نسخه شماره 3744 - 1394/02/10 -

 دستور کار جديد اشتغالي دولت:
 رونمايي از طرح جديد مشاغل سبز 

وزير کار با اعلام اينکه تا سال 1400 نيازمند ايجاد سالي يک ميليون شغل براي رسيدن به شرايط مطلوب هستيم گفت: تعطيلي برخي کارخانه‌هاي بزرگ فولاد، نتيجه سياست‌هاي غلط بود. به گزارش مهر، علي ربيعي با اعلام اينکه اولين سامانه ملي مشاغل ايران امسال رونمايي مي‌شود گفت: ساماندهي بازار کار هدف سامانه ملي مشاغل ايران است. وزير تعاون، کار و رفاه اعلام کرد: اين سامانه در راستاي ساماندهي بازار کار و در جهت کمک به کارگران، کارفرمايان و کارآفرينان راه‌اندازي شده و اواسط سال 94 رونمايي مي‌شود و فعاليت خود را آغاز مي‌کند.

ربيعي با تاکيد بر اينکه سياست‌گذاري اشتغال را در دولت تدبير و اميد دنبال کرديم خاطرنشان کرد: نوع رابطه‌اي که بين کارگر و کارفرما ايجاد شده، حاصل تلاش ما بود. وي گفت: در سياست‌هاي رشد سال‌هاي گذشته نگاه به اشتغال يا وجود نداشته يا کمرنگ بوده و سياست‌هاي اشتغال در نظر گرفته شده منابع کشور را به سمت بنگاه‌هاي بزرگ که فاقد منطق اقتصادي بود سرازير کرده است.

وي گفت: اکثر استان‌هاي کشور به سمت اشتغال‌هاي بزرگ مثل فولاد رفتند و نتيجه آن اين شد که امروز، روز‌به‌روز شاهد تعطيلي بنگاه‌هاي بزرگ باشيم مثل تعطيلي چند کارخانه فولاد در استان خوزستان که نشان‌دهنده اين موضوع است. وزير کار با يادآوري شعار اشتغال بزرگ، بنگاه کوچک تاکيد کرد: ما با آموزش‌هاي فني‌و‌حرفه‌اي اين شعار را در سال‌جاري دنبال خواهيم کرد و بخشي از اعتبارات هدفمندي يارانه‌ها به اين سمت هدايت خواهد شد.

ربيعي از برنامه ريزي مشاغل سبز خبر داد و گفت: برنامه ريزي براي مشاغل سبز در دستور کار دولت قرار دارد چون بحران محيط زيست براي همه قابل درک است و بايد از اين بحران فرصت‌هايي براي پيشرفت ايجاد کرد. وي اشتغال معلولين را از دستاوردهاي مهم وزارت کار دانست و خاطرنشان کرد: توانمندسازي معلولين يکي از اصولي ترين استراتژي ماست و بر اين اساس سازمان فني‌-‌ حرفه‌اي آموزش‌هاي متناسب با معلولين را برنامه‌ريزي کرده است.

وزير کار اعلام کرد: در دولت تدبير و اميد 2063 تشکل کارگري و کارفرمايي در راستاي سه جانبه‌گرايي ايجاد شده و اين نشان‌دهنده اين است که از زمان تشکيل دولت جديد 50 درصد به ميزان تشکل‌ها افزوده شده است. ربيعي ادامه داد: با هدف‌گذاري انجام شده تنها اگر سالانه يک ميليون فرصت شغلي جديد ايجاد شود در سال 1400 وضعيت مطلوبي در اشتغال‌زايي خواهيم داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان