نسخه شماره 3749 - 1394/02/16 -

 رئيس‌جمهور در آيين افتتاح نمايشگاه کتاب:
 نبايد مولف و ناشر را در کوچه‌هاي پرپيچ و خم قرار داد 

رئيس‌جمهور گفت: نمي‌توان آنچنان دروازه‌ها را باز کرد تا هر خرافه‌اي به نام کتاب و يا هر سخن افراطي به نام کتاب و دين و انقلاب در اختيار نوجوانان و جوانان ما قرار گيرد و از سوي ديگر نمي‌توان سخت‌گيرانه عمل کرد و مولف و ناشر را در کوچه‌هاي پرپيچ‌و‌خم قرار داد. به گزارش ايسنا، دکتر روحاني ديروز (سه‌شنبه)‌ در آيين افتتاح بيست‌و‌هشتمين نمايشگاه کتاب تهران گفت: اگر ما بگوييم انس و افتخار ما به کتاب است و همچنين فرهنگ و ادب و شعر مانيز از کتاب و بخش بزرگي از ديپلماسي فرهنگي ما از کتاب و بر عهده کتاب است، سخني به گزاف نگفته‌ايم.

وي افزود:‌ ما داراي آيين و ديني هستيم که معجزه پيامبر‌(ص) و ميراث امامش کتاب (قرآن و نهج‌البلاغه) است. و همچنين اگر بگوييم افتخار سرزمين و فرهنگ اسلام و ايران ما در شاهکاري چون شاهنامه و تحفه‌اي مثل بوستان و گلستان و در اثر معنوي چون مثنوي معنوي و همچنين در يک اثر گرانبها چون ديوان حافظ جمع شده است، يک واقعيت است و در واقع ما با کتاب با دنيا حرف زده‌ايم. روحاني در ادامه با بيان اينکه تمدن ما از طريق کتاب به جهانيان معرفي مي‌شود، اظهار کرد: مگر نه اين است که قانون ابن سيناي ما در همه دانشگاه‌هاي بزرگ و کتابخانه‌هاي بزرگ شرق و غرب وجود داشته و محل مراجعه انديشمندان و دانشمندان بوده است. رئيس‌جمهور خاطر نشان کرد: ‌منطق ما کتاب است و زبان گوياي اسلام ما هم کتاب است، و نه شمشير و با کتاب و قرآن و آيات و کلمات پيامبر عظيم‌‌الشان‌(ص) و صحابه بزرگوار واقعيت اسلام براي جهانيان بيشتر نشان داده شده است.

روحاني با بيان اينکه پشتوانه و راه توسعه ما کتاب است گفت: برخي فکر مي‌کنند بين کتاب کاغذي و دنياي ديجيتال يک جدايي وجود دارد و کتاب کاغذي هر روز بيشتر مغلوب مي‌شود و کم‌کم جاي کتاب‌، موبايل و تبلت‌ها جايگزين خواهد شد. در حالي که اين طور نيست و هيچ چيز جاي کتاب را نخواهد گرفت، کتاب مانده است، مي‌ماند و پايدار خواهد ماند.

روحاني تاکيد کرد:‌ نمي‌توان آنچنان درواز‌ه‌ها را باز کرد تا هر خرافه‌اي به نام کتاب در اختيار ديگران قرار گيرد و يا هر سخن افراطي به نام کتاب و يا دين و انقلاب در اختيار نوجوانان و جوانان قرار بگيرد و البته نمي‌توان آنچنان سخت‌گيرانه عمل کرد و سوگرايانه بود که براي مولف و ناشر هر روز زحمت ايجاد شود و آنها بخواهند در کوچه‌هاي پر پيچ‌و‌خم وارد شوند.

وي در ادامه با ابرازخوشحالي از اين که نمايشگاه بين‌المللي کتاب هر ساله در تهران پررونق‌تر از گذشته برگزار مي‌شود و همچنين با اشاره به تعداد عناوين کتب در نمايشگاه اظهار کرد: اين که گفته مي‌شود نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران در سال گذشته 3 ميليون نفر بازديد‌کننده داشته جاي خوشبختي دارد. روحاني درباره عقيده برخي مبني بر اين‌که دراختيار گذاشتن مجاني کتاب، باعث رونق کتابخواني مي شود گفت: معمولا وقتي کتاب را مجاني به کسي دهيم آن شخص کتاب را فقط ورق مي‌زند بايد براي کتاب پول داد تا صفحه صفحه آن را خواند. وي همچنين اظهار کرد:‌برخي مواقع فلان نهاد پولي دارد و نمي‌داند چه کند، کتابي را نشر مي‌دهد و مجاني آن را در اختيار افراد قرار مي‌دهد و آمار بالامي‌رود، اما واقعا آن کتاب‌ها خوانده شده است و اصلا چه مقدار از اين کتاب تاثيرگذار بوده است؟‌. ما بايد آثار کتاب را در جامعه و اخلاق اجتماعي و در رقابت‌هاي سالم يا خداي نکرده ناسالم بين احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها مشاهده کنيم. وي گفت:‌ما بايد فضا را براي نويسندگان آماده‌تر کنيم و همچنين کاري کنيم که کتاب راحت‌تر دردسترس باشد.

روحاني همچنين اظهار کرد: تا راديو و تلويزيون و رسانه‌ها وسايت‌هاي ما آنقدر که براي ورزش و ورزشکار و فلان حزب و رئيس فلان جناح ارزش قائل مي‌شوند و او را قهرمان مي‌کنند، براي کتاب و مولف کتاب به همان اندازه ارزش قائل نباشند معضلات ما در رشد وتوسعه و فرهنگ حل نخواهد شد. ما بايد مولفان بزرگ را به عنوان فرهيختگان جامعه و ناشران توانمند را به عنوان بزرگترين مددکاران جامعه بشناسيم در غير اين صورت نمي‌توانيم مشکلاتمان را حل و فصل کنيم. رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين که امروز معضلات فراواني در داخل کشور از مشکلات مادي چون آب و محيط‌زيست و جاده و ريل و انرژي و امثال آن تا معضلاتي چون آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي و همچنين معضلات منطقه‌اي وجهاني داريم اظهار کرد:‌يک بخشي از راه‌حل اين معضلات را بايد در کتاب ببينيم.

وي گفت:امروز منطقه ما با معضل کشتار‌، ترور، انفجار و نابودي آثار تمدني قرن‌ها مواجه شده است. دنيا به معضل منطقه‌اي ما لبخند نزند. فلان کشور اروپايي و آمريکايي براي اين که سلاح بيشتر به اين و آن مي‌فروشد، افتخار نکند. منطقه را ناامن مي‌کنند و کشورهاي همديگر را آن هم ناروا‌، از هم هراسان و زمينه را براي بازار سلاح فراهم مي‌کنند و افتخار مي‌کنند که ميلياردها دلار يا يورو سلاح‌ را به اين کشورها مي‌فروشند.

وي گفت:‌نکند بعضي از ناامني منطقه خوشحالند. اين طور مي‌خواهيد صنعت را در دنيا رونق دهيد و اشتغال را در کشورهاي غربي ايجاد کنيد؟ اشتغال کارگران فلان کارخانه اسلحه‌سازي با کشتار مردم صنعا و دمشق ؟ مردم بايد کشته و آثار تمدني ويران شوند‌؟ به ظاهر ائتلاف عليه تروريسم تشکيل مي‌شود اما واقعيت چيست؟ چرا از بمبباران بر سر مردم بي‌گناه و از اختلاف بين مذاهب حمايت مي‌کنيد؟ ما شيعه و سني، ترک و عرب و فارس و کرد و بلوچ قرن‌ها با هم زندگي کرده‌ايم و جنگ و اختلافي نداريم. روحاني ادامه داد: در همين بازار تهران يا بغداد‌، مسيحي و مسلمان و يهودي کنار هم بودند و صبح‌ها به هم سلام مي‌کردند. چرا اختلاف درست کرديد و کشتار به پا کرديد. رئيس‌جمهور افزود: مولفان وناشران؛ درد منطقه و درد جامعه امروز و درد جهان معاصر بايد مورد توجه قرار بگيرد ما راهي جز اعتدال و اخلاق و ادب در جامعه نداريم و تا روزي که افراط و افراطي‌گري و خشونت است، ديگران بر اين اسب سوار مي‌شوند و آن همه معضلات براي جامعه ما مي‌آفرينند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان