشوري هشتاد ميليوني که اکثريت آراي آن را نسل جوان تشکيل مي‌دهد، حال شما بگوييد چه کنيم، چه مي‌شود کرد، از ما جوانان چه کمکي بر مي‌آيد تا کاري شود که جوانان نگاه بر گرفته خود را به تلويزيون برگردانند و خداي ناکرده به شبکه‌هاي برون مرزي گرايش نيابند؟.

به گزارش برنا، امروزه منابع اطلاعاتي در اختيار جوانان بيشتر شده و با اين اوصاف رسانه بايد در امر جذب مخاطب داراي خط مشي باشد، اما متاسفانه استناد افراد در صدا و سيما تنها با توجه به پشتوانه‌ها و ارتباطاتشان است، بايد اعتراف کرد که صدا‌و‌سيما در سه دهه گذشته ريزش مخاطب داشته و قافيه را به طرز فجيعي باخته است و اين دور شدن مخاطب بيشتر در نسل جوان است. به نظر مي‌رسد اين امر باعث شود،جوانان آينده زبان مشترک نداشته باشند، پيش‌تر بسيار خوانديم و شنيديم از آسيب‌شناسي برنامه‌هاي جوانانه صدا‌و‌سيما و اين که چرا ماهواره بد است و بايد سراغ رسانه کشور خودمان برويم. اما هيچکدام از آن آسيب شناسي‌ها، نشست‌ها و بحث‌ها به نتيجه قابل قبولي نرسيد، گرچه نمي‌توان تلاش برنامه سازان و بعضي از عوامل سازمان صدا و سيما را ناديده گرفت ولي باز نشد که تلويزيون مخاطب جوان را به خود جلب کند و اين نگران کننده است، به نظر ما نگران‌کننده است، و کمي‌عجيب به نظر مي‌رسد که اين نگراني حتي اندکي هم گويا به دل نگراني مسئولان تلويزيون منجر نشده است شبکه‌هاي ماهواره‌اي مسئله‌اي است که نمي‌توان تاثير‌گذاري آن را بر جوانان امروزي ايراني ناديده گرفت.

چرا مردم جذب ماهواره مي‌شوند؟

اگر خود را به جاي جواناني که ماهواره نگاه مي‌کنند بگذاريم و اگر دليل جذاب بودن آن را از دوستان، آشنايان و اقوامي‌ که از ماهواره استفاده مي‌کنند بپرسيم، مي‌توانيم برخي از دلايل گرايش به ماهواره را در موارد زير فهرست کنيم:

يکي از دلايلي که مخاطب جوان جذب ماهواره شده و مي‌شوند اين است که بيان مي‌کنند از شبکه‌هاي تلويزيوني صدا‌و‌سيما چيزي بيرون نمي‌آيد و برنامه‌ها جذابيت لازم را ندارند. انتقادات وارده در اين زمينه اگر بهانه‌اي بيش نباشد چندان هم بي‌مورد به نظر نمي‌رسد. بسيار مي‌شود که مي‌بينيم اطرافياني که وقت اضافه دارند و به دنبال برنامه‌هاي آنچناني هم نيستند اما هنگامي‌که مي‌خواهند خود را با تلويزيون صدا‌و‌سيما سرگرم کنند چيزي نمي‌يابند. در چنين اوقاتي به نظر مي‌رسد صدا‌و‌سيما در حال بستن آب به ظرف زمان بوده و تنها مي‌خواهد عريضه تلويزيون خالي نمانده باشد. صدا‌و‌سيما اگر به درستي نمي‌تواند با هر روشي برنامه‌هاي جذاب توليد کند لااقل در مواردي که قوانين و مذهب به او اجازه مي‌دهد مي‌بايست تمام تلاش خود را مصروف دارد. کاري که تا حدي در زمينه فيلمها، سريال‌ها صورت گرفته مي‌بايست با شدت و کيفيت هرچه بيشتر در تمامي ‌زمينه‌هاي فيلم، سريال، مستند، موسيقي و غيره ادامه يابد. گاهي جوان مشکل برنامه‌هاي غير‌جذاب صدا‌و‌سيما را ندارد. انسان ذاتا تنوع طلب است. اگر بتواند 500 کانال تلويزيوني را تماشا کند بايد دلايل محکمي‌ داشته باشد که خود را تنها به 7 يا 8 کانال محدود کند. بسياري از مردم در هنگام تماشاي ماهواره نيز به خاطر همين تنوع‌طلبي بيشتر زمان خود را صرف تعويض کانال‌هاي بي‌شمار مي‌کنند که چنين رفتاري نشان از تنوع‌طلبي آنها دارد. چنين رفتاري اگر چه مي‌تواند در کوتاه مدت دليلي براي گرايش به ماهواره باشد ولي در بلند مدت و با عادي شدن و ارضاء ميل تنوع‌طلبي دليل محکمي‌براي امتداد رفتار ماهواره‌بيني نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان