نسخه شماره 3761 - 1394/02/31 -

 مراقب اشکتان باشيد! 

يک متخصص چشم درباره تاثير استفاده و نگاه کردن بيش از اندازه به صفحات موبايل، کامپيوتر و وسايل مشابه در خشکي لايه اشکي سطح چشم توضيح داد. محمد ملک‌ احمدي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در خوزستان بسياري از افراد با احساس خارش سطح چشم و همچنين احساس وجود جسم خارجي در چشم خود مراجعه مي‌کنند که البته اين امر بيشتر به خاطر خشکي لايه اشکي سطح چشم افراد است و براي رفع اين مشکل استفاده از مواد مرطوب‌کننده چشم توصيه مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به تاثير استفاده زياد از کامپيوتر، لپ تاپ و ساير وسايل مشابه در خشکي لايه اشکي سطح چشم گفت: کساني که ساعات زيادي از شبانه‌روز به صفحه موبايل، لپ‌تاپ، کامپيوتر و ساير وسايل الکترونيکي مشابه خيره مي‌شوند، ناخودآگاه کمتر پلک زده و بيشتر به عارضه خشک شدن لايه اشک سطح چشم دچار مي‌شوند.

متخصص چشم بيمارستان امام خميني (ره) اهواز در ادامه به چند توصيه براي پيشگيري از ابتلا به اين عارضه پرداخت و عنوان کرد: در خصوص چنين افرادي توصيه مي‌شود که در فواصل زماني چند دقيقه‌اي به چشم خود استراحت دهند و براي چند لحظه چشم خود را ببندند و يا به فاصله 2 تا 6 متري نگاه کنند و در موارد شديد نيز استفاده از مواد مرطوب‌کننده چشم توصيه مي‌شود.

ملک‌ احمدي با تاکيد بر وجود خطرهاي فراوان اشعه UV خورشيد براي سيستم بينايي افراد افزود: اشعه UV خورشيد از مواردي است که مي‌تواند صدمات بسيار شديدي به سيستم بينايي افراد وارد کرده و موجب بروز مشکلاتي در بيشتر لايه‌هاي چشم شود و حتي به شبکيه چشم نيز آسيب برساند. به همين دليل به همه افراد توصيه مي‌شود از عينک‌هاي آفتابي استاندارد استفاده کنند. وي با اشاره به لزوم استفاده از عينک آفتابي در آب و هواي ابري ادامه داد: اين تصور که در آب و هواي ابري لزوم استفاده از عينک آفتابي وجود ندارد، کاملا اشتباه است و بايد بدانيم که آشعه UV خورشيد از لايه ابر عبور کرده و تاثير مخرب خود را بر چشم افراد دارد. بنابراين حتي در آب و هواي ابري نيز بايد از عينک آفتابي استفاده شود.

اين متخصص چشم در رابطه با آثار گرد و غبار بر سيستم بينايي و چشم افراد، گفت: اين مقوله از دو جنبه قابل بررسي است. از يک طرف آثار کوتاه مدت اين پديده وجود دارد که طي آن معمولا ذرات گرد و غبار وارد چشم افراد مي‌شود و افراد با شکايت از وجود جسم خارجي در چشم مراجعه مي‌کنند. در خصوص اين افراد شست‌وشوي چشم و خارج کردن اجسام و ذرات خارجي از چشم آنها انجام مي‌شود. وي بيان کرد: از طرف ديگر آثار ثانويه اين پديده نيز قابل بررسي است که شايع‌ترين آن بروز اختلال در عملکرد لبه پلک چشم است که مي‌تواند منجر به خشکي چشم و التهاب لبه پلک شود که در اين موارد يک دوره درمان براي برطرف شدن مشکل در نظر گرفته مي‌شود.

متخصص چشم بيمارستان امام خميني(ره) اهواز به ارائه چند توصيه براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي چشمي پرداخت و اظهار کرد: به دليل شدت بالاي تابش خورشيد در خوزستان بايد همه افراد از عينک آفتابي استاندارد استفاده کنند. چنانچه تصور مي‌کنند در ناحيه چشم خود دچار مشکلي هستند سريعا به پزشک مراجعه کنند تا در صورت وجود مشکل در مراحل اوليه تحت درمان قرار گيرند. در طول روز و به خصوص در مواقع گرد و غبار کمتر از خانه خارج شوند و در ضرورت خارج شدن از خانه حتما از عينک‌هاي آفتابي استفاده کنند و در آخر اينکه داروهاي تجويز شده را طبق دستور پزشک استفاده کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان