نسخه شماره 3761 - 1394/02/31 -

 لزوم پايان حمايت‌هاي واشنگتن از تل‌آويو 

روزنامه نيويورک تايمز نوشت، تبريک‌هاي هفته گذشته باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا به کابينه جديد اسرائيل شايد گامي ‌در جهت آشتي به نظر برسد اما اوباما ديگر هيچ خيال خامي‌ در مورد سران اسرائيل در سر نمي‌پروراند.

به گزارش پايگاه اينترنتي اين روزنامه آمريکايي، پس از انتخابات ماه گذشته فعالان صلح و ديپلمات‌هايي که بخش زيادي از زندگي حرفه‌اي خود را صرف پيشبرد راه حل تشکيل دو کشور مستقل کرده بودند، بيش‌از هر زمان ديگري اندوهگين و مايوس به نظر مي‌رسيدند.

پيش از آن که نتانياهو در مبارزات انتخاباتي خود اعلام کند تا زماني که وي نخست‌وزير اسرائيل است فلسطينيان تحت سلطه نظامي ‌اسرائيل باقي خواهند ماند، اوباما دريافته بود که اشتياق کابينه اسرائيل براي تداوم يافتن مذاکرات صلح با فلسطينيان هدفي جز ايجاد پوشش براي ادامه دادن به توسعه شهرک‌هاي يهودي نشين و جلوگيري از تشکيل کشور مستقل فلسطين در کرانه باختري ندارد. در مواجهه با اين واقعيت تلخ برخي افراد به سمت اتحاديه صهيون از جناح چپ ميانه‌روي برگرداندند.

اما اين که کابينه تحت رهبري ايزاک هرتزوک و تزيپي ليوني بتواند بر سر راه‌حل تشکيل دو کشور مستقل با فلسطينيان به توافق برسد، پنداري بيش نبود.

اتحاديه صهيونيست هيچگاه در برنامه‌هاي خود به توافق منطبق با مرزهاي سال 1967 اشاره‌اي نکرد و اين مسئله از زبان هرتزوک شنيده نشد.

درحقيقت براي هرکسي که با تاريخ درگيري‌هاي اسرائيل و فلسطينيان آشنا است، بديهي بود اميد اندکي که براي پيشرفت راه‌حل تشکيل دو کشور مستقل وجود دارد منوط به روي کار آمدن يک کابينه تحت کنترل جناح راست است.

تنها يک کابينه جناح راستي مانند کابينه فعلي که به شدت احساسات دموکراتيک آمريکا را جريحه دار مي‌کند، مي‌تواند گشايش سياسي لازم براي تغيير سياست‌هاي آمريکا در خاور ميانه را ايجاد کند.

نتانياهو در اين راه وقت خود را تلف نکرد و آيلت شاکد را به عنوان وزير دادگستري خود منصوب کرد؛ فردي که در صفحه فيس بوکش خواستار نابودي تمام مردم فلسطين از جمله پيران و زنان و تمام شهرها، روستاها، اموال و زير ساخت‌هاي فلسطين شده است.

پيروزي جناح راست افراطي در اسرائيل فرصتي هرچند اندک اما غيرمنتظره براي اوباما ايجاد کرد تا خواستار ارزيابي مجدد سياست‌هاي آمريکا در زمينه صلح خاور ميانه شود.

اين ارزيابي مجدد بايد با کنار گذاشتن اين فرض قديمي‌آغاز شود که فلسطينيان مي‌توانند تنها از طريق مذاکره با نتانياهو براي خود کشوري مستقل داشته باشند. اکنون بديهي است که مذاکرات دوجانبه اسرائيل و فلسطينيان هيچگاه به تشکيل دو کشور مستقل منجر نخواهد شد.

چنين توافقي تنها در صورتي حاصل خواهد شد که شوراي امنيت سازمان ملل با برخورداري از حمايت قوي آمريکا شرايط صريحي براي از سرگيري مذاکرات براي طرفين وضع کند، مذاکراتي که در چارچوب زماني خاص به توافق منجر شود.

در اين صورت اگر رژيم صهيونيستي يا فلسطين يا هردو از قبول شرايط شوراي امنيت سر باز زنند يا نتوانند در زمان تعيين شده به توافق برسند، آمريکا به همراه ديگر کشورها از شوراي امنيت خواهند خواست تا درمورد مسائل مهم مانند وضع بيت‌المقدس، سرنوشت آوارگان فلسطيني و شهرک‌سازي‌هاي غيرقانوني و تمهيدات امنيتي تصميم‌گيري کند.

به طور قطع يک کابينه جناح راستي اسرائيلي تصميم شوراي امنيت مبني بر تشکيل کشور فلسطين و پايان دادن به اشغالگري اسرائيل را نخواهد پذيرفت اما چنين تصميمي‌به افزايش تحريم‌هاي بين‌المللي اسرائيل و به چالش کشيدن مشروعيت آن منتهي خواهد شد.

اين گونه موقعيت اسرائيل به عنوان يک نهاد دموکراتيک زير سوال مي‌رود و دوستي و حمايت بي‌قيد و شرط آمريکا از آن به شدت کاهش مي‌يابد. احتمالا پديد آمدن چنين شرايطي بيش‌از راهبردهاي کنوني سياست‌هاي اسرائيل را تغيير خواهد داد.

چنين تغييري در سياست‌هاي دولت اوباما بدون شک با مخالفت‌هاي داخلي از سوي لابي اسرائيل و بسياري از اعضاي کنگره مواجه خواهد شد. اما به اعتقاد من نااميدي روز افزون جامعه يهوديان غير ارتودکس آمريکا از نتانياهو فضاي لازم را براي گام برداشتن اوباما در يک مسير جديد فراهم خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان