نسخه شماره 3754 - 1394/02/22 -

 وزير کشور:
 عده‌اي به دنبال ورود وزارت کشور به فضاي انتخاباتي زودرس هستند 

وزير کشور گفت: با توجه به اين که انتخابات را پيش‌رو داريم‌، بايد تلاش کنيم که جامعه را کاملا آرام نگه داريم و مسلط به مديريت آن و با افزايش روحيه صرفه‌جويي و کنترل فضاي سياسي از انتخابات عبور کنيم و دچار مشکلات نشويم.

به گزارش ايرنا، عبدالرضا رحماني فضلي در گردهمايي استانداران سراسر کشور با اشاره به مذاکرات هسته‌اي خاطرنشان کرد: در مباحث انرژي هسته‌اي قبل از سال 92 شرايطي در کشور حاکم بود که شرايط کاملا تهديدي و انزوا و از نظر جنگ رواني و تبليغات به گونه‌اي بود که ايران در شرايط بسيار حداقلي در فعل و انفعالات بين‌المللي قرار گرفته بود. وزير کشور يادآور شد: با تبليغاتي که انجام داده بودند تقريبا به همه دنيا اين گونه القا کرده بودند که مقصر ايران است و با اجماعي که حاصل کرده بودند، فشارها را هر روز بيشتر مي‌کردند. وزير کشور افزود: الان در جايي قرار داريم که هر چند نتيجه نهايي نامشخص است اما مسير کلي به گونه اي است که کشورهاي غربي و ساير کشورها با تحليلي که از روند موضوعات دارند ارتباطات خود را با سطوح مختلف سياسي، اقتصادي و تعاملات بين‌المللي با ايران تقويت مي‌کنند. وزير کشور به انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌و خبرگان در سال‌جاري اشاره کرد و گفت: انتخابات مجلس به صورت پنهان از قبل از سال 94 شروع شده است. گروه‌ها و احزاب مختلف با برگزاري سخنراني‌ها و همايش‌ها به دنبال شناسايي نامزدهاي احتمالي خود هستند.

رحماني فضلي افزود: در حوزه انتخابات هميشه با چالش‌هايي روبرو بوده ايم که دشمنان به دنبال استفاده از اين چالش‌ها هستند و هروقت که در اداره انتخابات و مديريت انتخابات ما دچار اشکالات و کاستي‌هايي بوديم، متاسفانه توانسته اند از اين فضا استفاده کنند.

وزير کشور اظهار داشت: از الان جهت‌‌گيري‌ها، قضاوت و داوري‌هايي که در حوزه اجرا، نظارت و در حوزه تبليغات که در رسانه‌ها، نشريات و محافل سياسي انجام مي‌شود به گونه‌اي به دنبال اين هستند که وزارت کشور را به عنوان يک دستگاه اجرايي به فضاي انتخاباتي زودرس و يا به نوعي له يا عليه جريان و افراد خاصي بکشانند که بايد در مقابل همه فعاليت‌هاي رسانه‌اي و سياسي که انجام مي‌شود تلاش کنيم که بي‌طرفي خودمان را کاملا حفظ کنيم.

وي تصريح کرد: از شتاب زدگي، عجله کردن و ورود به مباحث سياسي به نفع له يا عليه کسي يا جريان خاصي واقعا بايد پرهيز کنيم و حتي در رفتار و اعمال روزانه خودمان نيز که تا الان عادي تلقي مي‌شده است، مواظب باشيم. استقبال از بعضي از شخصيت‌ها نبايد گونه اي باشد که تلقي طرفداري يا حمايت از جريان خاص و يا فرد خاصي شود.

وزير کشور همچنين به مسايل اقتصادي کشور اشاره کرد و گفت: به لطف خداوند در مدت 20 ماه به توفيقات زيادي در حوزه اقتصادي به ويژه در ايجاد ثبات و آرامش در نوسانات اقتصادي که يکي از آسيب‌هاي جدي قبل از اين بوده است، دست يافتيم.

رحماني فضلي اظهار داشت: از ديگر چالش‌ها ادامه بحث تحريم‌ها است و اثري که تحريم‌ها در نقل و انتقال پول، نفت و در قراردادها و نوع تعاملات در حوزه اقتصادي با دنيا داشته است. ما هنوز نتوانستيم در اين فضا به خاطر اين که هنوز تحريم‌ها پابرجا است با سهولت و روان برخورد کنيم.

وزير کشور به موضوع خشکسالي و بروز پديده ريزگردها نيز اشاره کرد و گفت: موضوع کاهش بارندگي في نفسه مساله اقليمي است اما آثار اقتصادي و اجتماعي دارد. خشکسالي قطعا در حوزه کشاورزي و کاهش محصولات و درآمد آن‌ها تاثيرات زيادي خواهد داشت. بايد تدابيري انديشيده شود که نارضايتي مردم از خشکسالي به ويژه در مناطقي که با پديده ريزگردها مواجه هستند کنترل شود. وزير کشور گفت: بايد اعتماد مردم به دولت افزايش پيدا کند و تمامي دستگاه‌ها و نهادها بايد تعاملات خود با مردم را طوري مديريت کنند که موجب رضايتمندي مردم شود که باعث مي‌شود مردم با دولت همکاري کنند و در نهايت موجب پيشرفت کشور مي‌شود. وي تاکيد کرد: عدم رعايت مسايل اخلاقي و امانتداري در انتخابات، تحريکات، هيجانات و رقابت‌هايي که در بعضي موارد متاسفانه به ستيزه جويي منجر مي‌شود همه اين‌ها در شرايط خاص سياسي انتخاباتي تشديد مي‌شود که اين معضل، امکان لطمه خوردن به وحدت و انسجام کشور را ايجاد مي‌کند و امسال ما در معرض اين نوع تهديد هستيم. رحماني فضلي ادامه داد: متاسفانه به دليل رقابت‌هاي سياسي که اين رقابت‌هاي سياسي را امتداد سال 92 تلقي مي‌کنند و يک چشم اندازي براي انتخابات مثلا امسال در حوزه انتخابات مجلس و سال 96 براي رياست جمهوري مي‌دانند و اين سياسيون و جريانات سياسي انگار دائم در حال رقابت‌هاي سياسي هستند که اين کار، کار درستي نيست.

رحماني فضلي با بيان اين که بعضي از داوري‌ها، قضاوت‌ها و اقدامات در حوزه سياسي منصفانه نيست، گفت: بعضي از قضاوت‌ها در حوزه سياسي، منصفانه و از سر خيرخواهي، مصلحت و منفعت ملي نيست .

وي ادامه داد: بعضي از اقدامات خيلي کوچک را چنان جلوه نمايي مي‌کنند و چنان در ذهن مردم تصوير سازي مي‌کنند که آن عظمت و شرايط کشور که در يک شرايط رقابتي بسيار سنگين در منطقه به سر مي‌بريم و ائتلاف‌هايي که در منطقه و بين‌المللي تشکيل شده و فشارهايي که هست؛ همه را فداي يک موضع گيري ساده، يک جمله و يا يک کلمه مي‌کنند و قضاوت افراد حقوقي را نسبت به دولت به حدي پايين مي‌آورند که اين موضع گيري ساده، تعيين کننده مي‌شود که واقعا کار درستي نيست. وزير کشور يادآور شد: بخشي از اين افراد کساني هستند که با دولت مقابله دارند و ما آن‌ها را کساني مي‌دانيم که هميشه با دولت‌هاي جمهوري اسلامي سرسازگاري نداشتند و اين‌ها هم عوامل پنهان و هم عوامل پيدا هستند و هم از امکانات زياد برخوردارند و هم از توانمندي‌هاي بالايي برخوردارند. رحماني فضلي اظهار داشت: اين‌ها نه با دولت آقاي روحاني و نه با هيچ کدام از دولت‌هاي قبلي سرسازگاري نداشتند. اين‌ها دنبال منافع خود و سودهاي بادآورده خود و دنبال اهداف سياسي خود هستند. وي گفت: ما اسم اين‌ها را به عنوان معاند مي‌گذاريم؛ کساني که در فرصت‌هاي مختلف در کشور و در شرايط خاصي که در کشور حاکم شده است، موضع‌گيري آن‌ها را داشته‌ايم. اين‌ها به عنوان معاند و مخالف اگر اقداماتي برخلاف مصالح انقلاب انجام دهند حتما برخورد مي‌شود و بدانيد که عقبه برخي از اظهارنظرها و موضع‌گيري‌ها به اين گروه برمي‌گردد.

وزير کشور افزود: برخي از جرياناتي هستند که از سر ناآگاهي و جهل به موضوعات در عرصه سياسي مي‌آيند که بيشتر پياده نظام هستند و بيشتر کساني هستند که بسترهاي اجتماعي آن گروه‌هاي معاند را فراهم مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان